Łatwe odzyskiwanie krzemu ze zużytych baterii słonecznych - BATERIE SŁONECZNE - KRZEM - POLITECHNIKA GDAŃSKA - MIKROPROCESORY - FOTOWOLTAIKA - ODZYSKIWANIE - RECYKLING - KOMPONENTY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Łatwe odzyskiwanie krzemu ze zużytych baterii słonecznych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Łatwe odzyskiwanie krzemu ze zużytych baterii słonecznych

Łatwe odzyskiwanie krzemu ze zużytych baterii słonecznych
fot. Ersol/CC/Wikimedia Commons

Metodę recyklingu krzemu ze zużytych baterii słonecznych opracowali naukowcy z Politechniki Gdańskiej. Uzyskany dzięki ich metodzie krzem - w postaci bryłek lub proszku - będzie można wykorzystywać również do produkcji mikroprocesorów i mikrokomponentów.

Fotowoltaika to jedna z najpopularniejszych metod wykorzystywania energii odnawialnej na świecie. Do przetwarzania światła słonecznego na energię elektryczną wykorzystuje się w niej ogniwa fotowoltaiczne, popularnie zwane bateriami słonecznymi.

 – Urządzenia tego typu mogą działać nawet 30 lat. Później producenci mają obowiązek poddać je recyklingowi  informuje w przesłanym PAP komunikacie Politechnika Gdańska.

Głównym surowcem do produkcji ogniw jest krystaliczny krzem o 99 proc. czystości. Wytworzenie go wymaga drogich, energo- i czasochłonnych technologii. Zespół naukowców z Wydziału Chemicznego Politechniki Gdańskiej pod kierunkiem prof. Ewy Klugmann-Radziemskiej opracował metodę pozwalającą szybko odzyskać "czysty" krzem. Można zrobić to za pomocą zużytych już baterii słonecznych, znacznie obniżając koszty procesu.

  W przypadku zużytych ogniw starszego typu, zawierających stosunkowo grubą warstwę krzemu, można odzyskać podłoże krzemowe w całości i po raz kolejny wytworzyć na jego bazie ogniwa o parametrach elektrycznych nie gorszych niż w przypadku produkcji z użyciem nowego materiału. Jeśli podłoża nie uda się odzyskać w całości, krzem może być wykorzystany do powtórnego przetworzenia. W obu przypadkach odzyskany materiał charakteryzuje się wysoką czystością – tłumaczy prof. Klugmann-Radziemska. 

Innowacyjna technologia chemicznej obróbki ogniw fotowoltaicznych autorstwa naukowców z PG umożliwia odzyskanie krzemu w postaci bryłek lub proszku. Uzyskany w taki sposób surowiec może być wykorzystywany również do produkcji mikroprocesorów, mikrokomponentów i innych układów scalonych oraz jako dodatek do stali, podnoszący jej jakość.

W ciągu czterech lat zespół naukowców z Politechniki Gdańskiej opracował nie tylko technologię odzyskiwania krzemu, ale także półautomatyczny prototyp urządzenia, które może przeprowadzić odzysk dla kilkunastu, a nawet kilkuset ogniw krzemowych jednocześnie.

  Zarówno metoda, jak i urządzenie zostały opatentowane. Rozwiązanie może być stosowane do recyklingu dominujących na rynku technologii baterii słonecznych I generacji (krzemowych) – informuje Politechnika Gdańska. Obecnie zespół prof. Klugmann-Radziemskiej opracowuje technologię odzysku materiału dla ogniw II generacji (cienkowarstwowych), które zdobywają coraz większą popularność.

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl