Bezpiecznik silnika - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
REKLAMA
REKLAMA

Bezpiecznik silnika

Awatar użytkownika
sq7jzi

Bezpiecznik silnika, silnik klatkowy około 5kW / 3x400V AC. Nie ma tabliczki.

Potrzebuję go zabezpieczyć bezpiecznikiem odpowiednim, ale nie wiem jakim, te zwykłe sieciowe 3 fazowe B16 wywalają od razu. Na topikowych 20A pracuje normalnie na 16A też puszczałem i bez problemu działał, więc pewnie potrzebny jakiś z prądem rozruchowym, czy jakoś tak.

Silnik napędza piłę do drzewa tarczową, krajzegę, tak zwaną.

Doradźcie coś proszę.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marek

Trzeba dobrać zabezpieczenie termiczne i zwarciowe. Żeby dobrze dobrać zabezpieczenie potrzebujemy znać wartość prądu znamionowego In. Można wtedy obliczyć wartość prądu termicznego  ze wzoru 1,1 * In i dobrać odpowiednie zabezpieczenie. Natomiast w tym przypadku dałbym zabezpieczenie z wyzwalaczem termicznym i elektromagnetycznym Legrand M250 6,3 A. Do tego dorzuciłbym wyłącznik różnicowoprądowy Legrand P344 C-32-30-AC. Oczywiście jak już wspomniałem nie znam wartości prądu ale to najwyżej dobierz te same zabezpieczenia ale na mniejsze prądy.

cytuj zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
sq7jzi

Dziękuję, pomogłeś.

Ale muszę jeszcze uściślić, ponieważ nie jestem pewien czy dobrze rozumiem.

Przede wszystkim, nie znam parametrów silnika, wcięło gdzieś tabliczkę, pamiętam, że miał około 5kW i tyle.

Napisałeś by zastosować zabezpieczenie Legrand M250 6,3 A oraz wyłącznik Legrand P344 C-32-30-AC.

Poniżej zaś dopisałeś by dobrać te same elementy dla odpowiedniej wartości prądu tego silnika, problem w tym, że jak wcześniej zaznaczyłem nie można tego zrobić gdyż nie ma tabliczki. Czy podłączenie do pracującego silnika Amperomierza na jedną z faz rozwiąże jakoś ten problem? Da się w ten sposób wydedukować rzeczywiste parametry by pomogło to w dobraniu odpowiednich wartości zabezpieczenia i wyłącznika?

Ostatnio edytowane 22.03.2011 przez sq7jzi. Powód: drobna korekta
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Marek

Te zabezpieczenia jakie podałem są mniej więcej właśnie na taką moc jak podałeś. Ale kupując w hurtowni czy gdzieś tam zapytaj po prostu czy takie zabezpieczenia nie są za duże na moc 5kW. Może termiczne wystarczy na 2,5 A a nie 6,3A. Sprzedawca ci doradzi. Wg mnie te które zaproponowałem wczoraj będą ok.

Brak awataru
Włodek

Próbowałem uruchamiać taki silnik i ruszył mi dopiero na bezpieczniku S303 C20A i to bez żadnego obciążenia, tylko z 4 kg kołem pasowym. Przy cięższym rozruchu  bezpiecznik C25A, lub C32A. Natomiast zabezpieczenie termiczne około 6 do 10 A ustawione według wskazań amperomierza kleszczowego pod obciążeniem ( 0,1 A więcej). Jeżeli rozruch ciężki to zastosuj przełącznik gwiazda-trójkąt, sofstart, lub falownik 10 kW.

Powodzenia

Brak awataru
JAN DYM

Witam kolegów 

Panowie silniki indukcyjne krótko zwarte  pobieraja w trakcie rozruchu jesli sa pod obciazeniem do 7-krotnej wartosci prądu rozruchowego i trzeba zastosowac takie zabezpieczenia jakich isilnik miec powinien a stosuje sie zabezpieczenia typu SZYNOWEGO  ale nie szybkie typu B  jakie stosuje sie w domach i standartowych instalacjach a typu C Własnie  DO SILNIKÓW INDUKCYJNYCH ,prad rozruchu silnika nie bedacego pod obciazeniem osiaga wartosc z regóły do 5-krotnej wartosci rozruch jałowy i wystarcz przeliczyc i juz znamy wartosc zabezpieczenia jakiego potrzebujemy

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl