Praca z kombinerkami pod napięciem - Akty prawne, normy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Akty prawne, normy Praca z kombinerkami pod napięciem
REKLAMA
REKLAMA

Praca z kombinerkami pod napięciem

Brak awataru
Maria Kacprowska

Czy praca z kombinerkami pod napięciem jest zgodna z prawem?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Roman Misztal

Wg mnie tak.Zresztą w kartach technologicznych prac pod napięciem do1 kV kombinerki/ale trochę inne niż te na codzien używane/są jednym z podstawowych narzędzi.Jak przy kazdej pracy należy postępować z glową i troską o własne bezpieczenstwo

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Hardstyler

Wyróżnia się z tego co pamiętam 3 rodzaje pracy tzn.: w stanie bez napięciowym "obok" napięcia oraz pod napięciem. Z tym ze ostatni człon odwołuje się właśnie do pytania i twierdze ze nie wolno pracować pod napięciem nawet jeśli kombinerki są izolowane do napięcia 1kV dlatego ze 1kV jest napięciem przekraczającym próg bezpieczeństwa i chyba głównie o to chodzi. Upraszczając możesz pracować kombinerkami do 60V napięcia stałego i 25V napięcia przemiennego.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Roman Misztal

tak dokładnie to nie "obok"a w pobliżu napięcia.Widzę rażący brak praktyki w wypowiedzi Kolegi bo jeśli nie wolno narzędziem do tego przeznaczonym to czym to zrobić???A kolega widzial kiedyś z bliska narzędzia do prac pod napięciem?/o znajomość kart technologicznych do PPN przez grzeczność nie pytam/

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Paweł Nowakowski

Wydaje mi się być oczywistym, że zdarzają się takie sytuacje (w praktyce dość często), że trzeba wykonać prace "pod napięciem" tj. w odległości bliższej niż 15cm od potencjału. Do tych prac należą między innymi wszelkiego rodzaju pomiary wielkości elektrycznych, czy wymiana zabezpieczeń w złączach kablowych nn, a także wykonywanie rozgałęzień linii kablowych nn poprzez zastosowanie specjalistycznych muf rozgałęźnych do montażu pod napięciem. Wszystkie tego typu prace muszą być wykonywane atestowanymi narzędziami przez osoby wykwalifikowane i przeszkolone do tego typu prac. Należy pamiętać, że pracy w "PPN" nie wykonujemy byle jakimi narzędziami. Chociaż widzimy, że dane narzędzie jest izolowane nie należy go używać jeśli nie posiada atestu z przeznaczeniem do PPN.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Hardstyler

Panie Romanie nie mam jak pan to określił braku wiedzy praktycznej pracuje w ciężkich warunkach więc po sobie wiem jak wygląda praca pod napięciem ze sprzętem izolowanym i w środowisku gdzie wszelkie normy tj. wilgotość temperatura itp. są przekroczone nie wspominając już o składzie gazów tych szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia i życia więc jeśli mogę to proszę mnie nie wyobrażać bo wydaje mi się ze stwierdzenie że brakuje mi fachowości jest błędne bo pod napięciem jak dla mnie można pracować w takich warunkach tylko  w tzw. obwodach iskro-bezpiecznych (max 60V) - przepis narzucony z góry. A oto przykład: urządzanie zasilane prądem przemiennym z sieci IT o napięciu 1kV jest wyłącznikiem stycznikowym pozwalającym na sterowanie pomp odwadniających pewien odcinek rozlewiska. Temperatura otoczenia 32 st. C wilgotność ok. 98%. IV kategoria zagrożenia wybuchu metanu oraz pomieszczenie klasy c poz względem osiadania pyłów Urządzanie jest nadal zasilane elektromonter zostaje wysłany do miejsca w celu uruchomienia pompowania. Otwiera komorę urządzanie zasilającego pompy przypuśćmy używa narzędzi zgodnych z normami przypadkiem dotyka części będących pod napięciem narzędziami pracy, tworzy  między fazowe zwarcie i następuje wybuch mieszaniny gazów i pyłów utworzony przez łuk prądu zwarcia. Proszę przykład który opisałem jest odpowiedzią na to że twierdzę że nie można używać ww. narzędzi w pracach pod napięciem.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
PacMan

Praca ze wszystkimi narzędziami jest zgodna z prawem jeśli ma się do tego odpowiednie uprawnienia ;)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Mariusz Kłokowski

i odpowiednie kombinerki :)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Mariusz Karabowicz

Nie dajmy się zwariować. Wiadomo, że bez uprawnień w branży raczej nie znajdziesz pracy więc to sprawa oczywista.

A co kto robi w domu to jego własna sprawa. Może nawet spróbować bawić się nieizolowanymi kombinerkami pod napięciem..

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl