Baterie zbierające i magazynujące energię słoneczną - ENERGETYKA SŁONECZNA - MIT - MAGAZYNOWANIE ENERGII - FULWALENY DWURUTENOWE - RUTEN - PLATYNA - JEFFREY GROSSMAN - DEPARTAMENTU INŻYNIERII I INŻYNIERII MATERIAŁOWEJ
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Baterie zbierające i magazynujące energię słoneczną
drukuj stronę
poleć znajomemu

Baterie zbierające i magazynujące energię słoneczną

Baterie zbierające i magazynujące energię słoneczną
fot. Jeffrey Grossman

Molekuły fulwalenu dwurutenowego mogą przechowywać i uwalniać energię cieplną - ustalili badacze z Massachusetts Institute of Technology. 

Właściwości tych molekuł badali uczeni z Massachusetts Institute of Technology - Jeffrey Grossman i Varadharajan Srinivasan z Departamentu Inżynierii i Inżynierii Materiałowej w MIT, Yosuke Kanai z Lawrence Livermore National Laboratory, Steven Meier i Peter Vollhardt z University of California, w Berkeley. Wnioski publikuje pismo Angewandte Chemie.

Molekuły odkryto w 1996 roku. Po latach badań naukowcy doszli do wniosku, że fulwaleny dwurutenowe (ang. fulvalene diruthenium) mogą magazynować ciepło pozyskiwane z różnych źródeł energii.

Jednak głównym problemem ich wykorzystania jest to, że ruten jest pierwiastkiem rzadko występującym i kosztownym - informuje serwis EurekAlert. Nie posiada własnych minerałów, a zwykle występuje w rudzie platyny.

Specjaliści liczą jednak, że znajdą podobne związki chemiczne, ale częściej spotykane i mniej kosztowne niż ruten. To pozwoliłoby stworzyć baterię ciepła.

Kiedy molekuła fulwalenu dwurutenowego pobiera światło słoneczne, ulega strukturalnej transformacji. To powoduje, iż przechodzi do wyższego stanu energetycznego, w którym pozostaje stabilna. Wtedy przez pobudzenie małą dawką ciepła, bądź katalizatora, wraca do swojego oryginalnego rozmiaru, uwalniając ciepło.

Jak twierdzi prof. energetyki Jeffrey Grossman z MIT, jest jeszcze etap pośredni, w którym molekuła znajduje się w stanie pół stabilnym. Proces ten, jak zauważa Grossman, tworzy "ładowalną baterię cieplną", która może przechowywać i uwalniać ciepło pozyskiwane m.in. ze światła słonecznego. Jak twierdzi badacz, ciepło pozyskiwane z fulwalenów dwurutenowych ma temperaturę 200 st. C. Jest to wystarczająca ilość do ogrzania domu lub działania silnika wytwarzającego energię elektryczną.

"Sam proces ma wiele zalet, ale przechowuje ciepło w postaci paliwa. Jest to proces odwracalny i stabilny w perspektywie długookresowej. Można go stosować na żądanie, kiedy się chce. Paliwo wystawia się na Słońce, ładuje je, używa ciepła i znowu wystawia na Słońce dla powtórnego naładowania" - opisuje Grossman.

Jak uważa ekspert, następnym krokiem będzie przeszukanie bazy danych milionów molekuł, użycie symulacji i intuicji chemicznej w celu znalezienia molekuł wykazujących strukturalne podobieństwa do fulwalenów dwurutenowych.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl