Przeciwpożarowy wyłącznik napięcia - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne Przeciwpożarowy wyłącznik napięcia
REKLAMA
REKLAMA

Przeciwpożarowy wyłącznik napięcia

Awatar użytkownika
Maciej Kurzyk

Witam, sprawa wygląda następująco: w projekcie instalacji elektrycznej w obwodzie zasilającym wyzwalacz napięciowy wyłącznika przeciwpożarowego projektant nie przewidział żadnego zabezpieczenia zwarciowego. Nie ma nawet bezpiecznika. Czy tak może być bo pierwszy raz widzę coś takiego na oczy?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
lo

Owszem powinien być np. wyłącznik nadprądowy B6 ze względu ochrony przeciwporażeniowej. Nie wspomnę już o pracach serwisowych które taki wyłącznik ułatwia. A poza tym projektanci często pomijają ten fakt, na szczęście cena jednego B6 to jest tylko parę złotych więc przy takim DPX-ie albo LZM-ie to grosze:)

 

pozdrawiam

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Maciej Kurzyk

Tak myślałem, że to błąd projektanta lub nawet zwykłe lenistwo. Dzięki! Zgodnie z przepisami projektant musi poprawić projekt no nie?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
lo

nie wiem na jakim to jest obiekcie i jak została sporządzona Twoja umowa na wykonanie instalacji. To jest drobna pomyłka, najlepiej wspomnieć o tym inspektorowi nadzoru (dobrze jeżeli jest to inspektor elektryczny). Projektantowi wspomnieć można tylko, jeżeli sprawuje na tej budowie nadzór autorski... tak to nie warto o taką drobnostkę się szarpać. Jak wspomniałem, koszt poprawki nie wielki, a robotę jednak trzeba zrobić zgodnie ze sztuką.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Mariusz Kłokowski

Ja natomiast bardzo często spotykałem się z projektami, gdzie nie był ten obwód zabezpieczany-bo w sumie jakie przeciążenie lub zwarcie? statystycznie prawdopodobieństwo zerowe-może dlatego?

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
Włodek

Prawdopodobnie chodzi o pewność zadziałania wyzwalacza napięciowego wyłącznika przeciwpożarowego. Przy wyłączonym zabezpieczeniu nie zadziała. A gdzieś wcześniej w zasilaniu bezpiecznik przecież jest.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl