Farnell element14   ASTOR Sp. z o. o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Rittal Sp. z o.o.   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
poleć znajomemu

4 na 5 firm z cyberatakami w 2015.

Firma: ASTOR Sp. z o. o.
Producent: GE Automation&Controls
Średnia ocena:
 

Z uwagi na duże niebezpieczeństwo związane z cyberatakami na systemy informatyczne, Parlament Europejski 6 lipca 2016 podpisał dyrektywę NIS (Security of Network and Information Systems), której celem jest poprawa bezpieczeństwa systemów informatycznych. Dyrektywa zacznie obowiązywać w sierpniu 2016 i oznacza nakłady na poziomie 1.8 B EUR w przeciągu najbliższych 4 lat na inwestycje, których celem będzie podniesienie bezpieczeństwa systemów informatycznych i systemów automatyki. Przeprowadzone przez PWC badanie wykazały bowiem, że 80% europejskich firm i przedsiębiorstw w zeszłym roku doświadczyło przynajmniej jednego incydentu klasyfikowanego jako cyberatak i prognozują, że takie incydenty mogą pojawiać się częściej.

 

GE Automation&Controls jako jeden z największych dostawców automatyki na świecie od dłuższego czasu pracuje nad technologiami, których celem jest zabezpieczenie systemów przed cyberatakami, szczególnie w aplikacjach infrastruktury krytycznej. Nowo opracowywane technologie wspierają ideę Internet of Things oraz Industry 4.0, która w przeciągu najbliższych lat dotknie większości użytkowników systemów automatyki. GE jako jednej z pierwszych dostawców wprowadził na początku 2016 roku do oferty rozwiązania, które gwarantują bezpieczeństwo już na poziomie kontrolera systemu sterowania, co jest poparte odpowiednimi certyfikatami.

Kto powinien korzystać z systemów gwarantujących bezpieczeństwo?

Wszędzie tam, gdzie kwestie bezpieczeństwa nie do końca są uregulowane, kontrolery systemu pracujące w warstwie sterującej odpowiedzialnej za komunikację z urządzeniami wykonawczymi stają się bezpośrednim źródłem danych dla serwerów, stacji operatorskich i systemów planowania produkcji pracujących w warstwie aplikacyjnej, która do komunikacji wykorzystuje sieć zakładową. Czyni to z nich element łączący dwie kluczowe warstwy oraz dodatkowo naraża je na potencjalne cyberataki, których konsekwencje mogą być różne: od utraty danych przez zatrzymanie linii produkcyjnych i zmianę algorytmów sterowania, na kosztownych awariach wprowadzających dodatkowe zagrożenia dla życia i środowisk skończywszy. Jeśli dodatkowo zakład udostępnia dane do innych systemów, źródłem potencjalnych zagrożeń dla warstwy produkcyjnej staje się cała sieć zakładowa i biurowa oraz sposób serwisowania i dostępu do kontrolera. Wsparcie działu IT w zakresie egzekwowania polityki bezpieczeństwa zakładu jest w takich przypadkach niezbędne, ale również Dział Automatyki ma znaczny wpływ na unikanie zagrożeń w systemie - poprzez wykorzystywanie rozwiązań gwarantujących bezpieczeństwo na poziomie kontrolera.

Achilles Level 1/2 - certyfikat gwarantujący odpowiedni poziom bezpieczeństwa systemu sterowania

Analiza przeprowadzona przez amerykańską agencję Wurtech specjalizującą się w testowaniu i wydawaniu rekomendacji dla systemów sterowania infrastruktury krytycznej zakończyła się dla GE PACSystems RX3i uzyskaniem certyfikatu bezpieczeństwa Achilles na poziomie Level 1 oraz Level 2. Oznacza to, że system sterowania PACSystems RX3i wyposażony w taką jednostkę jest zgodny z normami bezpieczeństwa w zakresie bezpieczeństwa cybernetycznego SA SP99 oraz regulacjami rządowymi dotyczącymi bezpieczeństwa systemów infrastruktury krytycznej NERC/CIP. Dla użytkownika certyfikat przekłada się na gwarancję bezpiecznej komunikacji w protokołach OPC-UA. Docelowo wraz z wprowadzeniem nowych wersji firmware dla jednostki, bezpieczna komunikacja będzie realizowana także sieci w Profinet, IEC61850 oraz DNP3.0. Standard OPC-UA zaczyna być coraz szerzej wykorzystywany w automatyce przemysłowej dzięki swoim właściwościom. Obiektowa orientacja udostępnianych danych, możliwość szybkiego przesyłania dużych ilości informacji, wysoki poziom bezpieczeństwa, wbudowana diagnostyka komunikacji i urządzeń oraz uniezależnienie od platformy sprzętowej powala korzystać z OPC-UA w warstwie aplikacyjnej, łącząc dowolny kontroler z dowolnym system nadrzędnym.

Bezpieczny system sterowania – oferta GE

PACSystems RX3i to kontrolery dedykowane do zastosowań w średnich i dużych zakładach przemysłowych. Wykorzystywane są najczęściej w branży energetycznej, chemicznej, petrochemicznej, hutniczej, wod-kan oraz górniczej, ale można je także spotkać w zaawansowanych maszynach. Oferta jednostek centralnych RX3i została ostatnio rozbudowana o nowe CPU o numerze katalogowym IC695CPE330, które oprócz większej wydajności i bogatszych możliwości komunikacyjnych posiada wbudowane mechanizmy redundancji oraz zabezpieczeń na poziomie kontrolera. Jednostka ta została zaprojektowana z myślą o instalacjach infrastruktury krytycznej, w których ma gwarantować odpowiednie bezpieczeństwo na poziomie kontrolera przy jednoczesnej redukcji kosztów związanych z zakupem odpowiednich interfejsów komunikacyjnych (dwa wbudowane, niezależne porty Ethernet) oraz zmiany architektury systemu (praca w układzie redundancji).

Dane kontaktowe:
Firma: ASTOR Sp. z o. o.
Adres: ul. Smoleńsk 29, 31-112 Kraków
Telefon: 124286300
E-mail: info@astor.com.pl
www: www.astor.com.pl
Inne produkty tej firmy
System monitoringu zużycia mediów produkcyjnych EnVidis
System monitoringu zużycia mediów produkcyjnych EnVidis
Nowe switche przemysłowe serii JET-NET pozwalają budować systemy komunikacji w standardzie Industry 4.0
Nowe switche przemysłowe serii JET-NET pozwalają budować systemy komunikacji w standardzie Industry 4.0
Dostęp online do maszyny na Twoim smartfonie. Sprawdź, jakie to wygodne!
Dostęp online do maszyny na Twoim smartfonie. Sprawdź, jakie to wygodne!
Poradnik Automatyka cz. 7. Monitoring maszyn czy system MES?
Poradnik Automatyka cz. 7. Monitoring maszyn czy system MES?
REKLAMA
REKLAMA
Region
REKLAMA
Filtrowanie produktów
Firma:
filtruj
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl