Określenie zapotrzebowania na moc budynku do projektowanej instalacji - ZAPOTRZEBOWANIE NA MOC - OKREŚLENIE ZAPOTRZEBOWANIA - MOC ZAPOTRZEBOWANA BUDYNKU
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Określenie zapotrzebowania na moc budynku do projektowanej instalacji
drukuj stronę
poleć znajomemu

Określenie zapotrzebowania na moc budynku do projektowanej instalacji

Określając zapotrzebowanie na moc elektryczną budynku przy projektowaniu instalacji elektrycznych nie powinno się różnicować wymagań dotyczących wymiarowania i zasad wykonywania instalacji w budynkach zgazyfikowanych i niezgazyfikowanych. Zapewnia się przez to mieszkańcom aktualnym i tym przyszłym możliwość wyboru i korzystania z urządzeń bytowych, gazowych lub elektrycznych, które obecnie są nieco droższe w eksploatacji, ale nieco bardziej estetyczne i bezpieczne. Różnicuje się natomiast wymagania dotyczące instalacji elektrycznych w budynkach z centralnym zaopatrzeniem w ciepłą wodę oraz w tych, w których są instalowane elektryczne podgrzewacze wody [2].

Z przedstawionych w rozdziale 3.1. zestawień wynika, że łączna moc odbiorników elektrycznych, zainstalowanych w przeciętnym mieszkaniu lub jedynie posiadanych przez użytkowników, bez urządzeń ogrzewania elektrycznego i podgrzewaczy wody, może być rzędu 40 i więcej kilowatów [2].

Odbiorniki elektryczne zgromadzone w poszczególnych mieszkaniach nigdy nie są jednocześnie załączane do sieci, tak, że rzeczywiste zapotrzebowanie na moc, określone pojęciem mocy zapotrzebowanej, jest znacznie mniejsze od sumy mocy znamionowych odbiorników [2].

Na obecną chwilę nie ma w Polsce obowiązujących przepisów pozwalających w jednoznaczny sposób określić wartość mocy zapotrzebowanej na jedno mieszkanie o zróżnicowanej wielkości oraz różnym wyposażeniu w instalacje inne niż elektryczne. Dlatego w celu wyznaczenia wartości mocy zapotrzebowanej należy się posłużyć zaleceniami np. COBRE „Elektromontać” czy też normą N-SEP 002 lub innymi równoważnymi pozycjami zagranicznym [2].

Według zaleceń COBRE „Elektromontaż” zapotrzebowanie na moc określa wzór:

gdzie:
P1 – moc odbiornika o największym poborze zainstalowanego w mieszkaniu,
P2 – moc zapotrzebowana przypadająca na jedną osobę (przyjmuje się P2=1kW),
M – ilość osób, dla których zaprojektowano mieszkanie.

Przy czym moc P1 odbiornika o największym poborze:
- w przypadku mieszkań z instalacją gazową wynosi P1 = 2÷3,5kW
- w przypadki mieszkań bez instalacji gazowej wynosi P1 = 7÷10kW

Według zaleceń N SEP-E002 moc zapotrzebowaną przez 1 mieszkanie należy przyjmować jako równą:
- dla mieszkań bez centralnego zaopatrzenia w ciepłą wodę

- dla mieszkań z centralnym zaopatrzeniem w ciepłą wodę


Przy ustalaniu mocy zapotrzebowanej mieszkań i szczytowych mocy obliczeniowych budynków mieszkalnych należy odejść od nawyku zbyt szczegółowego ustalania ich wartości, czym jest m.in. uwzględnianie liczby osób, na które planowane jest mieszkanie. Budynek trwa z reguły dłużej niż zamieszkują w nim pierwsi jego mieszkańcy, a kolejni lokatorzy czy właściciele nie powinni być zmuszeni do użytkowania sprzętu elektrycznego o podobnym standardzie jak ich poprzednicy, z okresu gdy instalacja była projektowana [2].

Dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z niemieckiej normy DIN 18015/01, która nie ogranicza użytkownika projektowanej instalacji w wyborze urządzeń, dzięki którym będzie zaspokajać swoje potrzeby bytowe, oraz nie wkracza w szczegóły odnośnie ilości osób w mieszkaniu.

Niemiecka norma DIN 18015/01 różnicuje jedynie fakt czy budynek jest wyposażony w centralne zaopatrzenie w ciepłą wodę czy też nie. Dla budynków jednorodzinnych norma jasno określa zapotrzebowanie na moc, które powinno
wynosić [2]:

– 14,5 kW dla mieszkań z centralnym zaopatrzeniem w ciepłą wodę,

– 34 kW dla mieszkań w których mogą być zastosowane elektryczne podgrzewacze wody o znacznych mocach znamionowych.

Podane wyżej wartości są uzasadnione w następujący sposób. W domach jednorodzinnych z centralnym zaopatrzeniem w ciepłą wodę największe spodziewane długotrwale obciążenie, tj., które trwa dłużej niż 3-4 stałe czasowe przewodów, może wystąpić wyłącznie w przypadkach jednoczesnego korzystania z [2]:

– kuchenki elektrycznej o mocy znamionowej PN równej 12 kW z włączonymi elementami grzejnymi o łącznej mocy 0,75 PN – 9 kW

– pralki elektrycznej - 2,75 kW,

– innych odbiorników (oświetlenia, lodówki, żelazka, odkurzacza, sprzętu RTV i in.) - 2,75 kW.

W mieszkaniach gdzie występuje indywidualne przygotowanie ciepłej wody uzasadnienie największego zużycia jest następujące [2]:

– kuchenka elektryczna o PN = 12 kW, włączona na 0,75 mocy znamionowej - 9 kW,

– przepływowy podgrzewacz wody - 20 kW,

– pralka oraz inne odbiorniki - 5 kW.

Powrót do głównego bloga

REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Politechnika Lubelska Politechnika Lubelska Grupa zrzeszająca studentów i absolwentów Politechniki Lubelskiej
TRANSFORMATORY  TOROIDALNE I ZASILACZE LINIOWE TRANSFORMATORY TOROIDALNE I ... Producenci i konstruktorzy transformatorów i zasilaczy
Matematyka Matematyka Grupa dla wszystkich miłośników "Matki wszystkich nauk" Dyskusje, cyferki, zdania - jednym ...
Oświetlenie Philips Oświetlenie Philips Wszelkie kwestie dotyczące źródeł światła, technologii LED, energooszczędności. Grupa podejmuje ...
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl