Oprogramowanie do projektowania układów elektronicznych - PROJEKTOWANIE - UKŁADY ELEKTRONICZNE - OPROGRAMOWANIE PROJEKTOWE - EASYEDA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Oprogramowanie do projektowania układów elektronicznych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Oprogramowanie do projektowania układów elektronicznych

fot. EasyEDA

Nauka projektowania układów czy schematów elektronicznych nie jest trudna, jeśli wybierze się odpowiednie narzędzie projektowe. Niniejszy artykuł przedstawia listę programów do projektowania układów elektronicznych, uwzględniającą zarówno programy darmowe, komercyjne oraz te na licencji shareware. Przy jej tworzeniu zastosowano wiele kryteriów, takich jak jakość oprogramowania, przyjazność dla użytkownika czy złożoność środowiska projektowego.

Darmowe oprogramowanie do rysowania układów elektronicznych:

EasyEDA – darmowe i dostępne w chmurze narzędzie EDA umożliwiające kreowanie schematów, symulację SPICE i projektowanie płytek drukowanych. W swojej bazie posiada już ponad 70 tys. gotowych schematów oraz ponad 15 tys. bibliotek PSpice, które umożliwiają szybkie rysowanie schematów w przeglądarce internetowej. Przygotowane w EasyEDA projekty można upublicznić lub zapisać w chmurze jako prywatne. Pliki można też wyeksportować do wielu formatów, w tym JSON. 

EasyEDA

Oprogramowanie EasyEDA jest kompatybilne z narzędziami Altium, Eagle KiCad oraz LTspice, skąd można importować dodatkowe schematy i biblioteki. Opcjonalnie producent oferuje stosunkowo niedrogie wykonanie płytki PCB według stworzonego projektu. Dzięki dostępie do aplikacji w chmurze zyskujemy wygodę, mobilność i kompatybilność pomiędzy urządzeniami.

 

TinyCAD – to program do rysowania schematów na Windows dostępny do pobrania za darmo z SourceForge. Obsługuje standardowe i niestandardowe biblioteki symboli. Wspiera kilka formatów list połączeń i pozwala tworzyć listy połączeń wraz z parametrami modeli do symulacji w SPICE.

TinyCAD

TinyCAD najczęściej jest wykorzystywany do generowania schematów jednokreskowych, tworzenia schematów blokowych i opracowywania rysunków technicznych na potrzeby prezentacji. 

 

Xcircuit – to darmowy program do rysowania schematów od Open Circuit Designs, opracowany dla środowiska Unix/Linux, ale można go używać na Windows pod warunkiem, że posiadasz uruchomiony X-serwer lub Windows API. Dostępnych jest wiele bezpłatnych wersji. Przed rozpoczęciem pracy należy przejść przez samouczek.

 

Dia – to podstawowe narzędzie do projektowania z możliwością rysowania schematów blokowych. Dia to program dla początkujących, wyłącznie dla osób wchodzących w obszar rysowania schematów układów elektronicznych. Program posiada licencję GPL i jest dostępny w wersji na Mac oraz Linux (brak wersji dla Windows). Najczęściej używany jest do rysowania schematów blokowych.

 

Pspice - Student Version – Darmowa wersja opogramowania Pspice powstała z myślą o studentach. Zawiera ograniczone wersje takich produktów jak: PSpice A/D 9.1, PSpice Schematics 9.1, Capture 9.1. Umożliwia projektowanie i symulację układów analogowych i cyfrowych.

 

LTspice – to oprogramowanie symulujące od Linear Technology. Opracowywanie schematów układów elektronicznych, symulacje SPICE, tworzenie wykresów przebiegów i wiele innych funkcji.

LTspice

 

SmartDraw – Oprogramowanie do projektowania schematów elektronicznych od SmartDraw LCC, uważane za jedne z najlepszych programów CAD do rysowania schematów układów elektronicznych, schematów blokowych, bramek lologicznych, projektów elektrycznych, HVAC itp. Darmowa wersja SmartDraw to okrojona wersja płatnego oprogramowania, w którym brakuje zaawansowanych funkcji.

Płatne oprogramowanie do rysowania układów elektronicznych:

CadSoft Eagle – wysokiej jakości program do projektowania PCB niemieckiej firmy CadSoft, która jest częścią Premier Farnell plc.

EAGLE jest skrótem od ang. Easily Applicable Graphical Layout Editor, co oznacza łatwy w zastosowaniu graficzny edytor rozmieszczenia (elementów). Program zawiera edytor schematów i płytek drukowanych i dostępny dla systemów operacyjnych WindowsLinuxOS X.

CadSoft Eagle zyskał dużą popularność wśród hobbystów ze względu na prostotę i możliwość darmowego używania jednej z wersji - Eagle LightWersja darmowa programu nie pozwala na tworzenie układów elektronicznych w celach komercyjnych. 

Cadsoft Eagle

 

OrCAD – najpopularniejszy program firmy Cadence zawierający kompletne środowisko do komercyjnych projektów PCB, zawiera wszystkie komponenty niezbędne do projektowania PCB, takie jak moduł do wprowadzania schematów czy edytor PCB wraz z zintegrowanym zarządzaniem regułami projektowymi. Dla zwiększenia wydajności projektowania program oferuje interaktywną technologię prowadzenia połączeń Push & Shove. W cenie licencji otrzymujemy również roczne wsparcie techniczne.

OrCAD

 

Tina – to niedrogie rozwiązanie od firmy DesignSoft stworzone z myślą o mikroprzedsiębiorstwach i freelancerach. Umożliwia rysowanie schematów układów, opracowywanie rozmieszczenia elementów, symulację oraz wiele dodatkowych funkcjonalności. Wartą odnotowania funkcją jest też testowanie układów w czasie rzeczywistym.

TINA

 

Altera – firma Altera dostarcza kompletny zestaw narzędzi programistycznych dla każdego etapu projektu, min. oprogramowanie NIOS II do projektowania systemów wbudowanych, DSP Builder do projektowania układów cyfrowego przetwarzania sygnałów czy Quartus II oraz ModelSim do rysowania układów i bramek logicznych.

Max+Plus II

System Max+Plus II (Multiple Array Matrix Programmable Logic User System) firmy Altera jest zintegrowanym środowiskiem do projektowania układów cyfrowych w strukturach programowalnych. System Max+Plus II zawiera 11 zintegrowanych ze sobą programów użytkowych. 

Napiszcie w komentarzach, jakich programów do tworzenia schematów i projektowania układów elektronicznych używacie?

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl