TN-C, TN-S, TN-C-S - Elektroenergetycy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

TN-C, TN-S, TN-C-S

Brak awataru
Michał Tlen

Czy ktoś może mi wytłumaczyć różnice między sieciami TN-C, TN-S i TN-C-S.

Chodzi mi głównie o praktyczne przykłady zastosowań każdej z sieci

Brak awataru
Michał Walęcki

Wg szkolenia SEP

sieciO przykładach zastosowań też chętnie posłucham.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Michał Tlen

Dzięki za wpis jednak. Jednak z ochotą bym posłuchał jakiegoś doświadczonego elektryka o przykładach zastosowań każdego rozwiązania.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Łukasz Colt

Poniewaz jest to mój pierwszy post witam Wszystkich :)

Jeśli chodzi o praktyczne zastosowanie układów TN-C, TN-S i TN-C-S, to praktycznie dzisiaj tylko TN-S :).

TN-C to przestarzały "pomysł" bardziej oszczędnościowy niz pomysłowy, do dzisiaj przeklinany w starym budownictwie, awaryjny i mało bezpieczny ( np. tz. upalone zero, brak mozliwosći zainstalowania wyłacznika różnicowo prądowego, zakłócenia itp).

edit: "brak mozliwości zainstalowanie wyłacznika różnicowo prądowego", są tacy którzy twierdzą ze mozna... heretycy :)

TN-S jeśli dobrze pamietam w nowo powstałych budynkach (nie pamietam od którego roku) jest obowiązkowy. W przeciwieństwie do TN-C bardziej stabilny i dużo bardziej bezpieczny, na dzień dzisiejszy najlepsza alternatywa pomijając układy TT i IT.

No i TN-C-S krok do zblizenia sie ku TN-S, ale bardziej do możliwości zainstalowania wyłacznika RCD  niestety w sytuacji "upalonego zera" przed miejscem rozdziału na PE i N układ jest równie niebezpieczny jak TN-C a wyłącznik RCD nie zadziała. Samo przejście z układu TN-C na TN-C-S plega na rozdzieleniu przewodu PEN na PE i N i uziemieniu  go w miejscu rodziału (gdzie uziemienie tego miejsca jest raczej rzadko spotykane co jest błędem bo powinno byc).

Pozdrawiam

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tomasz Zielonek

Witam,

czy możesz wyjaśnić czym jest "upalone zero"?

Ostatnio edytowane 26.04.2010 przez Łukasz Szklanko. Powód: literówka
Brak awataru
Michał Walęcki

Podejrzewam, że kolega miał na myśli sytuację, w której do "zazerowanego" (bolec PE połączony z przewodem ochronno-neutralnym PEN) gniazda w instalacji TN-C jest podłączone urządzenie I klasy ochronności. W przypadku gdy z jakiegokolwiek powodu (choćby przeciążenie) wystąpi przerwanie przewodu PEN w instalacji, na obudowie urządzenia zamiast "zera" pojawia się "faza".

cytuj zgłoś nadużycie
Brak awataru
Łukasz Colt

 

Dokładnie... i nie tylko w przypadku zerowania bolca PE, nawet w sytuacji sieci TN-C-S przewód PE i N to w sumie ciągle ten sam przewód ( bo do budynku ciągle dochodzi tylko jeden PEN)  

W sytuacji gdzie zasilasz budynek trzema fazami,

w najlepszym wypadku ulegną uszkodzeniu "delikatniejsze" urządzenia TV,PC, oświetlenie itp...

bo jeśli w budynku masz zasilanie trójfazowe to np.

kuchnie zasilasz sobie fazą L1 a jakiekolwiek inne pomieszczenie fazą L2, w momencie upalenia przewodu PEN w sieci TN-C lub TN-C-S przed punktem rozdziału na PE i N, przewód PEN działa jak mostek i na wszystkich odbiornikach, w gniazdkach 230v i oświetleniu w obwodzie L1, L2 masz napięcie 400V.

W najgorszym przypadku ktoś nieświadomie zostanie porażony prądem.

Tak na marginesie dodam tylko dlaczego nie powinno sie uzywać instalacji wod-kan kaloryferów itp. jako uziemienie. ( a jest to lub było dość powszechne)

Wyobrazcie sobie ze taka sytuacja jak opisałem wyzej ma miejsce np w blokowisku lub innym mieszkaniu wielorodzinnym...

skoro przewód PEN działa jak mostek i jest na nim napiecie 230 V  a ktos podłączy sobie dodatkowe uziemienie do kaloryfera lub instalacji wod-kan, lezysz sobie błogo w wannie sięgasz do kurka i ...

 

Bede miał troche więcej czasu to postaram sie to narysować :)

cytuj zgłoś nadużycie
Brak awataru
Michał Tlen

Łukaszu no ładnie napisałeś.

Nie przypuszczałem, że coś takiego może mieć miejsce - zwłaszcza chodzi mi o stosowanie rur jako uziemienia.

Będę wdzięczny za rysunek jak będziesz miał chwilę.

Ciekawy jestem jeszcze czy należy się użytkownikowi budynku mieszkalnego odszkodowanie w przypadku gdy z powody napięcia 400V w gniazdu większość jego domowych urządzeń pójdzie z dymem?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Łukasz Colt

Upalone zero

Brak awataru
Łukasz Colt

tncs

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Łukasz Colt

Tak by to wygladało na szybko ;)

Tylko wczesniej napisałem ze wyłącznik różnicowo prądowy w przypadku sieci tn-c-s  i upalonego zera przed pkt rozdzielenia nie zadziała chodzi mi po głowie czy aby napewno... nie jestem pewien.

A jesli chodzi o odszkodowanie to zalezy czy sytuacja miała miejsce po stronie dostawcy czy właściciela budynku, tak mi sie wydaje :) 

Brak awataru
Michał Walęcki

Łukaszu, fajnie to wszystko narysowałeś, ale mam dwie uwagi.

1. Po awarii 400V będzie nie na każdym urządzeniu, tylko na dwóch połączonych szeregowo L1--urządzenie--uwalone_N--urządzenie--L2. No ale powiedzmy, że w takich warunkach urządzenia podłączone do sieci też mogą się uszkodzić, szczególnie jeśli jedno z nich ma zwarcie i to ono wywołało awarię.

2. W układzie TN-C-S punkt rozdziału PEN na PE i N jest (powinien być) uziemiany specjalnie po to, żeby zapobiec takim sytuacjom. W przypadku kiedy punkt rozdziału jest uziemiony, nie bardzo jestem w stanie sobie wyobrazić powód upalenia przewodu akurat przed punktem rozdziału po stronie zasilania. Jeżeli coś się upali, to w najgorszym wypadku przewód N za punktem rozdziału - ale wtedy nadal występuje ochrona przez przewód PE, więc sytuacja nie jest groźna dla użytkownika. Groźna jest tylko dla urządzeń, które i w tym wypadku dostaną 400V w szeregu :-)

No chyba że zamiast uziemić punkt rozdziału ktoś podłączy go do kaloryfera, ale trudno wtedy za ugotowanie użytkownika w wannie winić typ instalacji...

Wracając do tematu - przykładów zastosowań. Wiemy już, jak się sprawa ma z układami TN w mieszkaniach. A co z TT, IT? Gdzie są stosowane i jakie są ich cechy w praktyce?

Edit:

Ok, właśnie zauważyłem, że temat dotyczy tylko TN. Cofam pytanie o TT i IT :-)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Łukasz Colt

Po awarii 400V będzie nie na każdym urządzeniu, tylko na dwóch połączonych szeregowo L1--urządzenie--uwalone_N--urządzenie--L2.

W sumie na kazdym, bo jest jeszcze L3 i obwód zamknie sie miedzy kazda faza

(L1-N-L2, L1-N-L3, L2-N-L3)

W układzie TN-C-S punkt rozdziału PEN na PE i N jest (powinien być) uziemiany specjalnie po to, żeby zapobiec takim sytuacja

Upps... no tak na rysunku jest błąd, zapedziłem sie troche,oczywiście jesli pkt rozdziału jest uziemony zadziała zabezpieczenie,

... no pozostaje jeszcze kwestia rezystancji uziemienia i czas w jakim zadziała zabezpieczenie, ale to juz skrajne warunki zeby nie zadziałało, podobnie jest z tym kaloryferem i rurami ale to tylko teoria i temat rzeka.

nie bardzo jestem w stanie sobie wyobrazić powód upalenia przewodu akurat przed punktem rozdziału po stronie zasilania. Jeżeli coś się upali, to w najgorszym wypadku przewód N za punktem rozdziału

Miałem dwie takie sytuacje jedna w tnc druga w tncs przed pkt rozdziału i dlaczego przed a nie za nie wiem, ale fakt faktem ze stan tamtych instalacji i przekroje pozostawiały wiele do życzenia.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Michał Tlen

Panowie bardzo chętnie również posłucham również o TT i IT ;)

Zabłysnę wiedzę. Więc od początku: Czym się one różnią od omawianych wcześniej TN-C, TN-S i TN-C-S?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Człek człek

Witam.

W mieszkaniu mam układ TN-C (stare budownictwo-BLOK 10 piętrowy)

Jeżeli u siebie w  mieszkaniu poprowadze przewód PE do każdego bolca w gniazdku oraz oświetlenia a koniec kabla podepnę do zbrojenia budynku to będe miał jaki układ ?? w żadnym miejscu nie będę miał przewodu PEN czyli pozostaje tylko TT i ewentualnie TN-S. I co byście radzili zrobić przed gruntownym remontem? Oczywiście przeciwprzepieciowka i różnicowoprądowy ale do tego drugiego potrzebny jest kawałek PE żeby zadziałał :) Dlatego wszystko się rozbija o to jak ten PE zrobić.

Pozdrawiam

odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl