Aparatura w pomiarach termograficznych w elektroenergetyce - POMIARY - WADY - KAMERY TERMOWIZYJNE - ELEKTROENERGETYKA - POMIARY TERMOGRAFICZNE - BADANIA TERMOGRAFICZNE - TERMOGRAFY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Energetyka Aparatura w pomiarach termograficznych w elektroenergetyce
drukuj stronę
poleć znajomemu

Aparatura w pomiarach termograficznych w elektroenergetyce

Najczęściej badania termograficzne w energetyce zleca się z dwóch powodów. Po pierwsze, aby wykryć i zlokalizować anomalię z szacunkowym określeniem zakresu odchyleń od normy, po drugie w celu dokładnej oceny wartości temperatury i klasyfikacji wady.

Aby wynik badań był jak najbardziej wiarygodny i obiektywny niezbędne jest zastosowanie aparatury spełniającej wysokie kryteria jakościowe przekładające się między innymi na: wysoką rozdzielczość obrazów, duże pole widzenia, dobrą rozdzielczość temperaturową, zmienny przedział oczekiwanej lub obserwowanej temperatury obiektu oraz możliwość zmiany współczynnika emisyjności w czasie obserwacji.

Ze względu na specyficzne warunki przeprowadzania badań nie bez znaczenia jest również wytrzymałość kamery termowizyjnej na wstrząsy i zabezpieczenie przed działaniem warunków atmosferycznych.

Wybierając model urządzenia warto zwrócić uwagę na wytrzymałość wewnętrznego zasilania (optymalnie bateria powinna pozwolić na kilkugodzinną pracę). Dodatkowym atutem będzie możliwość nagrywania komentarzy słownych do rejestrowanych obrazów.

Transformator 15/0,4kV. Stan awaryjny przyłącza po stronie SN.

Transformator 15/0,4kV. Stan awaryjny przyłącza po stronie SN.

Dostępne na rynku urządzenia można roboczo podzielić na dwie grupy. Pierwsza z nich to kamery stosunkowo niedrogie służące głównie do szybkiej i doraźnej oceny stanu cieplnego urządzeń energetycznych przez służby rejonów energetycznych. W tym przypadku głównym zadaniem kamery jest badanie jakościowe z elementami pomiaru gdzie główną cechą jest wizualizacja pola temperatury, zaś możliwość pomiaru punktowego lub określenie temperatury maksymalnej w obszarze nie jest warunkiem priorytetowym. Tego typu urządzenia sprawdzają się także w rękach pracowników służb utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach z zagrożeniem pożarowym, z priorytetem ciągłości ruchu, z obciążoną i rozległą siecią elektroenergetyczną i duża liczbą rozdzielnic.

Rozdzielnia nn. Wysoka temperatura przewodów łączących aparaty elektryczne.
Rozdzielnia nn. Wysoka temperatura przewodów łączących aparaty elektryczne.

Druga grupa kamer termograficznych to urządzenia pomiarowe o wysokiej rozdzielczości przestrzennej. Dzięki nim możliwe jest wykonanie pomiarów w różnych warunkach i na różnych obiektach. Dzięki specjalnemu oprogramowaniu zapewniają one możliwość analizy pomiarów nie tylko po ich zarejestrowaniu, ale również, na ekranie kamery, w trakcie prowadzonych badań.

Rozbudowane oprogramowanie pozwala na wszechstronną analizę termogramów, a w efekcie na szybką i bezbłędną klasyfikację wad. Ze względu na rozbudowane funkcje urządzenia zaleca się aby tego typu kamery były obsługiwane przez wykwalifikowanych operatorów specjalizujących się w tego typu zleceniach.

www.fachowyelektryk.pl

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Target Press sp. z o.o.
ul. Pogodna 24, Poznań
tel.  +48 61 861 00 05
www.targetpress.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl