Prąd stały - prąd zmienny - Młodzi elektrycy/elektronicy
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Młodzi elektrycy/elektronicy Prąd stały - prąd zmienny
REKLAMA
REKLAMA

Prąd stały - prąd zmienny

Brak awataru
Marcin Frankowski

Witam wszystkich, to mój pierwszy post dlatego chciałem wszystkich powitać na portalu. Nazywam się Marcin, jestem uczniem 3 klasy gimnazjum i po szkole chciałbym iść do technikum o profilu elektrycznym.

Od zawsze trapi mnie jedno pytanie: czym się różni prąd stały od zmiennego?

Proszę o wyrozumiałość ponieważ nikt do tej pory nie wyjaśnił mi tego tematu dokładnie. Wiem tylko że prąd stały jest w bateriach a zmiennym w gniazdku i nic poza tym. Pozdrawiam wszystkich miłośników elektryczności;)

Brak awataru
Jacek Hara

Prądy zmienny ma wykres sinusoidy(zmienny w czasie)-os x czas(t),os y napiecie U

choc oczywiscie w pradzie zmiennym wystepuja rowniez roznego rodzaju odkształcenia.

Prąd staly jest funkcja stała, nie zmienia siew czasie t.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marcin Frankowski

Fajnie tylko jakie to ma praktycznie znaczenie? ponieważ nie bardzo rozumiem co daje mi sinusoida a co linia prosta? Czy elektrownie wytwarzaja prąd stały czy zmienny. No bo skoro w gniazdkach mamy zmienny to chyba jest również przesyłany jako zmienny (pytanie tylko czemu? przecież można przesyłać prąd stały i w gniazdkach mieć stały?)

Awatar użytkownika
craschlis

otórz napiecie przemienne łatwo przetransformowac na wyższe bądź niższe, turbiny w Elektrowniach (takich typowych w Polsce, prądnice synchroniczne) wytwarzaja napięcie przemienne 3 kV (3000V) przemienne znaczy o wykresie sinusoidalnym, a jak wyglada sinusoida zapewne kazdy wie. Wyobraź sobie ze 50Hz to czestotliwość, czyli ile razy na sekunde wartość napiecia raz jest minusie a raz na plusie tak jak wyglada sinusoida możesz to sprawdzić na oscyloskopie. otórz przesyłajac energię elektryczna duzych mocy , a moc to nic innego jak P=U*I*wsp. mocy.

 Wyobraś sobie ze chcesz przesłac moc rzedu kilku M Watów i albo zwiekszysz napięcie albo prąd. W przypadku zwiekszenia napięcia musisz zadbac o izolacje np co widać na liniach wysokiego napiecia duze odstępy miedzy przewodami. W przypadku prądu musielibysmy zwiekszyć przekrój przewodu co było by zbyt kosztowne miedź czy też aluminium są stosunkowo drogie. Stad tez transformujemy napiecie na wyższe , przesyłamy i jest. 

Większość urządzeń w domu jest na prąd przemienny, silniki spręzarki w lodówkach itp.

no i wychodzi ze skoro elektrownia juz sama w sobie produkuje prąd przemienny i wiekszość urządzeń jest produkowanych na prąd przemienny a prostownik to bardzo proste urządzonko to lepiej obstawać przy prądzie przemiennym.

W przypadku gdybysmy mieli prąd stały musielibyśmy do niektórych urzadzen stosować falowniki co czesto przekraczało by koszt urządzenia które miało by byc zasilane .

Brak awataru
Marcin Frankowski

Czy nie nie bardziej opłacało by się przesyłanie prądu stałego i dopiero w transformatorach osiedlowych przekształcanie go w prąd zmienny i w takiej postaci przesyłanie do domów?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
craschlis

nie opłaca się przesyłać prądu stałego, prąd stały przesyłany jest w trakcji kolejowej 3kV... bo w pociągu zastosowane są silniki prądu stałego szeregowe, to chyba jedyne miejsce zeby zastosować takie rozwiazanie... 

Aby zamienić prąd stały na przemienny potrzeba zastosować falowniki, duzo droższe urządzonka niż zwkły transformator i o dużo mniejszej sprawności. Więc zwykły bilans zysków i strat nakazuje zastosowanie rozwiazania z prądem przemiennym. Chociaż muszę przyznać że przy bardzo wysokich napieciach straty zwiazane z ulotem i elementami poprzecznymi lini nakazują zastosowanie prądu stałego i tak tez jest chyba w stanach gdzie przy napięciu 1500 kV zastosowano rozwiazanie z prądem stałym, gdyz udało sie w ten sposób zmiejszyć straty przesyłowe, ale takich rozwiązań powszechnie nie stosuje sie zbyt często. 

cytuj zgłoś nadużycie
Brak awataru
10 rozi

Prądu stałego nie można przesyłać przez transformatory. Transformatory to urządzenia-które zamieniają prąd przemienny o jednym napięciu na prąd przemienny o innym napięciu.

Są przekształtniki-prąd stały na przemienny, ale są dużo droższe w przemysłowych wykonaniach niż transformatory.

Kiedyś we Wrocławiu była sieć pradu stałego-zlikwidowano ze względu na nieopłacalność.

1)Trudności ze zmianami napięcia (zmniejszanie napięcia prądu stałego to powodowanie strat)

2) Zwiększanie napięcia bardzo drogie

3) Bardzo drogie zamienianie prądu stałego na przemienny-powszechnie wykorzystywany na całym świecie w gospodarstwach domowych

 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl