Od ponad dwóch dekad żadnych postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji - NAUKA - MIT - ROBOTYKA - SZTUCZNA INTELIGENCJA - BADANIA I ROZWÓJ - SIECI NEURONOWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Od ponad dwóch dekad żadnych postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji
drukuj stronę
poleć znajomemu

Od ponad dwóch dekad żadnych postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji

Od ponad dwóch dekad żadnych postępów w dziedzinie sztucznej inteligencji

Od ponad dwóch dekad nie nastąpił żaden istotny postęp w dziedzinie robotyki i sztucznej inteligencji - zgodzili się naukowcy, uczestnicy sympozjum Brains, Minds, and Machines, zorganizowanego w Massachusetts Institute of Technology (MIT) w USA. Przyczyną są wąskie zastosowania robotyki oraz brak badań podstawowych m.in. nad językiem - poinformował magazyn Technology Review.

Sympozjum Brains, Minds, and Machines odbywające się na MIT w dniach 4-5 maja poświęcone było najnowszym technologiom dziedzinie robotyki oraz tworzeniu i implementacji sztucznej inteligencji (AI).

Jak powiedział moderator odbywającej się na nim dyskusji, lingwista i psycholog poznawczy Steven Pinker, w robotyce i badaniach nad AI konieczny jest "powrót do korzeni i poszukiwanie raczej ciekawych możliwości, jakie można uzyskać niż wąskich zastosowań do konkretnych celów, jakie można wdrożyć do robotyki od zaraz".

Marvin Minsky, pionier zastosowania sieci neuronowych w latach 50. i jeden z twórców najważniejszych technologii w robotyce i sztucznej inteligencji, stwierdził iż największe postępy w tych dziedzinach miały miejsce w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, zaś od połowy lat 80. "coś zaczęło się psuć".

- Teraz studenci pasjonują się robotami grającymi w piłkę nożną, basketball czy tańczącymi. Ale nie są one przez to inteligentniejsze; dziwiono się, że nie było żadnych robotów, które można by posłać, aby załatwiły problem japońskich reaktorów. Tymczasem to właśnie jest miara regresu w dziedzinie robotyki - dodał Minsky.

Jak potwierdził Patrick Winston, dyrektor Artificial Intelligence Laboratory w MIT w latach 1972-1997, stagnacja ta jest spowodowana coraz większą specjalizacją w badaniach nad sztuczną inteligencją i robotyką jak np. prace tylko nad sieciami neuronowymi czy algorytmami genetycznymi i coraz węższymi wdrożeniami.

- Nikt nie rozmawia o fundamentalnych problemach, a wszyscy mówią o mechanice - jak coś zrobić, jak skonstruować żeby działało (...) nikt tylko nie pyta dlaczego i po co ma to być akurat taka konstrukcja, a nie inna - dodał Winston.

Stwierdził on, że ze stagnacji w dziedzinie badań i wdrożeń AI istnieje jednak wyjście - naukowcy muszą się skupić na opracowaniu katalogu cech, odróżniających człowieka od naczelnych i nawet od jego najbliższych kuzynów - neandertalczyków. Opracowanie takich cech unikalnych pozwoli na stworzenie modelu inteligencji ludzkiej. Jako jedną z takich cech Winston podał zdolność do kreacji i rozumienia historii opowiadanych za pomocą języków.

Jak zauważył Emilio Bizzi, założyciel McGovern Institute of Brain Research w MIT, badania nad AI już zaczynają iść torem zaproponowanym przez Winstona i w ciągu kilku lat należy spodziewać się nowych postępów w dziedzinie robotyki i AI. "Nad problemami tymi pracują laboratoria rozsiane po całym świecie, wdrażające roboty humanoidalne" - zauważył.

Jak jednak ostrzegli uczestniczący w sympozjum lingwiści - Noam Chomsky i Barbara Partee - dopiero zrozumienie języka będzie kluczem do stworzenia sztucznej inteligencji. Partee dodała, że "prawdziwa znajomość semantyki jest pierwszym stopniem do wszystkiego co nazywamy inteligencją". Chomsky porównał obecne badania w dziedzinie robotyki i AI do wysiłków uczonych, którzy studiują tańce pszczół i dokonują ich analizy statystycznej oraz symulacji, bez próby zrozumienia, dlaczego właściwie pszczoła zachowuje się w ten sposób.

Jak potwierdził Sydney Brenner, który wraz z Francis Crick odszyfrował kod DNA, zarówno badacze zajmujący się neuropsychologią jak i sztuczną inteligencją, koncentrują się na rzeczach powierzchownych, zaś nie realizują badań dotyczących kwestii podstawowych. Jego zdaniem najistotniejsze są obecnie badania podstawowe nad rozumieniem, postrzeganiem, językiem i "całym oprogramowaniem i systemem wysokiego poziomu składającym się na ludzką inteligencję, nie zaś nad składaniem wszystkiego na poziomie tranzystorów, jak się to robi dzisiaj".

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
h
ciekawe
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl