WristQue - osobisty czujnik dla inteligentnego budynku - BLUETOOTH - INTELIGENTNY DOM - MIT - KLIMATYZACJA - CZUJNIK - INTELIGNETNY BUDYNEK - INTELIGENTNE BUDYNKI - HVAC - STEROWANIE OŚWIETLENIEM - SENSORY - UWB - INTELLIGENT SENSOR - AUTOMATYKA BUDYNKOWA - WRISTQUE - MEDIA LAB
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności WristQue - osobisty czujnik dla inteligentnego budynku
drukuj stronę
poleć znajomemu

WristQue - osobisty czujnik dla inteligentnego budynku

WristQue - osobisty czujnik dla inteligentnego budynku

Naukowcy z USA skonstruowali WristQue - czujnik dla budynku inteligentnego, pozwalający na ustawienie temperatury, wilgotności i poziomu oświetlenia w pokoju optymalnego dla pracującego w nim człowieka – poinformował New Scientist.  

Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology pod kierownictwem prof. Joe Paradiso z Media Lab Responsive Environments Group , opracowali nowy dodatek do urządzeń tzw. budynku inteligentnego – osobisty sensor kontroli warunków w pomieszczeniu. Czujnik ten ustawia światło, wilgotność oraz temperaturę pomieszczenia, według parametrów optymalnych dla jego użytkownika.

WristQue, jest drukowaną w technice 3D opaską, zawierającą mikroprocesor oraz czujniki, wykrywające zmiany temperatury, wilgotności i światła. W opasce umieszczono także chip obsługujący bezprzewodową transmisję szerokopasmową w standardzie UWB. Pozwala on na komunikację ze sterownikami i czujnikami umieszczonymi w całym budynku.

WristQue posiada trzy przyciski. Dwa pierwsze służą użytkownikowi do określenia, że jest zbyt zimno lub zbyt gorąco. Trzeci aktywuje moduł kontroli ruchu, konieczny do sterowania znajdującymi się w pomieszczeniu komputerami.

Badacze z MIT przetestowali nowy system w budynku Media Lab. Jest on uruchamiany przez czujnik ruchu, wykrywający że ktoś wszedł do pokoju. Jeśli osoba ta nie zmieni warunków w nim panujących, system ustala je jako podstawowe. Kiedy użytkownik wciśnie guzik zmiany temperatury na wyższą lub niższą, zmienia się ona do poziomu akceptowalnego dla większości osób przebywających w pokoju. Chłodzenie lub grzanie następuje przez uruchomienie systemu klimatyzacji. Czujniki znajdujące się na zewnątrz dostosowują także temperaturę w pokoju do panującej na zewnątrz tj. nie dopuszczają do przechłodzenia pokoju w lecie lub przegrzania w zimie.

Aplikacja systemowa, wbudowana w system komputerowy, używając danych z poprzedniego tygodnia, jest w stanie określić, kiedy pokój będzie zajęty i przez kogo. Pozwala to ustawić temperaturę od razu pod kątem osób, które będą w nim przebywać. Trzytygodniowy okres testowy pozwolił na zaoszczędzenie 24 proc. dotąd używanej energii, m.in. przez rzadsze uruchamianie klimatyzacji.

WristQue znajduje się jeszcze na wczesnym etapie testów i prawdopodobnie ulegnie różnym zmianom. Zespół badawczy chce m.in. wyposażyć system informatyczny powiązany z tym czujnikiem w rozwiązanie do lokalizacji, przełącznik do ustawianie zdalnego poziomu światła oraz sensory do wybierania trybu zdalnej kontroli poszczególnych urządzeń elektronicznych w pokoju.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl