Warsztaty: Fioletowy i brązowy w kolorach certyfikatów- czyli funkcjonujące systemy wsparcia
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Kalendarium
drukuj stronę
poleć znajomemu
Gru
01

Warsztaty: Fioletowy i brązowy w kolorach certyfikatów- czyli funkcjonujące systemy wsparcia

dodaj wydarzenie do: Dodaj wydarzenie do kalendarza Google Dodaj wydarzenie do programu Outlook

Przedstawiamy kolejną odsłonę specjalistycznego warsztatu związanego z problematyką systemów wsparcia. Tym razem,wydarzenie w całości poświęcamy nowym możliwościom jakie stoją przed producentami i dystrybutorami energii, mianowicie brązowym i fioletowym certyfikatom, które zaczną w pełni obowiązywać na początku 2012 roku.

Certyfikaty fioletowe, czyli świadectwa pochodzenia energii elektrycznej produkowanej w wysokosprawnej kogeneracji z metanu kopalnianego i biogazu z biomasy są wydawane od marca 2010 roku, ale dotychczas nie obciążają cen energii elektrycznej. W 2010 i 2011 zostało wydane 13 takich świadectw na wolumen energii 111 402,075 MWh. W 2012 roku wejdzie natomiast w życie rozporządzenie Ministra Gospodarki, które określa roczny procentowy obowiązek zakupu i przedstawienia do umorzenia tego rodzaju świadectw w stosunku do całkowitego wolumenu sprzedaży energii. Powstaną więc zupełnie nowe obowiązki.

Natomiast świadectwa pochodzenia energii dla biogazu – brązowe certyfikaty wejdą w życie na początku 2012 roku. Będą mogli otrzymywać je producenci biogazu, który będzie wtłaczany do gazowej sieci dystrybucyjnej. Nowe rozporządzenie wprowadzające ten obowiązek określi nie tylko warunki przyłączania źródeł wytwarzania biogazu do sieci gazowej, ale także np. parametry jakie będzie musiał spełniać biogaz, aby można było go "wtłaczać" do sieci i wzór przeliczania wartości energetycznej ilości biogazu na energię elektryczną. Obowiązek nabycia i przedstawienia do umorzenia w URE brązowych certyfikatów przyjęty został w ten sam sposób jak w przypadku zielonych certyfikatów, czyli dotychczasowa wysokość obowiązująca dla zielonych certyfikatów, będzie teraz obowiązywała jednolicie dla brązowych i zielonych certyfikatów (w roku 2011: 10,4%).

W konsekwencji, w praktyce gospodarczej od 2012 pojawią się zupełnie nowe obowiązki dla producentów energii i OSD oraz kolejny czynnik kosztowy wpływający na ceny prądu. Oprócz obligatoryjnych zobowiązańb podmioty będą miały również nowe możliwości. Bowiem decyzją producenta jest, czy za wyprodukowany przez siebie biogaz rolniczy uzyska brązowe certyfikaty czy użyje go dla wytworzenia energii elektrycznej z kogeneracji i uzyska fioletowe lub żółte certyfikaty. W podobny sposób, uwzględniwszy warunki rynkowe – producent będzie mógł zdecydować czy wypełni jednolite kwoty dla zielonych i brązowych certyfikatów, zielonymi, brązowymi czy kombinacją obu powyższych systemów wsparcia.

W związku z nadchodzącymi zmianami prezentujemy Państwu Warsztaty „Fioletowy i brązowy
w kolorach certyfikatów- czyli funkcjonujące systemy wsparcia”, które odbędą się w dniu 1 grudnia
w Warszawie. Prowadzący szkolenie - Dr Zdzisław Muras, Dyrektor Departamentu Przedsiębiorstw Energetycznych Urzędu Regulacji Energetyki, który z ramienia urzędu nadzoruje kwestie certyfikatów energetycznych, przybliży Uczestnikom skomplikowane zasady rozliczania nowych obowiązków jak również wskaże zagrożenia i ewentualne sankcje za brak ich realizacji.

Do udziału w warsztatach zapraszamy wszystkie podmioty zobligowane i zainteresowane uzyskaniem filetowych i brązowych certyfikatów, a w szczególności:

➢    Przedsiębiorstwa wytwarzające i sprzedające energię elektryczną oraz ciepło odbiorcom końcowym

➢    Spółki gazownicze, zobowiązane do wtłaczania biogazu do sieci

➢    Przedsiębiorstwa z sektorów: wydobywczego i górnictwa

➢    Przedstawicieli sektora komunalnego

➢    Inwestorów i beneficjentów systemu rozwoju biogazowni

➢    Jednostki sektora publicznego (rządowe i samorządowe) zobowiązane do stosowania co najmniej dwóch środków poprawy efektywności energetycznej z katalogu zawartego w ustawie

➢    Audytów energetycznych

➢    Brokerów oraz podmioty specjalizujące się w obrocie certyfikatami, energią

➢    Deweloperów

➢    Dostawców rozwiązań i technologii

Szczegółowe informacje o projekcie znajdą Państwo na stronie: http://cbepolska.pl/warsztaty-fioletowy-i-brzaowy-w-kolorach-certyfikatow-czyli-funkcjonujace-systemy-wsparcia.html

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w warsztatach.

Zespół CBE POLSKA

www.cbepolska.pl

Dodaj do:   Dodaj do google.com Dodaj do wykop.pl Dodaj do Kciuk.pl Dodaj do delicious.com Dodaj do digg.com Dodaj do facebook.com Dodaj do myspace.com Dodaj do blip.pl
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Rolnictwo energetyczne Rolnictwo energetyczne Informacje dotyczące rolnictwa energetycznego, biogazowni, biopaliw, roślin energetycznych itp.
Pojazdy elektryczne (EV) Pojazdy elektryczne ... Forum poświęcone pojazdom z napędem elektrycznym lub hybrydowym oraz systemom ich ładowania.
Młodzi elektrycy/elektronicy Młodzi elektrycy/elektronicy Koło osób - absolwentów gimnazjów, liceów, techników, którzy rozpoczynają lub mają zamiar ...
PHP PHP PHP: problemy,porady,ciekawe rozwiązania
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl