Tajemnica grafenu rozwiązana? - NAUKA - MIT - GRAFEN - NANOMATERIAŁY - GRAFIT - E-TKANINY - CVD
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Tajemnica grafenu rozwiązana?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Tajemnica grafenu rozwiązana?

Tajemnica grafenu rozwiązana?

Układane jedna na drugą, warstwy grafenu zmieniają swoje właściwości w zależności od stopnia wzajemnego oddziaływania, modyfikowanego przez skręcenie warstw względem siebie. To odkrycie tłumaczy inne, nieco tajemnicze zachowanie się tak przygotowanego węglowego materiału, w porównaniu do oryginału - grafitu, donosi "Physical Review Letters". 

Grafen, czyli atomowej grubości płaszczyzna utworzona wyłącznie z węgla, na dobre zawładnął umysłami naukowców na całym świecie. Od kilkunastu lat, od dnia odkrycia grafenu, prowadzone są badania nad możliwością wykorzystania tego materiału zarówno w elektronice przyszłości, biomedycynie, jak i w przemyśle odzieżowym (e-tkaniny). By móc bezpiecznie wdrażać nowe technologie oparte na grafenie konieczne jest najpierw dokładne poznanie właściwości fizykochemicznych tego nanomateriału, który nadal kryje w sobie wiele tajemnic.

Przykładem mogą być zakończone niedawno badania prowadzone przez międzynarodową grupę naukowców łączącą badaczy z Rutgers University, Massachusetts Institute of Technology (USA) oraz University of Manchester (Wielka Brytania), podczas których analizowano cechy grafenowego analogu grafitu.

Teoretycznie grafen stanowi pojedynczą, atomowej grubości warstwę grafitu, z tego względu kilka warstw grafenu ułożonych jedna na drugą powinno zachowywać się jak kawałek grafitu - nic bardziej mylnego.

Przeprowadzone badania polegały na syntezie kolejnych - wytwarzanych jedna po drugiej - grafenowych warstw za pomocą techniki chemicznego osadzania z par CVD (ang. chemical vapor deposition). Dzięki temu możliwe było, w pewnym stopniu, odtworzenie struktury grafitu z atomowej grubości warstw grafenu. Tak wytworzony analog grafitu poddano badaniom fizykochemicznym, dzięki czemu określono jakie oddziaływania zachodzą pomiędzy poszczególnymi warstwami atomów węgla.

W badaniach użyto między innymi odpowiednio dopasowany skaningowy mikroskop tunelowy STM, który umożliwiał określanie wzajemnych relacji (odległość i kąt skręcenia) pomiędzy poszczególnymi warstwami grafenu.

Okazało się, że w zależności od kąta skręcenia warstwy względem kolejnych warstw, zmieniają się właściwości sztucznego grafitu. Jeżeli poszczególne warstwy grafenu ułożone jedna na drugą są skręcone o minimum 20 stopni całość wykazuje właściwości zbliżone do pojedynczej, atomowej grubości warstwy. Gdy kąt jest mniejszy (1 stopień) materiał zyskuje zupełnie nowe właściwości, które mogą według naukowców wynikać z silnych wzajemnych oddziaływań (typu stacking) pomiędzy atomami węgla poszczególnych warstw ułożonych w stos.

Według naukowców uzyskane wyniki pozwolą w przyszłości na świadome modyfikowanie właściwościami fizykochemicznymi poszczególnych warstw syntetycznego grafitu, dzięki czemu możliwe będzie tworzenie nowych przewodzących materiałów na bazie atomowych grubości warstw węgla.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl