Dioda o sprawności 230% z MIT - OPTYKA - OPTOELEKTRONIKA - MIT - EKSPERYMENT - DIODY LED - SPRAWNOŚĆ ELEKTROOPTYCZNA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Dioda o sprawności 230% z MIT
drukuj stronę
poleć znajomemu

Dioda o sprawności 230% z MIT

Dioda o sprawności 230% z MIT

Ultra-wydajna dioda LED produkuje więcej energii niż się jej dostarcza?

Inżynierowie z MIT skonstruowali diodę LED o sprawności przekraczającej 100%. W czasie eksperymentu opisanego w "Physical Review Letters" dioda LED, której dostarczano zaledwie 30 pW (pikowatów) mocy emitowała światło odpowiadające mocy 69 pW, co oznaczałoby sprawność na poziomie 230%.

Taki wynik mógłby oznaczać rewolucję, ponieważ wydaje się przeczyć pierwszej zasadzie termodynamiki. Badacze z MIT postanowili zbadać, skąd bierze się dodatkowe 39 pikowatów.

Okazuje się, że sprawność diody w tym układzie wzrasta, wraz ze zmniejszaniem się ilości dostarczanej energii. Obniżenie dostarczanej energii do krytycznego poziomu spowoduje, że dioda przekroczy sprawność 100% zaczynając funkcjonować na zasadach podobnych do pompy ciepła - zaczyna pobierać energię ze swojego otoczenia. 

Naukowcy wykorzystali diodę LED z niewielką przerwą energetyczną i stosowali coraz mniejsze napięcia. Za każdym razem kiedy napięcie spadało o połowę, energia elektryczna została była redukowana o 75%, ale moc emitowanego światła spadała tylko o połowę. Dodatkowa energia pochodziła od drgań sieci krystalicznejZasada zachowania energii nie zostaje więc, wbrew pozorom, naruszona.

- Po raz pierwszy eksperymenty bezpośrednio potwierdzają takie zachowanie poza konwencjonalnymi granicami sprawności konwersji energii elektrycznej do optycznej - twierdzą naukowcy z MIT.

Odkrycie, choć wymaga dalszych badań, otwiera nowe możliwości przed konstruktorami miniaturowych urządzeń i poza produkowaniem energii może pomóc w rozwiązaniu problemu chłodzenia różnych układów.

Źródło: Wired

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl