US Army testuje antropomorficznego robota - USA - MIT - ROBOTYKA - BOSTON DYNAMICS - PETMAN - ROBOT ANTROPOMORFICZNY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności US Army testuje antropomorficznego robota
drukuj stronę
poleć znajomemu

US Army testuje antropomorficznego robota

US Army testuje antropomorficznego robota
fot. Boston Dynamics

Robot PETMAN opracowany przez Boston Dynamics dla armii USA ma być wykorzystany w badaniach chemicznych odzieży chroniącej przed bronią chemiczną. Antropomorficzny robot będzie w stanie swobodnie poruszać się na dwóch nogach, czołgać się, wykonywać ćwiczenia gimnastyczne i generalnie poruszać się tak swobodnie jak żołnierz narażony na działanie czynników chemicznych środków bojowych.

Na obecnym etapie robot przypomina pudełko z nogami, ale w jego ostatecznej formie, będzie posiadał kształt i wielkość przeciętnego człowieka. Docelowo PETMAN (skrót od Protection Ensemble Test Mannequin) będzie pierwszym robotem antropomorficznym, który będzie mógł poruszać się tak dynamicznie jak prawdziwa osoba. Wojsko chce także, aby robot symulował wewnętrzne reakcje fizjologiczne, takie jak pocenie się, temperatura i wilgotność, a nawet oddychanie, aby jeszcze bardziej realistycznie symulować żołnierza ubranego w ochronny strój.

Prototyp robota stawia kroki od pięty do palców, tak jak człowiek, i pozostaje zrównoważony, nawet gdy zostaje popchnięty.  Algorytm PETMANa odpowiadający za chodzenie i jego projekt mechaniczny opiera się na poprzednim projekcie Boston Dynamics – robocie znanym jako BigDog, który jest przeznaczony do realizacji dostaw na nierównym terenie.

Podobnie jak jego poprzednik, robot PETMAN posiada hydrauliczny system sterowania i przegubowe nogi z amortyzującymi elementami. Robot jest kontrolowany przez komputer pokładowy oraz szereg czujników i systemów kontroli wewnętrznej.

 

Po 17 miesiącach budowy, instalacji i weryfikacji nastąpi 13-miesięczny okres rozwoju. Dostawa przetestowanego robota oczekiwana jest w 2011 roku.

Boston Dynamics to mała firma, która została wydzielona z Massachusetts Institute of Technology w 1992 roku. Specjalizuje się w dziedzinie robotyki, a wiele z jej projektów realizowanych jest dla zastosowań wojskowych.

Więcej informacji na stronie PETMANa: http://www.bostondynamics.com/robot_petman.html 

Źródło: PhysOrg

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Bojowy to lepszy chyba skorpion
Polacy cghyba taki robili
Brak obrazka
@jaa: pomyliłeś roboty -> http://www.elektroonline.pl/events/show_news/1472
No avatar
jaa
A piwo też przyniesie?
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl