Farnell element14   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektrotechnika Technologia io-homecontrol
drukuj stronę
poleć znajomemu

Technologia io-homecontrol

fot. Somfy

Na rynku pojawia się coraz więcej rozwiązań oferujących spełnienie marzeń o inteligentnym domu. W obliczu takich możliwości warto pamiętać, że w inteligentnym domu chodzi nie tylko o wygodę i komfort, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo, zarówno pod względem technologicznym, jak i użytkowym.

To zapewnia technologia io-homecontrol stosowana w inteligentnych systemach firmy Somfy. Jest to, jak dotąd, jedyny z najczęściej stosowanych protokół radiowy, który gwarantuje zarówno wielozakresową transmisję poleceń, bezpieczny klucz szyfrujący i odpowiedni zasięg, jak również komunikację dwukierunkową, w czasie rzeczywistym.

Inteligentne systemy mogą spełniać życzenia domowników. Potrafią one samodzielnie ożywiać i uruchamiać elementy domu, zarówno w jego otoczeniu, jak i wewnątrz. Najlepszym rozwiązaniem, do zastosowań mieszkalnych, są systemy radiowe. W przeciwieństwie do rozległych systemów kablowych, stosowanych w budynkach komercyjnych, bezprzewodowe systemy gwarantują uniwersalność i intuicyjną obsługę, a sama instalacja nie ingeruje w infrastrukturę domu.

Decydując się na dom inteligentny warto zainwestować w precyzyjną automatyzację, przede wszystkim, urządzeń dostępowych, takich jak drzwi, osłony zewnętrze i rolety antywłamaniowe. Pełnią one bowiem fundamentalną rolę w kontrolowaniu dostępu do wnętrza domu, jak i  pozwalają na inteligentne  korzystanie z warunków zewnętrznych. To powinno stać się  podstawą do późniejszej rozbudowy systemu o dodatkowe elementy i inteligentne urządzenia.

To jak sprawnie urządzenia te będą się komunikować między sobą i w efekcie wpływać na ochronę naszego domu,  zależy już od konkretnego rodzaju zastosowanych systemów, które odpowiadają za  bezpieczeństwo technologiczne i użytkowe.

Bezpieczeństwo technologiczne

Technologią, która gwarantuje obecnie przestrzeganie wszelkich kryteriów niezawodności i bezpieczeństwa, jest io-homecontrol. Dzięki 128 bitowemu kluczowi szyfrującemu, wymiana informacji jest zabezpieczona w 100%, co powoduje, że wszelkie próby nieuprawnionego dostępu zostają udaremnione. Otwarcie protokołu również jest kontrolowane, co oznacza, że transmisje wymagają konieczności autoryzowania. Każda instalacja io-homecontrol posiada swój własny klucz dotyczący wszystkich urządzeń io-homecontrol w domu, zapewniając tym samym bezpieczeństwo równoważne z bezpieczeństwem transakcji bankowych. Klucz jest automatycznie aktywowany przy pierwszym użyciu, a nadajnik np. pilot przekazuje swój klucz kodujący do odbiornika tylko raz. Protokół radiowy do sterowania w budynkach mieszkalnych posiada także zabezpieczenia przed piractwem, z podobnych względów, jak zabezpieczenia domu przed włamaniem.

Najczęściej stosowaną w systemach domowych jest transmisja radiowa z jedną częstotliwością, mianowicie pasmem 868 MHz.  Umożliwia ona dobrą transmisję na terenie budynku, zapewniając zasięg co najmniej 20 m wewnątrz konstrukcji betonowej. Z kolei w otwartej przestrzeni wynosi on co najmniej 200-300 m. Gdy zaistnieje potrzeba w łatwy sposób można zwiększyć zasięg dodając wzmacniacz sygnału. Częstotliwość ta jest  dopasowana do budynków mieszkalnych i wymaga większej mocy emisji, stąd mniejsze zużycie energii samodzielnie działających urządzeń, takich jak czujniki czy piloty. Dla przykładu częstotliwość 2,4 GHz wykorzystywana np. zarówno przez niektóre technologie, jak i przez wifi czy bluetooth zapewnia gorszą propagację fal, ponieważ zasięg przy stałej mocy jest mniejszy.

Częstotliwość 868 MHz, której stosowanie określa europejska norma EN 300 220, ma jednak pewne ograniczenia. Norma europejska narzuca zawężenie czasu komunikacji oraz emisji do 25 mW lub stałą kontrolę dostępności używanej częstotliwości. Co za tym idzie, jest ona znacznie mniej skuteczna, bardziej wrażliwa na zakłócenia radiowe, spowodowane coraz bardziej popularnymi sieciami wifi.

Technologia io-homecontrol poszła o krok dalej, rozszerzając ciągłą kontrolę na trzy pasma w zakresie od 868 do 870 MHz. Przed wysłaniem polecenia, nadajnik sprawdza każdą z nich i wybiera tę która jest wolna. Jeśli nie ma natychmiastowej reakcji urządzenia, polecenie zostaje ponownie przesłane na innej częstotliwości. Proces ten trwa zaledwie kilka milisekund, co oznacza że taka prędkość komunikacji wpływa pozytywnie na nienaruszalność systemu. Uzyskana w ten sposób dostępność zapewnia możliwie najlepszą jakość transmisji, bez żadnych zakłóceń oraz zwiększa niezawodność przekazywanych poleceń.

Warto dodać, że istnienie większej ilości podpasm jest, owszem, gwarancją niezawodności transmisji informacji drogą radiową, jednak pod warunkiem, że pasmo nie podlega zbyt dużym zakłóceniom, co w przypadku technologii io-homecontrol jest spełnione.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl