Do czego może mi się przydać kompresor? Okazuje się, że do bardzo wielu rzeczy - KOMPRESJA - WENTYLATORY - SPRĘŻARKI - KOMPRESORY - DMUCHAWY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Do czego może mi się przydać kompresor? Okazuje się, że do bardzo wielu rzeczy
drukuj stronę
poleć znajomemu

Do czego może mi się przydać kompresor? Okazuje się, że do bardzo wielu rzeczy

fot. Kompresor

Mniejsze i większe kompresory coraz częściej pojawiają się w ofertach sklepów dla majsterkowiczów i osób, które wiele napraw i prac przydomowych wolą wykonywać samodzielnie. Czy jednak kompresor faktycznie jest przydatnym urządzeniem? Do czego w rzeczywistości możemy go wykorzystać?

Nie każda sprężarka jest kompresorem

Wszystkim, którzy wybierają się na zakupy w poszukiwaniu odpowiedniego kompresora, na początek przyda się jedna ważna informacja. Otóż, wbrew przyjętemu powszechnie nazewnictwu, kompresor i sprężarka nie zawsze są tym samym. Mówiąc prościej, z technicznego punktu widzenia każdy kompresor jest sprężarką, jednak nie każdą sprężarkę można nazwać kompresorem. Skąd ta różnica? Żeby to wyjaśnić, należy choćby w skrócie przedstawić podział sprężarek i kompresorów.

Sprężarki, w zależności od stosunku sprężania, możemy podzielić na trzy odrębne grupy. Są to:

 • wentylatory,
 • dmuchawy,
 • kompresory.

Same kompresory z kolei podlegają kolejnemu podziałowi wyróżniającemu między innymi:

 • kompresory wyporowe – działające w ten sposób, że za pomocą specjalnego elementu konstrukcji zwiększają ciśnienie zasysanego i tłoczonego porcjami gazu (powietrza).
 • kompresory przepływowe – pracujące na zasadzie przepływu powietrza, w których za pomocą wirnika dochodzi do powstania podciśnienia i następnie zasysania powietrza.

Jeszcze bardziej szczegółowy podział nakazuje wśród kompresorów wyporowych wyróżnić:

 • kompresory tłokowe,
 • kompresory śrubowe,
 • kompresory spiralne,
 • kompresory membranowe,
 • kompresory łopatkowe,
 • kompresory z wirującymi tłokami.

Jeśli zaś chodzi o kompresory przepływowe, to w tej grupie urządzeń wyodrębnić można:

 • kompresory promieniowe,
 • kompresory diagonalne,
 • kompresory osiowe,
 • kompresory wirowe,
 • kompresory typu Comprex.

Każdy z opisanych wyżej typów kompresorów jest oczywiście dostępny w różnych wariantach cenowych i gabarytowych, jednak najpopularniejsze na rynku cały czas pozostają kompresory wyporowe, a zwłaszcza proste kompresory tłokowe.

Najczęstsze zastosowanie kompresorów

Kompresor pozostający na wyposażeniu przeciętnego gospodarstwa domowego oferuje naprawdę sporo możliwości zastosowania. Pierwszą i naturalną myślą zawsze będzie wykorzystanie go do napełniania powietrzem różnego rodzaju przedmiotów, przede wszystkim opon, basenów dmuchanych, materaców czy nawet piłek.

Kompresory i sprężarki stanowią również źródło zasilania dla wielu narzędzi pneumatycznych, na czele z tzw. pistoletami służącymi do malowania przy pomocy praktycznie dowolnego rodzaju farb i olejów. Dzięki sprężarce możemy z łatwością i bardzo szybko pomalować mieszkanie, ogrodzenie, barierki, dowolne powierzchnie metalowe oraz drewniane. Jedyną trudność stanowi tu opanowanie techniki malowania z użyciem pistoletu oraz odpowiednie przygotowanie farby.

Oprócz pistoletów malarskich, kompresory zasilą również m. in. wkrętarki oraz młotki pneumatyczne, które nieraz okazują się bardzo przydatne, zwłaszcza w czasie większego remontu.

Siła sprężonego powietrza przyda nam się również do usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń, zwłaszcza tych, których nie sposób usunąć przy użyciu wody. Dzięki kompresorowi możemy np. przedmuchać nagromadzone w dowolnym mechanizmie błoto, trawę lub innego typu substancje.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (3)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Franek
Jak się okazuje, kompresory to całkiem przydatne narzędzia. Używam kompresora wyporowego w szczególności do czyszczenia sprzętów z błota, co byłoby niemożliwe do usunięcia zabrudzeń tradycyjnymi narzędziami. Ze względu na specyfikę pracy jaką wykonuję (praca w lesie i tartaku) o maszyny dbać trzeba codziennie, a kompresor ułatwia mi to zadanie. Cieszę się, że dowiedziałem się o jeszcze szerszych możliwościach zastosowania kompresorów.
No avatar
Marek
Jeśli chodzi o duże firmy przemysłowe, to warto postawić na sprężarki dobrej jakości. Sprawdźcie ofertę Aerzen - myślę, że zainteresuje was równie mocno, jak mnie. Ich oferta dostosowana jest do wymagań klientów.
No avatar
Mikołaj
Świetny artykuł, z którego można się bardzo wiele nauczyć. Ja posiadam u siebie w domu kompresor i zazwyczaj używam go do pompowania opon w samochodzie, rozpalania ogniska oraz do usuwania różnego rodzaju zabrudzeń. Zamówiłem go u dystrybutora na stronie Air-Com https://air-com.pl/ i spisuje się znakomicie.
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl