Chłodzenie szaf i rozdzielni energetycznych - KLIMATYZACJA - CHŁODZENIE - ROZDZIELNICE - SZAFY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Chłodzenie szaf i rozdzielni energetycznych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Chłodzenie szaf i rozdzielni energetycznych

fot. Fachowy Elektryk

Energetyka jest dziedziną techniki wymagającą wyjątkowo starannej analizy zagadnienia zapewnienia warunków klimatycznych. Wynika to przede wszystkim z roli, jaką pełni w życiu ludzi oraz z niebezpieczeństw, na jakie jesteśmy narażeni w przypadku awarii urządzeń elektrycznych.

Energetyka jest również dziedziną, która opisują parametry charakterystyczne tylko dla niej, a przez to odmienne od standardowych wielkości, z którymi spotykają się inżynierowie klimatyzacji. Parametry te odnoszą się do temperatury wewnętrznej, wilgotności i czystości powietrza.

Ze względu na pracę urządzeń i niebezpieczeństwo wyładowań elektrostatycznych w pomieszczeniach należy utrzymywać parametry w zakresie temperatur dodatnich 0 do ok. 30 st C, natomiast wilgotność nie powinna spadać poniżej 40%. Warunki wymagane w rozdzielniach zależą oczywiście od wyposażenia inne są wymagane w przypadku rozdzielnic z zabezpieczeniami inne w przypadku rozdzielnic z bardziej wymagającymi urządzeniami (np. stycznikami). Podstawowym sposobem chłodzenia rozdzielnic jest zapewnienie swobodnego przepływu powietrza przez instalowanie dużych krat wentylacyjnych najczęściej w drzwiach zewnętrznych. W przypadku, gdy nie ma takiej możliwości lub gdy obciążenie cieplne rozdzielni znacznie przekracza wydajność takich systemów należy zastosować urządzenie chłodnicze.

Urządzenie takie powinno charakteryzować się kilkoma cechami, które pozwolą na niezawodną pracę systemów energetycznych. Najbardziej optymalnym urządzeniem do chłodzenia dużych rozdzielnic jest klimatyzator typu split w wersji ściennej. Ze względu na możliwość montażu nad drzwiami gwarantuje bezpieczeństwo od zalania w przypadku zalodzenia czy niedrożności układu odprowadzenia skroplin. Ponieważ rozdzielnie wymagają często całorocznego chłodzenia ze względu na stałe wysokie obciążenie cieplne klimatyzatory powinny być przystosowane do chłodzenia w pełnym zakresie temperatur, z drugiej strony w przypadku postojów należy zapobiegać niebezpieczeństwu zamarzania podzespołów, co pociąga za sobą konieczność dogrzewania. W tym przypadku doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzatorów z pompą ciepła. W celu zapewnienia chłodzenia w okresach niskich temperatur możemy wykorzystać technologię Free cooling, czyli chłodzenia powietrzem zewnętrznym, a to możemy zrealizować przy pomocy klimatyzatorów kanałowych.

Fujitsu – wiodący producent urządzeń klimatyzacyjnych, którego generalnym przedstawicielem w Polsce jest firma KLIMA-THERM posiada w swojej ofercie odpowiednio wyposażone modele klimatyzatorów. Specjalny model ARCTIC zapewnia pracę urządzeń w niskich temperaturach w funkcji chłodzenia (do -20ºC). Wszystkie urządzenia wyposażone są w funkcje pompy ciepła, dzięki czemu zapewniają odpowiednie warunki w okresie całego roku. Ważną funkcją jest możliwość sterowania pracą urządzenia w funkcji temperatury w zakresie od 17 do 30º C. Fujitsu jest również dostawcą klimatyzatorów kanałowych w zakresie mocy od 3,5 do 16 kW, dzięki czemu nawet duże rozdzielnie mogą być chłodzone jednym urządzeniem z zastosowaniem układu chłodzenia powietrzem zewnętrznym. Inną sprawą jest to, że czasami przy wyjątkowo odpowiedzialnych obiektach należy dublować urządzenia. Dzięki temu uzyskujemy znaczne podwyższenie niezawodności układu chłodzenia. Na koniec należy zwrócić uwagą na czystość powietrza. Kurz potrafi sprawić kłopoty w funkcjonowaniu podzespołów elektrycznych.

Nowoczesne urządzenia Fujitsu są wyposażone w system wielokrotnej filtracji pozwalający w bardzo skuteczny sposób eliminować kurz z powietrza obiegowego. Postęp techniki, zwiększone zapotrzebowanie na energię elektryczną pociąga za sobą konieczność stosowania nowoczesnych systemów do obsługi rozdzielni. Urządzenia Fujitsu doskonale spełniają wszystkie wymagania stawiane takim systemom.

Michał Zalewski, www.fachowyelektryk.pl

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
Target Press sp. z o.o.
ul. Pogodna 24, Poznań
tel.  +48 61 861 00 05
www.targetpress.pl
$nbsp;
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl