Farnell element14   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
Farnell element14
strona główna BAZA WIEDZY Na czym zwykle polega praca elektryka w przemyśle, a na czym w budownictwie?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Na czym zwykle polega praca elektryka w przemyśle, a na czym w budownictwie?

Brak awataru
autor: Ma eM

Elektryk w przemyśle 

Elektryk w przemyśle

 • posiada dużą wiedzę ze zakresu elektrotechniki oraz elektroenergetyki. Zna standardy obowiązujące w przemyśle, w tym zagadnienia dotyczące montażu, instalacji, konserwacji, a także naprawy przemysłowych instalacji niskiego i średniego napięcia. Potrafi również projektować nowe instalacji, a także wykonywać schematy oraz dokumentacje techniczne. 
 • potrafi sprawnie diagnozować i usuwać przyczyny awarii oraz przestojów produkcyjnych. Posiada wiedzę z zakresu automatyki przemysłowej, w tym zagadnienia dotyczące sterowników PLC i paneli HMI, systemów SCADA, DCS, protokołów komunikacji przemysłowej - w tym informatycznych systemów wyższych warstw np. OPC. Potrafi wprowadzać bieżące zmiany w systemach sterowania w celu optymalizacji procesu, a także programować i uruchamiać nowe systemy, gdyż posiada wiedzę dotyczącą algorytmów sterowania. 
 • potrafi sprawnie diagnozować awarie związane z AKPiA, posiada wiedzę z zakresu elektroniki - zna budowę oraz zasadę działania wszelkich modułów występujących w zakładzie. Zna standardy związane z bezpieczeństwem oraz systemami safety.
 • jest ekspertem z zakresu techniki napędowej - posiada wiedzę dotyczącą napędów elektrycznych oraz techniki sterowania (falowniki, softstartery, serwonapędy). Mechanika nie kryje przed nim tajemnic, w każdej chwili jest w stanie zastąpić mechanika w jego obowiązkach. Zna wnikliwie konstrukcje maszyn w zakładzie, potrafi rzetelnie wykonywać przeglądy oraz prace konserwacyjne.
 • jest uznanym autorytetem w dziedzinie układów hydraulicznych i pneumatycznych. Oprócz wykonywania prostych napraw tychże układów, takich jak wymiana zaworów czy siłowników, posiada rozległą wiedzę w zakresie ich projektowania oraz eksploatacji. W jego obowiązkach leży dobór elementów układu, wyznaczanie parametrów, wykonanie schematów, opracowanie algorytmów sterujących, przygotowanie dokumentacji technicznej. 
 • oprócz tego elektryk nierzadko pełni funkcję opiekuna mediów lub piastuje stanowisko kierownicze np. brygadzista. Jest uznanym i cenionym pracownikiem zakładu.

  Elektryk w budownictwie

  Elektryk w budownictwie

  • ciągnie kable i montuje gniazdka
  • szczytem umiejętności jest spięcie rozdzielnicy składającej się z czterech eS-ek i różnicówki 

   follow us in feedly
   Średnia ocena:
    
   Oceń jako:
   dodaj do ekspertów
   REKLAMA

   Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

   Zapisz się
   Komentarze (4)
   Dodaj komentarz:  
   Twój pseudonim: Zaloguj
   Twój komentarz:
   dodaj komentarz
   No avatar
   Automatyk - emeryt
   Taaa....

   W przemyśle same orły...

   Naoglądałem ja się przez lata pracy i jednych i drugich. Jeden na dziesięciu ma jako - takie pojęcie o tym czym się zajmuje, reszta błąka się jak dzieci we mgle, he he! Paradoksalnie jest to korzystne dla tych 10% ekspertów, gdyż na ogół w takim stanie rzeczy są oni cennymi specjalistami, których pracodawcy szanują i doceniają.

   Nie jest to bynajmniej zjawisko charakterystyczne tylko dla tej branży. Wszyscy z pewnością zauważają, że podobnie jest w innych dziedzinach.
   No avatar
   Brakuje jeszcze :Elektryk w polityce: ;)
   No avatar
   Bywa i tak, że idzie się na chałturę, a tam trzeba poprawić po poprzednim "elektryku" :) Jak się ma czas na takie fuchy to można dorabiać.
   No avatar
   Tylko jeszcze należałoby dodać, że elektryk pracujący na codzień w przemyśle często dorabia sobie po godzinach w tym budownictwie...
   REKLAMA
   REKLAMA
   REKLAMA
   REKLAMA
   Elektryka Samochodowa Elektryka Samochodowa Grupa skierowana do osób zajmujących się profesjonalnie lub amatorsko elektyrką samochodową.
   Oprogramowanie projektowe Oprogramowanie projektowe Grupa zrzeszająca osoby i poruszająca tematy z zakresu projektowania za pomocą oprogramowania CAD
   Energetyka Energetyka Zagadnienia poświęcone przemysłowi, źródłom energetycznym, rynkowi energii i polityce energetycznej.
   Systemy Alarmowe Systemy Alarmowe Systemy alarmowe w instalacjach budynkowych, przemysłowych i innych.
   REKLAMA
   Nasze serwisy:
   elektrykapradnietyka.com
   przegladelektryczny.pl
   rynekelektroniki.pl
   automatykairobotyka.pl
   budowainfo.pl