Polacy zaprojektowali bardziej oszczędny silnik do samochodów elektrycznych - SILNIK ELEKTRYCZNY - ZACHODNIOPOMORSKI UNIWERSYTET TECHNOLOGICZNY - PATENT
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Polacy zaprojektowali bardziej oszczędny silnik do samochodów elektrycznych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Polacy zaprojektowali bardziej oszczędny silnik do samochodów elektrycznych

Polacy zaprojektowali bardziej oszczędny silnik do samochodów elektrycznych
fot. PAP/Marcin Bielecki
Naukowcy z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego stworzyli silnik elektryczny, który jest bardziej oszczędny od stosowanych obecnie silników konwencjonalnych. Może mieć zastosowanie m.in. w napędach samochodów elektrycznych oraz jako generator w elektrowniach wiatrowych.

Szczecińscy naukowcy stworzyli unikatową konstrukcję obwodu magnetycznego silnika, dzięki której możliwa jest większa kontrola pracy urządzenia, m.in. napięcia indukowanego oraz strat energii przy dużych prędkościach obrotowych. Możliwe jest to poprzez osłabienie pola magnetycznego magnesów trwałych w maszynie.

 – Maszyna jest unikatowa pod tym względem, że posiada dodatkowy system sterowania i zasilania, który umożliwia regulację napięć w maszynie, a także wszystkich innych jej parametrów – powiedział w rozmowie z PAP prof. dr hab. inż. Ryszard Pałka z Katedry Elektroenergetyki i Napędów Elektrycznych ZUT w Szczecinie.

Jego zdaniem silnik jest bardziej oszczędny od stosowanych obecnie silników konwencjonalnych. – Maszyna ma lepsze parametry dynamiczne, czyli przyspieszenie. Jest też bardziej bezpieczna, gdyż w razie wypadku ma szansę na błyskawiczne odłączenie – dodaje prof. Pałka.

 – Podstawową charakterystyczną cechą tej maszyny jest to, że daje ona szeroką możliwość regulacji momentu napędowego, czyli że może ona działać bardzo efektywnie zarówno przy niskich, jak i przy wysokich obrotach – wyjaśnił dr inż. Marcin Wardach ze szczecińskiej uczelni.

Według prof. Pałki użytkownik samochodu elektrycznego wyposażonego w ten silnik mógłby przejechać dystans dłuższy o kilkadziesiąt kilometrów w porównaniu do innych pojazdów z napędem elektrycznym.

 – Stworzony przez nas silnik może być wykorzystywany w napędach samochodów elektrycznych, a także jako generatory w elektrowniach wiatrowych, gdzie często zmienne warunki pogodowe decydują o parametrach wytwarzanej energii. To rozwiązanie konstrukcyjne umożliwia kontrolę tych parametrów – powiedział dr inż. Piotr Paplicki, należący do grupy szczecińskich konstruktorów.

Silnik ma patenty krajowe. Stworzony na szczecińskiej uczelni szósty prototyp maszyny jest wynikiem wieloletniej kooperacji z naukowcami z Niemiec, Włoch oraz Korei Południowej, a także finansowania w ramach grantów Narodowego Centrum Nauki.

Naukowcy z Katedry Elektroenergetyki i Napędów Elektrycznych: dr inż. Marcin Wardach (L), kierownik katedry elektroenergetyki i napędów elektrycznych wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego prof. Ryszard Pałka (2L), dr inż. Michał Bonisławski (2P) i dr inż. Piotr Paplicki (P).

Naukowcy z Katedry Elektroenergetyki i Napędów Elektrycznych: dr inż. Marcin Wardach (L), kierownik katedry elektroenergetyki i napędów elektrycznych wydziału Elektrycznego Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego prof. Ryszard Pałka (2L), dr inż. Michał Bonisławski (2P) i dr inż. Piotr Paplicki (P). Naukowcy z ZUT stworzyli prototyp unikatowej maszyny, która może posłużyć do napędów samochodów elektrycznych. Taki napęd pozwoliłby lepiej przyspieszać, jechać dłużej i z większą mocą. Rozwiązania szczecińskich naukowców tkwi w specjalnej konstrukcji obwodu magnetycznego silnika. Dzięki temu mogą oni kontrolować zjawiska zachodzące w urządzeniu. Fot. PAP/Marcin Bielecki 17.03.2017

Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (4)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Staszek
Nowość? Szkoda mi takich naukowców co nie widzą nic, poza czubkiem własnego nosa. Wsty dla takiej niewiedzy... Takie silniki o których piszą są obecnie powszechnie stosowane, np. w Polsce w KOMEL z Katowic od 10 lat takie silniki się projektuje, produkuje i powszechnie w napędach samochodów stosuje. Wstyd panowie profesorowe, wstyd...
Brak obrazka
@Rafał: Jest praca zespołu z ZUT ze schematem silnika - do pobrania po angielsku na stronie https://www.researchgate.net/publication/311945083
_Multi-objective_topology_optimization_of_a_pe
rmanent_magnet_machine_to_reduce_electromagnetic_l
osses_and_cogging_torque
No avatar
Rafał
Czy w internecie jest dostępny bardziej złożony opis tego silnika ?
No avatar
Gość
Czyja gospodarka na tym ulepszeniu skorzysta?
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl