Rowerowe zasilanie telewizora - Amatorskie urządzenia energetyczne i elektroenergetyczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Rowerowe zasilanie telewizora

Awatar użytkownika
Bawor

Witajcie, Ostatnio czytałem o projekcie, w którym dzieciom godzinami oglądającym tv postawiono kilka rowerów i tv dało się właczyć gdy rowery były używane. Skróciło to czas jaki dzieci spędzały przed ogłupiaczami i poprawiło ich kondycję oraz pozwoliło im na pozbycie się nadwagi.

Trochę modyfikując tą ideę chciałem prosić was o pomoc w opracowaniu modelu urządzenia działającego na zasadzie pedałujesz = oglądasz ale żeby ilość mocy wygenerowanej pozwalała na całkowite zasilenie tv a nie tylko jego aktywację.

  1. Czy jest to w ogóle możliwe (LCD 40" pobiera przecież koło 200W mocy)?
  2. Jakie urządzenia będą potrzebne (stabilizacja zasilania TV) - czy wystarczy UPS od PC
  3. Jeśli pozytywne są odpowiedzi na pierwsze 2 pytania proszę o sugestie od czego powinienem zacząć ( z elektroniką nie mam nic wspólnego dlatego musiałbym się opieraćw 100% na waszych radach.

Z góry dzięki za odpowiedzi,

pzdr. Bawor

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Anna Wróblewska

Genialne - ja też poproszę o wskazówki. Już widzę jak mój mąż pedałuje z piwkiem w ręku oglądając mecz:D

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tomasz Supranowicz

A ja widze jak moja narzeczona pedałuje zeby obejrzec maraton seriali ;)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi

To jest wspaniały pomysł.

Moja zona wreszcie wzięła by się za regularny trening przy okazji grając on-line.

Ciekawe czy wytrzymała by te 6 godzin na dobę :D

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi

Apstrachując od tych wcześniejszych komentaży, nie sądzę, by dało się stabilnie wygenerować w ten sposób 200W mocy.

Natomiast zrobienie z tego sinusoidy do zasilania urządzenia jak najbardziej jest możliwe, przy odrobinie przeróbek ze zwykłego UPSa albo jakiś falownik np z tych stosowanych do pozyskiwania z elektrowni wiatrowych.

Reasumując. Technicznie jest to możliwe jak najbardziej z zastosowaniem istniejących rozwiązań.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

Macie jakieś pomysły?? Mam w domu starego ale sprawnego ups więc myślę, że sprawa stabilizacji napięcia z dowolnego układu będzie ok, pytanie teraz tylko czy upsa mogę naładować jakąś domo-powstałą konstrukcją?? możnaby przewinąć dynamo od roweru tak, aby na wyjsciu generowało napięcie o wyższej wartości, jednak jesli dobrze kombinuję to wtedy prąd ładowania byłby bardzo niski. (Może mi ktosto sprostować?? to by działało chyba jak transformator daje większe napięcie kosztem mniejszego prądu?) 

Postaram się dziś sprawdzić ale również nie wydaje mi się żebym upsa mógł zasilać np napięciem rzędu 12V. Jak sprawdzę to zainteresowanym dam znać.

Pierwotnie miałem pomysł taki aby zainstalować 10-20 sztuk dynamo na rowerze co by zapewniło dość duże obciążenie mechaniczne - opór jaki trzebaby przełamać aby ruszyć koło rowerowe, ilość włącoznych dynamo miałaby warunkować napięcie wyjściowe.

Dodam jednak że chciałbym zrobić to w miarę niskimi kosztami więc jakieś specjalistyczne prądnice odpadają... może jakaś amatorska??

Z góry serdecznie dziękuję za wszsytkie propozycje projektów.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Paweł Hłosta

Kiedyś czytałem, że człowiek jest w stanie wyprodukować (wydatkować) tylko kilka watów energii. Czyli zasilanie jakiegokolwiek TV nie jest możliwe. Jeśli już to zasilanie przekaźnika umożliwiającego załączenie TV. Pedałujesz - zasilasz przekaźnik, kończysz pedałowanie - gasisz TV. Problem jest tylko z żywotnością elementów przy ciągłych zanikach i ożywieniach zasilania.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi

Można zastosować przekaźniki SSR, odpadnie ten problem.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Karol Lewandowski

Bawor, idea całkiem niegłupia i myśle, ze ktoś prędzej czy później skomercjalizuje ten pomysł. Dzieciaki by się garnęły, co potwierdza przykład z Rzymu:

Uczniowie technikum z Rzymu produkują energię pedałując na rowerach stacjonarnych. W ich szkole urządzono Salę Energii, gdzie w ramach rekreacji nastolatki mogą poprawić kondycję i zebrać punkty na specjalną kartę do wykorzystania w kinach i księgarniach. 

Technikum elektroniczne, które przed kilkoma laty wygrało konkurs wiedzy o czystej energii, znalazło się teraz w prawdziwej awangardzie. Jeden z tamtejszych nauczycieli postanowił w atrakcyjny i niecodzienny sposób podnieść poziom wiedzy na temat produkcji energii i ochrony środowiska.

W jednej z sal ustawiono 18 rowerów, wytwarzających energię, która wykorzystywana jest potem na terenie szkoły. Każde urządzenie ma licznik. Uczniowie otrzymali specjalne karty, a pedałując gromadzą punkty, za które będzie wynagradzać ich szkoła. Ten "energetyczny kredyt" mogą potem zamienić na bilet do kina lub książkę. Dodatkowe punkty dostają ci z uczniów, którzy przyjeżdżają do szkoły na rowerach.

"Oczywiste jest to, że tej energii rowerowej jest mało. Nie mamy ambicji, by osiągnąć w ten sposób energetyczną samowystarczalność, ale chcemy mieć swój wkład w rozwój świadomości na temat energii odnawialnej" - powiedział dyrektor szkoły Massimo Di Segni.

Pionierski projekt produkcji energii w szkole został sfinansowany przez władze Wiecznego Miasta.
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Ireneusz Ciesielski

Idealnym miejscem do podsypiania przed TV jest łóżko. Chcąc "oduczyć" pewne osoby wytracania czasu, w wersalce zainstalowałem wyłącznik naciskowy (do przedłużacza), który wyłącza odbiornik w czasie nacisku. Trzeba więc oglądać TV na siedząco, co wymusza aktywny dobór repertuaru.

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby w miejsce wyłącznika zainstalować przekaźnik na np. 6V zasilany z dynama rowerowego zainstalowanego np do trenażera, lub zwykłego stojaka z zamocowanym rowerem. W handlu dostępne są cewki na 5VDC. Instalując mostek Gretza i kondensator łatwo dostosować napięcie do dynama, a nawet wymusić określoną prędkość pedałowania za pomocą potencjometru.

Pomysł można przenieść na dowolne inne urządzenie treningowe generujące napięcie zasilające cewkę przekaźnika, lub dorobić taki generator napięcia w przypadku jego braku.

Dla bardziej wtajemniczonych elektroników proponuję sterowanie za pomocą mikrokontrolera i kodów z pilota TV. Np przy braku aktywności ruchowej układ wysyła sygnał "WYŁACZ", lub "MUTE" wyłączający głos. Nie wprowadza to dodatkowego i niewygodnego okablowania i żadnej ingerencji w układ TV.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl