Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna ARTYKUŁY Elektronika Układy Bluetooth firmy Nordic Semiconductor
drukuj stronę
poleć znajomemu

Układy Bluetooth firmy Nordic Semiconductor

W dobie dynamicznego rozwoju Internetu rzeczy (IoT), zdolność do komunikacji bezprzewodowej staje się coraz częściej jednym z podstawowych wymagań stawianych urządzeniom elektronicznym.

Samodzielna implementacja tego typu rozwiązań jest dość kłopotliwa oraz pracochłonna – wymaga znacznej wiedzy, m.in. z zakresu transmisji radiowej, projektowania obwodów mikrofalowych oraz konstrukcji anten. Zasadnym jest więc korzystanie z gotowych produktów typu System on a Chip (SoC), a jednym z wiodących producentów tego typu układów jest firma Nordic Semiconductor.

Nordic Semiconductor jest przedsiębiorstwem typu fabless. Wywodzi się z Norwegii, a siedziba firmy znajduje się w Oslo. Specjalizuje się w produkcji układów umożliwiających komunikację bezprzewodową w paśmie ISM, m.in. w technologii Bluetooth oraz ANT. Produkty Nordic Semiconductor projektowane są z myślą o autonomicznych systemach mikroprocesorowych, zasilanych bateryjnie, dzięki czemu wyróżniają się m.in. wysoką energooszczędnością.

Seria nRF52

Najnowsza linia produktów w ofercie firmy Nordic Semiconductor to seria nRF52. Obejmuje ona układy nRF52832 oraz nRF52840, a także zestaw uruchomieniowy (Development Kit). Układy te oparte są na 32-bitowym mikrokontrolerze ARM Cortex-M4F. Obsługują komunikację radiową w paśmie 2.4 GHz, w standardach BLE (Bluetooth Low Energy), ANT, a także NFC. Na szczególną uwagę zasługuje nRF52840, który posiada możliwość obsługi komunikacji w standardzie Bluetooth 5.0 i wyposażony jest również w koprocesor kryptograficzny. Układy mogą być zasilane napięciem w zakresie od 1.7V do 3.6V (nRF52832) lub nawet do 5.5V (nRF52840). W przypadku nRF52840 istnieje zatem możliwość zasilania bezpośrednio z linii USB. Zestaw ewaluacyjny (nRF52 DK) wyposażony jest m.in. w układ nRF52832 oraz antenę NFC. Posiada wyprowadzenia kompatybilne ze standardem Arduino.

Seria nRF51

Seria nRF51 obejmuje układy: nRF51822, nRF51824 i nRF51422, jak również kilka opartych na nich zestawów uruchomieniowych. Wszystkie wyposażone są w 32-bitowy mikrokontroler z rdzeniem ARM Cortex-M0. Posiadają układ nadawczo-odbiorczy pracujący w paśmie 2.4 GHz, dzięki czemu po implementacji odpowiedniego stosu protokołów umożliwiają poprawną komunikację w takich standardach jak np. BLE oraz ANT. Warto zwrócić szczególną uwagę na układ nRF51824, który posiada certyfikat AEC-Q100 Grade 2, potwierdzający zdatność do pracy w temperaturze otoczenia od -40°C do 105°C. Co więcej, wyposażony jest on w koprocesor szyfrujący AES.

Oprogramowanie wspierające

Nordic Semiconductor udostępnia oprogramowanie wspierające pracę z układami z rodzin nRF51 oraz nRF52. Pakiety nRF5 SDK (Software Development Kit) oraz nRF5 SDK for IoT można nieodpłatnie pobrać z oficjalnej strony producenta. Zawierają szeroki wybór sterowników oraz bibliotek wspierających różne protokoły komunikacyjne i przeznaczonych dla różnych modeli układów. Pakiet nRF5 SDK for IoT powstał przede wszystkim z myślą o urządzeniach Internetu rzeczy, ponieważ umożliwia implementację protokołu IPv6 poprzez Bluetooth (IPv6 over Bluetooth).

Moduły Wireless Tag

Produkty z rodziny Wireless Tag to w zasadzie gotowe rozwiązania wykorzystujące układy komunikacyjne Nordic Semiconductor. Wachlarz tego typu produktów obejmuje moduły do komunikacji w standardzie WiFi oraz BLE, w tym układy przeznaczone do montażu SMD (np. WT8266-S1 oraz WT51822-S4AT) oraz zestawy ewaluacyjne wyposażone w interfejs USB (WT8266-DK oraz WT51822-DK). Korzystanie z takich gotowych rozwiązań może znacznie przyspieszyć proces projektowania, zaś zestawy ewaluacyjne świetnie nadają się do badań testowych oraz nauki.

Podsumowanie

Produkty Nordic Semiconductor znajdują zastosowanie w wielu różnych aplikacjach, m.in. systemach inteligentnego domu, modułach IoT, czy elektronice noszonej. Zdolność do komunikacji bezprzewodowej jest podstawą także w przypadku wielu innych urządzeń, np. klawiatur i myszy komputerowych lub sterowników bram garażowych. Udostępniane przez Nordic Semiconductor oprogramowanie oraz przygotowane zestawy uruchomieniowe, a także gotowe moduły Wireless Tag, pozwalają znacznie uprościć i skrócić proces projektowania. Dostarczają gotowych rozwiązań programowych i sprzętowych, które można wykorzystać w konstruowanym urządzeniu.

Układy Nordic Semiconductor oraz zestawy z serii Wireless Tag znaleźć można w ofercie Transfer Multisort Elektronik (www.tme.eu), który jest ich oficjalnym dystrybutorem.

follow us in feedly
Średnia ocena:
 
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl