Zalety i wady serwerów dedykowanych - SERWEROWNIA - INFRASTRUKTURA IT - CHMURA OBLICZENIOWA - SERWERY DEDYKOWANE
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Informatyka Zalety i wady serwerów dedykowanych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Zalety i wady serwerów dedykowanych

Serwer dedykowany to, tak na prawdę, po prostu maszyna fizyczna, która w ramach usługi zostaje oddana do dyspozycji wyłącznie jednemu usługobiorcy jako serwer. Oczywiście takie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Tych pierwszych jest chyba jednak więcej, ponieważ coraz większa liczba przedsiębiorców rezygnuje z serwerów dedykowanych na rzecz przeniesienia się do chmury obliczeniowej.

Podstawową zaletą, jaką posiadają serwery dedykowane jest to, że klient, który wykupi taką usługę ma go do swojej wyłącznej dyspozycji. Oznacza to, że nie dzieli takiego serwera z innymi użytkownikami. Przez co nie mają oni wpływu na działanie zasobów na nim zainstalowanych. Jest to także rozwiązanie bardziej bezpieczne od serwerów współdzielonych. Tak więc serwer, popularnie zwany dedykiem, jest dobrą opcją dla osób, które chcą postawić na nim jakiś duży portal, który wymaga całej mocy, jaką może dać określony serwer.

Jego podstawowa zaleta, jest także największą wadą. Należy bowiem pamiętać o tym, że wynajmujemy po prostu miejsce na fizycznej maszynie. A w sytuacji awarii cały nasz biznes się zatrzymuje, nie ma bowiem możliwości przeniesienia ich na inny serwer. Tak samo dzieje się w przypadku napraw i modernizacji serwera. Nawet tak niewielka zmiana jak dołożenie kości RAM może spowodować przestój i zatrzymanie działania serwera oraz stworzonego na nim środowiska wirtualnego.

Po drugie mimo dość dużej konfigurowalności i możliwości instalowania oprogramowania, wciąż nie jest to tak dowolne jak w przypadku chmury obliczeniowej. W momencie zamawiania konkretnej usługi, wybrany serwer ma określone parametry. Jak się okazuje ich zmiana nie jest wcale łatwa, nie może przebiec też bez negocjacji z usługodawcą. A to oznacza, że firma traci cenny czas i pieniądze, które można byłoby wykorzystać w bardziej produktywny sposób.

Dość poważną wadą serwerów dedykowanych jest to, że nie ma możliwości płacenia wyłącznie za zasoby zużyte. W sytuacji, kiedy nie jest on realnie wykorzystywany, czyli po godzinach pracy danego przedsiębiorstwa, nadal trzeba płacić za jego działanie, ewentualnie amortyzację. A także za prąd, który pobiera. Nie jest to najszczęśliwsze rozwiązanie, chociażby dlatego, że klient musi płacić za całą dobę wykorzystania serwera, chociaż korzysta z niego tylko przez niewielką jej część. Wydaje się to być nieco nieuczciwe.

Pracowanie na serwerach dedykowanych oznacza także to, że bazujemy na serwerach umieszczonych w konkretnej lokalizacji - wynajętej serwerowni czy też w samej siedzibie firmy. Takie rozwiązanie wymaga przewidzenia, jak wiele zasobów będzie potrzebne do prowadzenia biznesu patrząc przyszłościowo. Nie jest to wcale takie łatwe do przeprowadzenia, więc często zdarza się, że firma ponosi straty z tytułu postawienia nazbyt mocnego serwera. Bądź też przeciwnie: cały system pada, ponieważ serwery nie mają potrzebnej mocy, która mogłaby podołać większemu niż zakładane obciążeniu portalu. Poza tym wiąże się to równie z inwestycją w sprzęt oraz oprogramowanie.

Autor artykułu
Artykuł został przygotowany przez firmę cloudox.pl specjalizującej się w dedykowanych serwerach w chmurze.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl