Halogenowe źródła światła - OŚWIETLENIE - ŹRÓDŁA ŚWIATŁA - HALOGENY - ŻARÓWKI HALOGENOWE - HALOGENOWE ŹRÓDŁA ŚWIATŁA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Technika świetlna Halogenowe źródła światła
drukuj stronę
poleć znajomemu

Halogenowe źródła światła

fot. 1. Philips Brilliantline Dichroic - niskonapięciowa (12 V), reflektorowa lampa halogenowa z dichroicznym odbłyśnikiem

W związku z wprowadzeniem w marcu 2009 roku dyrektywy obowiązującej we wszystkich krajach członkowskich UE, zakładającej wycofanie mało efektywnych i słabo wydajnych źródeł światła do września tego roku wycofano z obiegu wszystkie żarówki matowe i powlekane oraz wszystkie źródła żarowe o mocach 60 W i większej poniżej klasy efektywności energetycznej C. Wiele osób obawia się nowej technologii ledowej, która zrewolucjonizuje rynek oświetleniowy. Dla nich firmy oświetleniowe stworzyły nowe źródła halogenowe, których dotychczas nie było na rynku.

 

Halogeny vs tradycyjne żarówki

Żarówka halogenowa z uwagi na swoją konstrukcję ma inne parametry. Podstawowe zalety w stosunku do żarówki tradycyjnej:

  1. większa skuteczność świetlna (więcej światła wytworzonego z takiej samej mocy)
  2. większa trwałość (2-5 razy dłuższy czas pracy)
  3. praktycznie stały strumień świetlny w całym czasie pracy 
  4. stała barwa w całym czasie pracy
  5. mniejsze gabaryty
  6. szerszy zakres temperatur barwowych 2800K - 4000K
  7. bardzo wierne oddawanie kolorów
  8. możliwość łatwego ściemniania.

   Parametry te są osiągnięte dzięki wykorzystaniu tzw. regeneracyjnego cyklu halogenowego. Dzięki temu cyklowi cząsteczki wolframu, które odparowują ze skrętki (rys. poniżej), są z powrotem przenoszone na skrętkę uzupełniając wcześniej powstałe dziury.

   cykl halogenowy, oświetlenie halogenowe

   Rodzaje lamp halogenowych

   Źródła halogenowe dzielą się na niskonapięciowe i zasilane napięciem sieciowym. Pierwsze z nich wymagają układów transformatorowych do zasilenia, drugie pracują bezpośrednio na napięciu sieciowym jednak generalnie mają mniejszą trwałość. W przypadku halogenów niskonapięciowych i stosowanych z nimi transformatorów elektronicznych odległość źródła od transformatora nie powinna przekraczać 2m.

   fot. 2. Niskonapięciowa (12 V) żarówka DECOSTAR

   fot. 2. Niskonapięciowa (12 V) żarówka DECOSTAR

   Niskonapięciowe źródła halogenowe bez reflektora: a) Philips Eco- Halo Caps 12 V, b) Halostar

   fot. 3. Niskonapięciowe źródła halogenowe bez reflektora: a) Philips Eco- Halo Caps 12 V, b) Halostar

   Żarówki niskonapięciowe

   Reflektorowe niskonapięciowe źródła halogenowe są powszechnie stosowane. Doskonała barwa światła i różne kąty rozsyłu powodują, iż są bardzo popularnymi źródłami do oświetlenia ekspozycji sklepowych. Wykorzystuje się je również do oświetlenia akcentowego uzupełniającego. Czasami stosowane są również jako oświetlenie ogólne, jednak ze względu na dużą intensywność i skupioną wiązkę światła nie są zalecane do takich aplikacji. Bezpieczne napięcie zasilania umożliwia montaż w pomieszczeniach o większej wilgotności – łazienka, kuchnia. Mamy dwa rodzaje tego typu źródeł.

   Pierwsze, wyposażone w zwykłą powierzchnię odbijającą światło, powodują również odbicie promieniowania cieplnego, co powoduje ogrzewanie powierzchni oświetlanych.

   Drugie mają specjalną powłokę dichroiczną, która odbija tylko światło a większość ciepła przepuszczana jest w tył źródła i oprawy.

   Niskonapięciowe źródła halogenowe bez reflektora o małych wymiarach, często określane jako kapsułki, w głównej mierze przeznaczone są do oświetlenia miejscowego i punktowego np. podświetlenie podszafkowe, lamy biurkowe, dekoracyjne żyrandole czy kinkiety.

   Reflektorowe lampy halogenowe typu QR111 są połączeniem wysokowydajnej kapsułki halogenowej ze specjalną odbłyśnikową konstrukcją zakrywającą bezpośrednio widok na element świecący i w bardzo precyzyjny sposób rozsyłający światło. Idealnie nadają się do oświetlenia akcentowego przy większych odległościach.

   Philips MASTERLine 111 - niskonapięciowa (12 V) lampa halogenowa o najwyższej trwałości i efektywności z aluminiowym, wysokopolerowanym reflektorem o średnicy 111 mm
   fot. 4. Philips MASTERLine 111 - niskonapięciowa (12 V) lampa halogenowa o najwyższej trwałości i efektywności z aluminiowym, wysokopolerowanym reflektorem o średnicy 111 mm
   HALOSPOT 111 - niskonapięciowa (12 V) lampa halogenowa z reflektorem o średnicy 111 mm.
   fot. 5. HALOSPOT 111 - niskonapięciowa (12 V) lampa halogenowa z reflektorem o średnicy 111 mm.

    


         Ecohalo Twist - lampa halogenowa w kształcie refl ektora z dichroicznym odbłyśnikiem na napięcie sieciowe (230 V), dająca do 30% oszczędności w porównaniu do tradycyjnych, reflektorowych lamp halogenowych.

   fot. 6. Ecohalo Twist - lampa halogenowa w kształcie refl ektora z dichroicznym odbłyśnikiem na napięcie sieciowe (230 V)
   HALOPAR 20 - lampa halogenowa z reflektorem zasilana jest napięciem 230 V.
   fot. 7. HALOPAR 20 - lampa halogenowa z reflektorem zasilana jest napięciem 230 V.

   Lampy halogenowe na napięcie sieciowe

   . Lampy halogenowe zasilane napięciem 230 V z tradycyjnymi trzonkami E14 i E27.
   fot. 8. Lampy halogenowe zasilane napięciem 
   230 V z tradycyjnymi trzonkami E14 i E27.

   Halogen na napięcie sieciowe z odbłyśnikiem jest ciekawą alternatywą dla rozwiązań niskonapięciowych. Nie wymaga bowiem dodatkowego transformatora, jednak ma krótszą trwałość i nie może być stosowany w pomieszczeniach wilgotnych. Źródła halogenowe na trzonki tradycyjnych żarówek E14 i E27. W chwili obecnej rodzina ta zyskała najwięcej nowych produktów, które skutecznie mogą zamieniać tradycyjną żarówkę. W typowych kształtach baniek ukryto halogeny dzięki temu można bez zmiany opraw oświetleniowych przejść na rozwiązanie bardziej energooszczędne.Halogeny liniowe z dwustronnym trzonkiem nie posiadają odbłyśnika. Wykorzystuje się je najczęściej w oprawach zewnętrznych do oświetlenia terenu, często z wykorzystaniem czujników ruchu lub zmierzchowych. Źródła mniejszej mocy są również wykorzystywane w oprawach wnętrzowych do oświetlenia ogólnego.Źródła halogenowe mają jednak wady. Podstawowy problem to wysoka temperatura bańki, która może być niebezpieczna przy przypadkowym dotyku, oraz niższa sprawność i żywotność od źródeł wyładowczych i świetlówek.

    

    

   Nowe wydajniejsze halogeny zastępujące dotychczasowe rozwiązania

   Wprowadzenie dyrektywy, o której wcześniej wspominaliśmy wymusiło na producentach stworzenie lepszych rozwiązań halogenowych, w których podniesiono sprawność lub obniżono moc przy zachowaniu takiej samej ilości światła.

   Tab. 1. Przykładowe zamienniki halogenowe w tradycyjnej bańce:

   Moc żarówki tradycyjnejMoc źródła halogenowego w tradycyjnej bańce*
   100 W70 W
   75 W53 W
   60 W42 W

   40 W

   28 W

   Tab. 2. Przykładowe zamienniki halogenowe liniowych halogenów starszej generacji:

   Moc halogenu liniowego tradycyjnegoMoc nowych liniowych halogenów*
   500 W400 W
   300 W240 W
   200 W160 W

   150 W

   120 W
   100 W80 W
   60 W48 W

   Halogeny liniowe z dwustronnym trzonkiem a) HALOLINE Eco (prod. OSRAM) b) Studio/Film (prod. Philips).

   Fot. 9. Halogeny liniowe z dwustronnym trzonkiem: a) HALOLINE Eco - prod. OSRAM b) Studio/Film - prod. Philips

   www.fachowyelektryk.pl

   follow us in feedly
   Średnia ocena:
    
   REKLAMA

   Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

   Zapisz się
   Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
   Komentarze (1)
   Dodaj komentarz:  
   Twój pseudonim: Zaloguj
   Twój komentarz:
   dodaj komentarz
   No avatar
   Gość
   A co z temperaturą barwy światła? Powinna być zbliżona do słonecznego, gdy stosowana ma być w pomieszczeniach mieszkalnych.
   Czy takowa informacja jest na opakowaniach?
   Target Press sp. z o.o.
   ul. Pogodna 24, Poznań
   tel.  +48 61 861 00 05
   www.targetpress.pl
   $nbsp;
   REKLAMA
   Nasze serwisy:
   elektrykapradnietyka.com
   przegladelektryczny.pl
   rynekelektroniki.pl
   automatykairobotyka.pl
   budowainfo.pl