Oświetleniowa rewolucja LED – dlaczego warto przeprowadzić ją w naszych domach? - LED - LAMPY LED - OŚWIETLENIE LEDOWE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Oświetleniowa rewolucja LED – dlaczego warto przeprowadzić ją w naszych domach?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oświetleniowa rewolucja LED – dlaczego warto przeprowadzić ją w naszych domach?

Oświetlanie wnętrz przybiera obecnie zupełnie nowe oblicza. Oprócz tradycyjnych żarówek, coraz częściej wykorzystuje się bowiem technologię LED, o której dużo się mówi i pisze. Czy rzeczywiście warto ją wprowadzać do domów i miejsc pracy? Jakie zalety dla użytkowników i otoczenia niesie? Na te wszystkie pytania odpowiemy w niniejszym tekście.

 

LED – rewolucja i krok ku lepszej przyszłości?

Jak podają badania statystyczne, w 2018 roku ponad 60% rynku oświetleniowego stanowiły już urządzenia LED. Ich liczba z każdym miesiącem wzrasta, za sprawą coraz bardziej funkcjonalnych i dopracowanych technologicznie produktów. Możemy znaleźć taśmy LED, pojedyncze diody lub szereg lamp ze zintegrowanym gwintem LED. Dzięki nim, tworzy się zupełnie nowe standardy oświetleniowe, poziom komfortu w domowym zaciszu znacząco wzrasta.

Światło stanowi kluczowy element historii ludzkości. Odkrycie ognia stało się jednym z kamieni milowych w rozwoju cywilizacji, podobnie, wiele wieków później, było z wynalezieniem żarówki przed Thomasa Edisona. Czy wprowadzenie technologii LED będzie kolejnym punktem zwrotnym w oświetleniu, na miarę tych poprzednich?

Czarno na białym, czyli jak działają żarówki LED?

Zwykłe żarówki i produkty LED różnią się zdecydowanie sposobem powstawania światła. W przypadku żarówek edisonowskich, czyli lamp żarowych, mamy do czynienia z odpornym na wysoką temperaturę drucikiem (najczęściej z wolframu), który zamyka się w szklanej bańce próżniowej lub wypełnionej mieszaniną argonu z azotem. Po podłączeniu do prądu, drucik zaczyna się nagrzewać do białości, dając upragnione światło.

Nieco inaczej wygląda proces w przypadku żarówek LED. Wykorzystują one bowiem zjawisko elektroluminescencji, za sprawą którego energia elektryczna jest bezpośrednio przetwarzana na światło. Dzięki temu, nie dochodzi do intensywnego nagrzewania się źródeł światła, inaczej niż przy produktach żarowych. Przydaje się to zatem w pomieszczeniach wymagających oświetlenia oraz zachowania niskiej temperatury we wnętrzu.

Dlaczego warto stosować produkty LED?

Zalety technologii LED są niezmiernie zróżnicowane i wielopoziomowe. Przede wszystkim wymiana standardowych, klasycznych żarówek na produkty LED przynosi znaczące oszczędności dla domowego budżetu.

Lampy LED zmniejszają zapotrzebowanie na energię elektryczną, zużywając zdecydowanie mniej prądu do oświetlenia domu. Ponadto, ich eksploatacja jest tańsza ze względu na długą żywotność i bezawaryjność poszczególnych produktów.

Współczesne żarówki LED dają światło w różnych kolorach, dzięki czemu bez trudu stosuje się je niemal we wszystkich produktach oświetleniowych. Nawet lampy designerskie z Lampy.it coraz częściej mają zintegrowany gwint LED, który pozwala na wygodne wprowadzenie tej technologii do naszych domów.

Żarówki LED to rozwiązania bezpieczne dla środowiska. Do ich produkcji nie stosuje się trującej rtęci. Bez trudu poddaje się je też recyklingowi. Zmniejszone zużycie energii jest kluczowe i pozwala ograniczyć wytwarzanie jej. Co ciekawe, niektórzy badacze twierdzą, że gdyby na całym świecie ludzie przeszli na produkty LED, wówczas do ich zasilania wystarczyłaby wyłącznie energia z odnawialnych źródeł energii. Elektrownie węglowe, dotkliwie niszczące środowisko naturalne, nie byłyby zatem więcej potrzebne.

Lampy LED to także olbrzymia wygoda i komfort codziennego funkcjonowania w przestrzeniach domów i biur. Dzięki nowoczesnym technologiom, produkty LED pozwalają na pełną kontrolę nad natężeniem światła, a także jego barwą. Z tego powodu, coraz częściej wpisuje się je w systemy inteligentnego zarządzania domowym oświetleniem oraz w Smart House.

Od pewnego czasu zarządzanie światłem weszło też na zupełnie nowy poziom, dzięki wykorzystaniu urządzeń mobilnych. Sprawia to, że nie musimy być nawet w domu, żeby włączyć lub wyłączyć poszczególne lampy.

Oświetleniowa rewolucja LED – dlaczego warto przeprowadzić ją w naszych domach?

LED – rozwiązanie dla lepszej przyszłości

Olbrzymi skok technologiczny i przyspieszenie rozwoju rozmaitych dziedzin nauki, sprawiają, że do powszechnego użytku wchodzi coraz więcej użytecznych rozwiązań. Tak też jest z lampami LED. Jeszcze kilka lat temu system ten dopiero zaczynał nieśmiało pojawiać się na światowych rynkach. Produkty były niezmiernie drogie i niedoskonałe.

Obecne żarówki LED to nowoczesne i perfekcyjnie zaprojektowane źródła światła, które wprowadzają znaczące oszczędności energii elektrycznej w domach i biurach, dając pełną kontrolę nad sposobem oświetlenia i budowania scen świetlnych, a także pomagając dbać o środowisko naturalne. To wszystko odbywa się na wielu płaszczyznach.

Wiele mówi się o konieczności zmian i działań dla ratowania naszej planety. Często są to przede wszystkim pięknie brzmiące hasła, za którymi nie idą jednak konkretne działania. Inaczej jest w przypadku żarówek LED. To praktyczne rozwiązania, dostępne dla każdego. Dzięki nim, mamy wpływ na optymalizację domowego budżetu, a także pomagamy środowisku naturalnemu. Niby normalna żarówka, a jak wiele potrafi!

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl