Słup SN a podstawy prawne - Akty prawne, normy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Akty prawne, normy Słup SN a podstawy prawne
REKLAMA
REKLAMA

Słup SN a podstawy prawne

Brak awataru
Dominik Paturka

Dzień dobry,


na mojej działce stoi słup średniego napięcia (nieuziemiony). W odległości 7,5 m od skrajnego przewodu zgłosiłem chęć budowy budynku rekreacji indywidualnej - licząc do najbliższej, najbardziej wystającej krawędzi dachu. Zaprzyjaźniony elektryk i firma wykonawcza dla elektrowni podawali bezpieczny i wystarczający odstęp 5-7 m - który pozwoli taką zgodę uzyskać.
Niestety, Starostwo zażądało uzgodnienia z Zakładem Energetycznym - czy 7.5 m jest odległością wystarczającą. ZE, wydał warunki usunięcia kolizji takie, ze budynek nie może być postawiony bliżej niż 10 m (na jakiej podstawie?).A warunkiem spełnienia odległości 7.5 m jet uziemienie go na własny koszt wraz z załatwieniem firmy wykonawczej i opłaceniu przerw w dostawie energii (pewnie z uwagi na fatalny stan słupa i przerzucanie odpowiedzialności na inwestora). 
Słup znajduje się na działce budowlanej, w pełni uzbrojonej, nie wiadomo na jakiej podstawie prawnej się tam znalazł, został wybudowany w latach 50-60 (drewniany) a później przebudowany - lata 70. Nieruchomość została mi przepisana w 1996 r.Słup ze względu na swoją lokalizację (skraj działki) jest odchylony od pionu ok. 120 cm, w złym stanie technicznym (pordzewiały) i może stanowić zagrożenie dla mnie i rodziny - ogródek.
Wyłączone pole powierzchni z racji niemożności wykonania żadnej inwestycji (dla ustalonego odstępu) wynosi około 3,3 a licząc za ar 12000 zł (miejscowość turystyczno-rekreacyjna, całosezonowa) daje to prawie 40000 tysięcy straty.W jaki sposób mogę sprawdzić podstawę prawną lokalizacji tego słupa? Czy warto sprawdzić Księgę Wieczystą mojej działki czy nie jest wpisana służebność? 
Jakie są szanse, czas trwania i co trzeba spełnić, żeby:
a) zrealizować uziemienie na koszt ZE?b) uzyskać służebność gruntową za wynagrodzeniem + wynagrodzenie za bezumowne korzystanie?c) wszcząć postępowanie w sprawie usunięcia nielegalnej istniejącej budowli energetycznej na mojej działce (gdy nie ma podstawy prawnej)?
Co w sytuacji, gdy w czasie wichury taki słup się złamie? ZE ma prawo wkroczyć na taką działkę i wykonać naprawę słupa SN bez zgody właściciela działki?
Co powinienem zrobić, gdzie się udać i jakie informacje zaczerpnąć przed udaniem się do prawnika w tej sprawie?

Pozdrawiam serdecznie,

Dominik.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl