Inteligentne czujniki w projektowaniu systemów automatyki, pomiarów i sterowania - AUTOMATYKA - PROJEKTOWANIE - STEROWANIE - POMIARY - INFORMACJE - INTELLIGENT SENSOR - INTELIGENTNY CZUJNIK - SMART SENSOR
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Automatyka Inteligentne czujniki w projektowaniu systemów automatyki, pomiarów i sterowania
drukuj stronę
poleć znajomemu

Inteligentne czujniki w projektowaniu systemów automatyki, pomiarów i sterowania

fot. Omron Electronics

Definicja inteligentnego czujnika (ang. intelligent sensor, smart sensor) została sformułowana w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku w odniesieniu do zintegrowanej konstrukcji układów zawierających czujniki półprzewodnikowe z obwodami elektronicznymi.

Wraz z rozwojem nowoczesnych technologii, definicja czujników inteligentnych ewoluowała, w miarę rosnących wymagań i oczekiwań w stosunku do ilości i jakości informacji uzyskiwanych w systemach automatyki, pomiarów i sterowania. Procesy te są stymulowane coraz większymi nakładami finansowymi oraz wymaganiami dostawców i odbiorców nowych zastosowań urządzeń, wymagających coraz większej ilości danych i posiadania funkcji logicznych umożliwiających podejmowanie wielu niezależnych działań.

Czujniki inteligentne są nową klasą urządzeń, która zrewolucjonizowała pozyskiwanie informacji z otaczającego nas środowiska. Wbudowana w czujniki inteligencja umożliwia wyodrębnienie najbardziej użytecznych informacji pozyskanych w procesie pomiaru w sposób bardziej bezpieczny, precyzyjny, szybki oraz bardziej ekonomiczny niż to ma miejsce w przypadku stosowania czujników tradycyjnych.

Właściwości czujników inteligentnych

Aby lepiej zrozumieć strukturę czujnika inteligentnego, na rysunku 1 pokazano schemat blokowy klasycznego, zintegrowanego czujnika, który przedstawia wyraźny podział na trzy elementy: element czujnikowy (np. rezystor, kondensator, element piezoelektryczny, tranzystor, fotodioda), układ kondycjonujący i przetwarzający (np. wzmacniacz, układy linearyzujące, kompensujące i filtrujące) oraz interfejs komunikacyjny (przewody, złącza itp.). Jak przedstawiono na rysunku 2, zasadniczą różnicą między czujnikiem zintegrowanym i inteligentnym jest obecność w czujniku inteligentnym mikrokontrolera/ mikroprocesora [1].

Nie wnikając w historyczne zmiany w zakresie definicji czujników inteligentnych, obecnie większość kadry inżynierskiej, niezależnie od reprezentowanej dziedziny, uznaje za czujniki inteligentne takie urządzenia, które w porównaniu z rozwiązaniami klasycznymi czujników zintegrowanych mają co najmniej jedną z przykładowych właściwości:

  • linearyzacja charakterystyk przetwarzania – wykorzystując odpowiednie algorytmy oraz dane pochodzące z wbudowanych czujników kompensacyjnych albo z systemu nadrzędnego, zwiększają dokładność pomiaru i eliminują wpływ takich czynników jak temperatura lub ciśnienie,
  • detekcja błędów i diagnostyka, m.in. wskutek wpływu dryftu termicznego i długoterminowego,
  • dwustronne komunikowanie się z innymi urządzeniami w sieci,
  • autotest i autokalibracja – możliwość zdalnej obsługi wielu czujników,
  • rejestracja i analiza danych pomiarowych – wykorzystując wbudowaną pamięć i mikrokontroler oraz komunikację sieciową,
  • zdolność uczenia się i samodzielnego podejmowania decyzji, np. wyznaczanie zakresu pomiarowego.

Mikrokontroler może również podejmować decyzję, kiedy dane z czujnika mogą być transmitowane do zewnętrznego systemu komputerowego. Coraz częściej czujniki inteligentne mają w swojej strukturze cztery ważne cechy: centralną jednostkę przetwarzającą, niewielkie wymiary, możliwość  bezprzewodowej komunikacji oraz niski koszt.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl