Analiza struktury relacyjnej bazy danych centrali telefonicznej S12 - str. 2 - OPERATOR - ALCATEL - S12 - BAZA DANYCH - STRUKTURA - CENTRALA TELEFONICZNA
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Analiza struktury relacyjnej bazy danych centrali telefonicznej S12
drukuj stronę
poleć znajomemu

Analiza struktury relacyjnej bazy danych centrali telefonicznej S12

W tabeli nr 1 blok ASST będący w ruchu jest opisany następującymi wartościami parametrów SBLMIN=1 i SBLMAX=4. Na powyższych listingach możemy zauważyć, że ten SBL składa się z dwóch modułów fizycznych RIT o zakresach: pierwszy SBLMIN=1 SBLMAX=2 i drugi SBLMIN=3 SBLMAX=4. Kolejny blok ASST znajduje się w stanie SOS (tzn. jest wyłączony z powodu uszkodzenia bloku nadrzędnego) jednak ponieważ fizycznie znajduje się w centrali toteż wyświetlenie informacji o nim było możliwe – składa się on z jednego modułu RIT. Trzeci blok ASST fizycznie się w centrali nie znajduje (stan NEX) zatem przy próbie wyświetlenia tupli otrzymujemy informację: TUPLE NOT FOUND.

Na podstawie listingów z tej części ćwiczenia możemy sporządzić następującą tabelę zestawiającą typ wszystkich zależnych SBL’i i położenie modułów RIT wchodzących w skład tych SBL’i…

TABELA nr 2.

Blok bezpieczeństwa SBL Fizyczne moduły RIT
AdresTypSBL_MINSBL_MAXStan SBL’aRządRegałPółkaSlot
H’0C00TOPT11IT1239
H’0C00STOU11IT1231
H’0C00DMCP11IT1233
H’0C00MMCH14IT1221
1223
H’0C00MMCH55FLT1227
H’0C00MMCH68EQAWL12211
H’0C00MTVC11IT12215
H’0C00WCDC11IT12213
H’0C00ASPT18NEXTUPLE NOT FOUND
H’0C00ASST14IT32100
32600
H’0C00ASST55SOS32300
H’0C00ASST68NEXTUPLE NOT FOUND
H’0C00MTFS11IT1139
H’0C00MTFS22NEXTUPLE NOT FOUND
H’0C00DISC11IT12811
H’0C00MTUN11IT11215
H’0C00MTUN28NEXTUPLE NOT FOUND

… oraz tabelę informującą o funkcjach pełnionych przez poszczególne bloki bezpieczeństwa:

TABELA nr 3.

Fizyczne moduły RITFunkcja
RządRegałPółkaSlot
1239Port sygnałów tonowych.
1231 
1233Sterownik pamięci dostępnej bezpośrednio.
1221Kontroler kanału komunikacji z człowiekiem.
1223
1227Kontroler kanału komunikacji z człowiekiem.
12211Kontroler kanału komunikacji z człowiekiem.
12215Kontroler jednostki taśmy magnetycznej.
12213Sterownik dysku twardego.
TUPLE NOT FOUND 
32100Terminal asynchroniczny – monitor ekranowy.
32600
32300Terminal asynchroniczny - monitor ekranowy.
TUPLE NOT FOUND 
1139Formater taśmy magnetycznej.
TUPLE NOT FOUND 
12811Dysk twardy.
11215Jednostka taśmy magnetycznej.
TUPLE NOT FOUND 

   WNIOSKI

Podczas ćwiczenia zbadano strukturę elementu sterującego modułem urządzeń peryferyjnych. Najpierw wyświetlono wszystkie bloki bezpieczeństwa zależne od wyżej wspomnianego elementu sterującego, a następnie określaliśmy położenie w centrali modułów wymienialnych RIT wchodzących w skład bloków bezpieczeństwa.

      Analizując zgromadzone na podstawie raportów centrali dane z Tabeli nr 2 oraz
Tabeli nr 3 możemy stwierdzić, że w pierwszym regale znajdują się bloki odpowiedzialne za zapis informacji na taśmach magnetycznych. Znajdują się tu następujące SBL’e: MTFS (formater taśmy magnetycznej) oraz MTUN (jednostka taśmy magnetycznej). Kontroler jednostki taśmy magnetycznej jest umieszczony w drugim regale w slocie numer 15 na drugiej półce (SBL typu MTVC). To właśnie na drugim regale znajdowała się większość bloków bezpieczeństwa zależnych od elementu sterującego.

W tabelach możemy dostrzec, że na trzeciej półce tegoż regału znajdowały się SBL’e: TOPT (pełniący funkcję portu sygnałów tonowych), STOU (jednostka stanu systemu) oraz DMCP (czyli sterownik dostępnej bezpośrednio pamięci). Zatem możemy powiedzieć, że bloki bezpieczeństwa umieszczone na trzeciej półce są bezpośrednio odpowiedzialne za prawidłową pracę modułu urządzeń peryferyjnych.

Druga półka drugiego regału jest zajmowana przez bloki pełniące funkcje kontrolerów oraz sterowników. Znajdują się tu trzy bloki sterownika kanału tekstowego (MMCH) będącego kontrolerem kanału komunikacji z człowiekiem (człowiek-maszyna). Ponadto znajduje się tu wspomniany wcześniej kontroler napędu taśmy magnetycznej (MTVC) oraz kontroler dysku twardego.

Ciekawe informacje uzyskaliśmy o położeniu bloków ASST czyli bloków współdzielonego terminala asynchronicznego. Z raportu zwróconego przez centralę wynika, że bloki te znajdują się w 32 rzędzie. Doskonale sobie zdajemy sprawę, że nasza laboratoryjna centrala nie posiada takiej liczby fizycznych rzędów. Jednak może to być swego rodzaju zapis symboliczny określający, np. położenie tych urządzeń poza centralą – co może mieć nawet pewien sens bowiem są to bloki terminali asynchronicznych pełniące funkcję monitora ekranowego.

      Na podstawie danych z Tabeli nr 2, możemy stwierdzić, że większość z zależnych bloków bezpieczeństwa zajmowała powierzchnię jednego modułu wymiennego. Wyjątkiem były bloki MMCH i ASST będące w ruchu, które mieściły się na dwóch płytkach modułów wymiennych RIT. W tabeli tej możemy również zauważyć, że centrala nie była w stanie wyświetlić informacji o położeniu niektórych bloków. W takim przypadku zostawała zwrócona informacja o nieodnalezieni tupli (TUPLE NOT FOUND), wiązało się to z fizycznym brakiem tego bloku w centrali – stan NEX (not existing – nie istnieje).

      Możemy się również doszukać pewnej interesującej zależności jeśli chodzi o stany w jakich się znajdują niektóre z bloków bezpieczeństwa. Jeśli przeanalizujemy wiersze opisujące SBL’e typu MMCH oraz ASST zauważymy, że pierwsze z tych bloków znajdują się w stanie IT (in traffic, czyli w ruchu) podczas gdy stany kolejnych bloków już się różnią. W momencie gdy blok MMCH jest uszkodzony czyli znajduje się w stanie FLT (faulty), wówczas blok ASST znajduje się w stanie SOS czyli jest wyłączony ze względu na uszkodzenie bloku nadrzędnego. Jeśli spojrzymy na kolejne bloki widzimy blok ASST w stanie NEX (nie istnieje) oraz blok MMCH w stanie EQAWL (jest to stan z którym się nie spotkaliśmy w instrukcji – być może ten blok fizycznie nie istnieje, a w bazie danych jest zdefiniowana tupla określająca gdzie należałoby umieścić ten blok bezpieczeństwa). Na podstawie tak zmieniających się stanów wspomnianych wyżej bloków stwierdzam, że te bloki stanowią jeden zespół naprawy (Repairment Block) – w momencie wykrycia nieprawidłowości w działaniu bloku MMCH znajdującego się w siódmym slocie została wstrzymana praca odpowiedniego bloku ASST.

      Innymi zespołami naprawy mogą być następujące bloki: MTVC, MTFS oraz MTUN czyli powiązane z pracą napędu taśm magnetycznych jak i bloki: DISC i WCDC czyli dysk twardy i jego kontroler.

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
rene
Cha ! jeszcze kilka lat temu to był mój chleb powszedni,centrala S12, tuple relacje , marszruty,taryfikacja, obrona,SBL-e , RIT-y , zegary itd. Miło wspomnieć.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Projektanci oświetlenia Projektanci oświetlenia Grupa, w której poruszana jest tematyka dotycząca projektowania, użytkowania i konserwacji opraw ...
 Studenci i absolwenci Politechniki Warszawskiej Studenci i absolwenci ... Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Warszawskiej
Optoelektronicy Optoelektronicy Grupa zrzeszająca osoby, których pasją jest wykorzystanie niesamowitej natury promieniowania optycznego. ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl