Piorunochrony. - Elektroenergetycy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Piorunochrony.

Awatar użytkownika
sq7jzi

Piorunochron chroni budynek podczas bezpośredniego trafienia piorunem – odprowadza energię błyskawicy wprost do gruntu.

 

Cytat powyższy pochodzi z artykułu: APC by Schneider Electric zabezpieczy Cię przed burzą

Czy tak jest na prawdę? Zawsze mi się wydawało, że Piorunochron na domach służy do Nie dopuszczenia do wyładowania, nie zaś do ochrony przed nim, w każdym razie nie jako podstawowe zabezpieczenie.

Wydaje mi się, że jego główne zadanie to odprowadzić do ziemi ładunki gromadzące się w pobliżu budynku zanim ich energia będzie na tyle wysoka by doszło do wyładowania.

Ostatnio edytowane 13.07.2010 przez elektroonline.pl. Powód: link
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

...Piorunochron na domach służy do Nie dopuszczenia do wyładowania, nie zaś do ochrony przed nim...

Dobre pytanie sam się nigdy nad tym nie zastanawiałem. Wiem, że piorunochron jest elementem metalowym - przewodnikiem a prąd wybierając drogę od + do - wybiera tą, której rezystancja jest najniższa - stąd piorunochron staje się najlepsza drogą "do ziemi" i tą drogą popłynie prąd w momencie wyładowania atmosferycznego.

Według mnie piorunochron ma chronić budynki przed skutkami przepływu prądu wyładowania zapewniając mu ujście do ziemi, np aby impuls udarowy prądu nie dostał się do instalacji elektrycznej co skutkowałoby automatycznym spaleniem większości urządzeń elektronicznych nie objętych dodatkową ochroną odgromową. 

Ale to moje własne przemyślenia. Może ktoś bardziej kompetentny się wypowie. 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi

Częściowo się z tobą zgodzę.

W mojej opinii wygląda to nie co inaczej.

Prąd płynie od - do + przede wszystkim, ale to nie specjalnie istotne w tym przypadku.

Natomiast właśnie to, że piorunochron jest dobrym przewodnikiem to ładunki gromadzące się w powietrzu przepływają przez niego do ziemi od razu po zbliżeniu się do niego wystarczająco blisko by zostały ściągnięte przez siłę elektrostatyczną co powoduje ich przepływ do ziemi zanim dojdzie do wzrostu nagromadzenia ładunków - wolnych elektronów - na tyle by doszło do wyładowania.

Ciekawym eksperymentem jest podłączenie do iskrownika piorunochronu lampy rurowej jarzeniowej. Świeci. Przez co można stwierdzić, że przepływają ładunki.

Świeci tym mocniej im bliżej powstania wyładowania.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

mały offtopic:

zaskoczyłeś mnie stwierdzeniem że prąd płynie od - do + ponieważ na studiach mnie uczono że jest odwrotnie(w sumie kwestia umowna) stąd poprosiłem wujka google o odświeżenie wiadomości: 

cytuję wiki:

Prąd elektryczny w przewodnikach płynie od potencjału wyższego, do potencjału niższego. By było to możliwe, w obwodzie zamkniętym musi znajdować się element, który zapewni dostarczenie nośników ładunku z punktów o niższym potencjale do punktów o wyższym potencjale, czyli w kierunku przeciwnym do działającego na nie pola elektrycznego.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Prąd_elektryczny

wracając do tematu spróbuje namierzyć znajomych którzy siedzą w systemach odgromowych aby się wypowiedzieli.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi

Bardzo słusznie, niech się wypowie ktoś kompetentny.

A pisząc, że prąd płynie od - do + mam na myśli to, że nośnikiem są elektrony, a tych nadmiar jest przy elektrodzie ujemnej. Przepływ więc energii jest w kierunku - do +

Zauważ nawet symbol tranzystora MOSFET. Strzałka określająca Źródło i sposób jego zasilania.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Tomasz Zielonek

Ciekawy materiał na temat zabezpieczenia urządzeń w czasie burzy

 



cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl