Na czym zwykle polega praca elektryka w przemyśle, a na czym w budownictwie? - ELEKTRYK - PRZEMYSŁ - PRACA - BUDOWNICTWO - BUDOWLANKA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna BAZA WIEDZY Na czym zwykle polega praca elektryka w przemyśle, a na czym w budownictwie?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Na czym zwykle polega praca elektryka w przemyśle, a na czym w budownictwie?

Brak awataru
autor: Ma eM

Elektryk w przemyśle 

Elektryk w przemyśle

  • posiada dużą wiedzę ze zakresu elektrotechniki oraz elektroenergetyki. Zna standardy obowiązujące w przemyśle, w tym zagadnienia dotyczące montażu, instalacji, konserwacji, a także naprawy przemysłowych instalacji niskiego i średniego napięcia. Potrafi również projektować nowe instalacji, a także wykonywać schematy oraz dokumentacje techniczne. 
  • potrafi sprawnie diagnozować i usuwać przyczyny awarii oraz przestojów produkcyjnych. Posiada wiedzę z zakresu automatyki przemysłowej, w tym zagadnienia dotyczące sterowników PLC i paneli HMI, systemów SCADA, DCS, protokołów komunikacji przemysłowej - w tym informatycznych systemów wyższych warstw np. OPC. Potrafi wprowadzać bieżące zmiany w systemach sterowania w celu optymalizacji procesu, a także programować i uruchamiać nowe systemy, gdyż posiada wiedzę dotyczącą algorytmów sterowania. 
  • potrafi sprawnie diagnozować awarie związane z AKPiA, posiada wiedzę z zakresu elektroniki - zna budowę oraz zasadę działania wszelkich modułów występujących w zakładzie. Zna standardy związane z bezpieczeństwem oraz systemami safety.
  • jest ekspertem z zakresu techniki napędowej - posiada wiedzę dotyczącą napędów elektrycznych oraz techniki sterowania (falowniki, softstartery, serwonapędy). Mechanika nie kryje przed nim tajemnic, w każdej chwili jest w stanie zastąpić mechanika w jego obowiązkach. Zna wnikliwie konstrukcje maszyn w zakładzie, potrafi rzetelnie wykonywać przeglądy oraz prace konserwacyjne.
  • jest uznanym autorytetem w dziedzinie układów hydraulicznych i pneumatycznych. Oprócz wykonywania prostych napraw tychże układów, takich jak wymiana zaworów czy siłowników, posiada rozległą wiedzę w zakresie ich projektowania oraz eksploatacji. W jego obowiązkach leży dobór elementów układu, wyznaczanie parametrów, wykonanie schematów, opracowanie algorytmów sterujących, przygotowanie dokumentacji technicznej. 
  • oprócz tego elektryk nierzadko pełni funkcję opiekuna mediów lub piastuje stanowisko kierownicze np. brygadzista. Jest uznanym i cenionym pracownikiem zakładu.

    Elektryk w budownictwie

    Elektryk w budownictwie

    • ciągnie kable i montuje gniazdka
    • szczytem umiejętności jest spięcie rozdzielnicy składającej się z czterech eS-ek i różnicówki 

      follow us in feedly
      Średnia ocena:
       
      Oceń jako:
      dodaj do ekspertów
      REKLAMA

      Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

      Zapisz się
      Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
      Komentarze (5)
      Dodaj komentarz:  
      Twój pseudonim: Zaloguj
      Twój komentarz:
      dodaj komentarz
      No avatar
      Gość
      No co za bzdury. Chciałbym jednego poznać, który zna wszystko to co jest opisane powyżej.
      No avatar
      Automatyk - emeryt
      Taaa....

      W przemyśle same orły...

      Naoglądałem ja się przez lata pracy i jednych i drugich. Jeden na dziesięciu ma jako - takie pojęcie o tym czym się zajmuje, reszta błąka się jak dzieci we mgle, he he! Paradoksalnie jest to korzystne dla tych 10% ekspertów, gdyż na ogół w takim stanie rzeczy są oni cennymi specjalistami, których pracodawcy szanują i doceniają.

      Nie jest to bynajmniej zjawisko charakterystyczne tylko dla tej branży. Wszyscy z pewnością zauważają, że podobnie jest w innych dziedzinach.
      No avatar
      Brakuje jeszcze :Elektryk w polityce: ;)
      No avatar
      Bywa i tak, że idzie się na chałturę, a tam trzeba poprawić po poprzednim "elektryku" :) Jak się ma czas na takie fuchy to można dorabiać.
      No avatar
      Tylko jeszcze należałoby dodać, że elektryk pracujący na codzień w przemyśle często dorabia sobie po godzinach w tym budownictwie...
      REKLAMA
      REKLAMA
      REKLAMA
      REKLAMA
      Amatorskie urządzenia energetyczne i elektroenergetyczne Amatorskie urządzenia ... Zapraszam do zbierania, prezentowania, dyskutowania nad amatorskimi rozwiązaniami energetycznymi, ...
      Rolnictwo energetyczne Rolnictwo energetyczne Informacje dotyczące rolnictwa energetycznego, biogazowni, biopaliw, roślin energetycznych itp.
      Elektroenergetycy Elektroenergetycy Zapraszam serdecznie wszystkich, których pasją lub zamiłowaniem jest zajmowanie się wysokim napięciem, ...
      Oświetlenie samochodowe Oświetlenie samochodowe Grupę dedykuję problemom i pomysłom związanym z realizacją oświetlenia samochodowego, światła do ...
      REKLAMA
      Nasze serwisy:
      elektrykapradnietyka.com
      przegladelektryczny.pl
      rynekelektroniki.pl
      automatykairobotyka.pl
      budowainfo.pl