Inżynierowie z MIT wskrzeszą tradycyjne żarówki - ŻARÓWKA - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA - MIT - ŻARÓWKI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Inżynierowie z MIT wskrzeszą tradycyjne żarówki
drukuj stronę
poleć znajomemu

Inżynierowie z MIT wskrzeszą tradycyjne żarówki

Inżynierowie z MIT wskrzeszą tradycyjne żarówki
fot. MIT

Amerykańscy naukowcy zapowiadają przełom technologiczny, który pozwoli zmodyfikować tradycyjne oświetlenie żarowe i uczynić je bardziej wydajnym i ekologicznym. W eksperymencie przeprowadzonym na MIT udało się połączyć ciepłą barwę światła tradycyjnych żarówek z efektywnością energetyczną źródeł światła XXI wieku.

Ciepły blask emitowany przez tradycyjne wolframowe żarówki znany jest od ponad wieku w każdym zakątku świata. Ich światło o szerokim spektrum barwnym jest naturalne, miłe i niemęczące dla oczu, ale powstaje kosztem wielkiego marnotrawstwa - zaledwie kilka procent energii wykorzystanej przez żarówkę zostaje zamieniona na światło widzialne, reszta (ponad 95%) tracona jest w emisji ciepła. Z tego powodu wiele krajów (w tym Polska) wdraża przepisy mające na celu poprawę efektywności energetycznej. Żarówki są wycofywane z produkcji i ze sprzedaży na rzecz bardziej wydajnych świetlówek kompaktowych (CFL) i nowszych lamp emitujących światło diod (LED).

Naukowcy z amerykańskich Massachusetts Institute of Technology (MIT) i Purdue University ogłosili, że są w stanie odwrócić ten trend i tak przerobić tradycyjne żarówki, by mogły konkurować z nowocześniejszymi źródłami światła. Opracowaną przez siebie technologię opisali w najnowszym numerze czasopisma „Nature Nanotechnology".

Recykling światła

Metoda polega na obudowaniu żarnika specjalnym filtrem z barwnych kryształów, który odbija promieniowanie podczerwone i kieruje je z powrotem na żarnik, jednocześnie przepuszczając dalej światło widzialne. Zespół badawczy nazywa swoje podejście jako "recykling światła", ponieważ opracowana przez nich kryształowa struktura wykorzystuje niepotrzebne fale energii i konwertuje je do długości fal światła widzialnego, które jest pożądane.

  W ten sposób odzyskujemy energię, która normalnie byłaby zmarnowana w postaci ciepła  twierdzi Marin Soljačić, profesor fizyki z MIT.

Skuteczność świetlna konwencjonalnych żarówek wynosi od 2 do 3 procent, świetlówek kompaktowych - od 7 do 15 procent, a większości lamp LED - od 5 do 15 procent. Wstępna wersja wynalazku opracowana w laboratorium MIT ma skuteczność świetlną 6,6%, ale - jak wyliczyli inżynierowie - możliwe jest jej zwiększenie nawet do 40%. Ulepszona w MIT tradycyjna żarówka byłaby więc trzy razy bardziej wydajna niż najlepsze dostępne dziś LED-y.

Najważniejszym wyzwaniem, z jakim muszą się teraz zmierzyć inżynierowie, jest zwiększenie trwałości wynalazku - jak na razie nie udało im się zbudować egzemplarza zdolnego świecić dłużej niż kilka godzin. Kolejnym problemem będzie opracowanie w miarę taniego sposobu masowej produkcji innowacyjnych żarówek.

Zdaniem Ognjena Ilicia, kierującego pracami zespołu badawczego z MIT, najważniejsze w całym eksperymencie jest stworzenie takiego filtra z kryształów, który działałby jednakowo dobrze, niezależnie od tego, pod jakim kątem pada światło. Specjaliści z MIT zapewniają, że ich wersja żarówki ma bardzo dobry wskaźnik oddawania barw, dzięki czemu światło jest przyjemne i nie męczy wzroku.

Kolejną zaletą prototypowej żarówki jest możliwość wyprodukowania filtra ze stosunkowo tanich i stosowanych już w przemyśle materiałów, takich jak tlenek tantalu czy tlenek krzemu. Podobne filtry z kryształów można będzie stosować w ogniwach słonecznych (wydajność baterii świetlnych obniża się wraz ze wzrostem temperatury; filtrowanie światła mogłoby temu zaradzić).

Znając zwyczaje panujące na MIT, uczelnia powoła teraz do życia spółkę typu spin-off, której zadaniem będzie komercjalizacja wynalazku.

Źródło: MIT

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl