Krzemen będzie następcą grafenu? - ELEKTRONIKA - KRZEM - GRAFEN - UKŁADY SCALONE - KRZEMEN - DWUBOREK CYRKONU - SILICENE - PATRICK VOGT
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Krzemen będzie następcą grafenu?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Krzemen będzie następcą grafenu?

Krzemen będzie następcą grafenu?
fot. silicene.org

Więcej niż grafen: Elektronika przyszłości może wykorzystywać krzemen, czyli krzem w jednej warstwie

Krzemen - materiał party na krzemie, a własnościami przypominający grafen może stać się jego alternatywą w elektronice. Międzynarodowy zespół badaczy wytworzył jednoatomową powłokę tego materiału, zachowującą własności krzemu, kompatybilną z używanymi dotąd rozwiązaniami układów scalonych.

Według artykułu opublikowanego w Physical Review Letters krzemen nie jest materiałem nowym. W 2007 roku naukowcy z University of Dayton w Ohio przewidzieli możliwość tworzenia dwuwymairowych arkuszy z krzemu o gruności nanometrów. Prowadzący nad nimi badania naukowcy z Wright State University – prof. Lew Yan Voon i prof. Gian Guzman-Verri - nadali im, ze względu na podobieństwo do grafenu nazwę silicene co w języku polskim można oddać jako krzemen.

Autorzy doniesienia, zespół naukowców z Technische Universitat Berlin i Universite d'Aix-Marseille pod kierownictwem prof. Patricka Vogta, wytworzył warstwę krzemenu poprzez kondensację par krzemu na płytce ze srebra. W ten sposób otrzymano jednoatomową warstwę nowego materiału.

Krzemen ma podobne właściwości do grafenu, ale jako oparty na krzemie, a nie węglu, jest kompatybilny z używanymi obecnie rozwiązaniami układów scalonych, tzw. elektroniką krzemową.

Dokładne badania krzemenu pozwoliły na potwierdzenie doniesienia uczonych z Japan Advanced Institute of Science and Technology w Ishikawa, którym na początku 2011 roku udało się wytworzyć krzemen na płytce z ceramiki z dwuborku cyrkonu (ZrB2). Obydwa zespoły badawcze, zarówno międzynarodowy jak i ten japoński, twierdzą, że struktura krzemenu podobnie jak w przypadku grafenu przypomina strukturę plastra miodu.

Badacze uważają, ze krzemen może okazać się lepszy od grafenu ze względu na możliwość łatwiejszego zastosowania w obecnie działających liniach produkcyjnych chipów. Dzięki temu krzemen mógłby być wykorzystywany w tańszych i mniejszych rozwiązaniach elektroniki użytkowej, takich jak smartfony czy tablety.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl