Jakie przyłacze do kuchenki indukcyjnej 230V czy 400V ? - Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne
Mouser Electronics Poland   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Amper.pl sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna GRUPY Elektroinstalatorzy - instalacje elektryczne Jakie przyłacze do kuchenki indukcyjnej 230V czy 400V ?
REKLAMA
REKLAMA

Jakie przyłacze do kuchenki indukcyjnej 230V czy 400V ?

Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Witam, chciałbym dowiedzieć się jak wykonujecie / zalecacie wykonywać  instalacje do kuchenek indukcyjnych.Stworzenie przyłącza 3 fazowego w domu wiąże się z dodatkowymi kosztami i czy warto je ponieść i instalować takie urządzenie wykorzystując właśnie 3-fazówkę czy standardowe przyłącze AC230V?

Minus jednofazowego zasilania jest taki że przy dużym obciążeniu w kablach może płynąć prąd >25A a standardowe kable (jeśli się nie mylę 2,5mm²) mogą być trochę za cienkie + kwestia bezpiecznika.

Czy warto według was dopłacić ok 1000-1400 za przyłącze 3 fazowe? Czy jest wtedy stosowany oddzielny licznik i kwestii rozliczania rachunków czy nie płacę wtedy czegoś dodatkowo za posiadanie takiego łącza?

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Maciej Kurzyk

1 faza i kabel 4 mm2 i będzie ok. na 2,5 też pociągnie ale wiadomo bezpieczniej będzie z 4mm2.

Ostatnio edytowane 19.08.2013 przez Maciej Kurzyk. Powód: .
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Z tego co wiem płyta jest podzielona jakby na 2 części i każda z nich zasilana jest przez oddzielną fazę w 3-fazówce. więc efekt mógłbym uzyskać podobny prowadząc 2 kable od różnych bezpieczników?

płyty mają moc aż do 7,2kW zakładając zużycie około 6kW przy jakimś dużym gotowaniu w kablach płynęłoby 25A czego chyba bezpiecznik nawet nie wytrzyma, nie wiem jaki jeszcze będzie ale standardowo chyba są 16?

Brak awataru
treborsz

Tak, w sensie zasilania płyta indukcyjna jest podzielona na dwie części zasilane z oddzielnych faz.

Tak, płyty grzejne mają moc znamionowa powyżej 7kW (moja ma np. 7,4kW), jednak:

- po pierwsze: biorąc pod uwagę "podział" na dwa obwody - wyliczenia wartości prądu są raczej niedokładne... (chyba, że "przed" bezpiecznikami ;));

- po drugie: nie można przekroczyć pewnej maksymalnej wartości mocy grzejnej dla pary pól grzejnych - np. jeśli po włączeniu funkcji Booster moc całkowita jest zbyt duża, moc grzejna drugiego pola w parze zostaje automatycznie zredukowana.

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Ten prąd  25A zakładam dla zasilania jednofazowego, więc chodzi mi o to co płyta pociągnie z jednej fazy i dlatego się obawiam o grubość przewodu i bezpiecznik. Zasilając dwa obwody płyty i tak moc jest dostarczana jedną parą przewodów dlatego to zsumowałem.

To o czym piszesz w drugim podpunkcie jest bardzo dobre - zabezpieczenie natomiast przy jednofazówce w dalszym ciągu mamy olbrzymi pobór prąd przez cienkie przewody (2,5mm²).

To założenie co do wartości prądu przy jednofazowym zasilaniu powinno być ok, czy się mylę?

Brak awataru
treborsz

Niestety, na żwirówce Twoje ukochane Ferrari nie będzie mogło uzyskać maksymalnych osiągów ;)

Zatem musisz osiągnąć jakiś kompromis: albo 3 fazy, albo zwiększony przydział mocy plus modernizacja instalacji albo gotowanie na pół gwizdka...

I jeszcze na koniec - aby upewnić się, jaki rzeczywiście jest maksymalny pobór mocy wymarzonej "indukcji" dla instalacji 1-fazowej - najlepiej skontaktuj się z działem technicznym producenta. Być może są jakieś ograniczenia nie pozwalające na osiągnięcie maksymalnej mocy "katalogowej".

Ostatnio edytowane 20.08.2013 przez treborsz. Powód: Addendum
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego też chciałem do zasilenia połowy płyty położyć dodatkowy kabel i przyłączyć go pod dodatkowy bezpiecznik. Moc sumowała by się przed bezpiecznikami a do mieszkania chyba dają więcej niż 3kW?

i tak jak w przypadku zasilania 3-fazówką jeden kabel odpowiadałby za jedną fazę, drugi za drugą. Zostałaby kwestia mocy całkowitej przyłącza mieszkania.

W starych blokach są na klatce bezpieczniki 25A. czyli zdecydowanie > 5,5kW tylko że na całe mieszkanie

 

 

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Bawor

Pamiętaj tylko o tym, że płyta w trybie turbo może pobierać 6kW, włącz pralkę , telewizor, piekarnik i masz grubo ponad 10kW a tyle do mieszkania na pewno nie dostaniesz na 230V. Jak pisze treborsz na 230V najczęściej będziesz śmigał na pół gwizdka. 

Ograniczeniem płyt na 230V będzie według mnie tylko bezpiecznik, 2 fazy zasilają 2 oddzielne części płyty a podpinając pod jedną, zwierasz przewody zasilające obu płyt i dajesz na oba tą samą fazę.

Osobiście bym się nie bawił w indukcję na 230V

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
dominik garczek

ja bym dał 3f

Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

I tak też zrobię,

po rozmowie z elektrykiem, który wykonywał tę instalację, mam takie info, że moc przyłącza 1-fazowego to ok 6kW, według niego wystarczy 1 faza do tej kuchenki bo praktycznie nie używa się wszystkich pól grzejnych na raz na 100% i wtedy inne sprzęty domowe również mogą działać. Powinno nie równa się 'na pewno' a sytuacje wychodzą różne. Płyta na 3kW, piekarnik, pralka w święta i czajnik elektryczny wysadza bezpiecznik.

Poza tym zakładając że będę chciał użyć 6kW na 230V to mam 26,1A, wykorzystując to co mi elektryk podał 10A na mm² to przekraczamy ten limit nieznacznie, ale funkcjonowałbym spokojniej wiedząc, że nie eksploatuję kabla w 100%, a w tym przypadku byłoby to 104%.

Przyłącze 3 fazowe ma moc 15kW i z brakiem mocy problemu nie będzie.

Treborsz , ferrari dostanie Autobahn :)

Dzięki wszystkim aktywnym w tym wątku.

Ostatnio edytowane 21.08.2013 przez Artur Kulikowski. Powód: uzupełnienie
Brak awataru
treborsz
Artur Kulikowski

Treborsz , ferrari dostanie Autobahn :)

Bez przesady - to nie AutoBahn, ale droga wojewódzka... Autobahn - to przyłącze 3-fazowe

Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Właśnie 3 fazówkę będę zakładał

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Brak awataru
dominik garczek
Artur Kulikowski
 

 Płyta na 3kW, piekarnik, pralka w święta i czajnik elektryczny wysadza bezpiecznik.

 

 

Przy jakim natężeniu, "wywala" Ci bezpiecznik ?

 

Ostatnio edytowane 21.08.2013 przez dominik garczek. Powód: nie prawidłowy wpis
cytuj pomógł zgłoś nadużycie
Awatar użytkownika
Artur Kulikowski

Chodziło mi o całkowite zużycie płyty indukcyjnej na 50% ( ok 3kW) + pozostałe rzeczy osiągając ponad 6kW co jest mniej więcej mocą przyłączoną do mieszkania co skutkowałoby wywaleniem bezpiecznika na klatce.

Jeśli chodzi o doświadczenia z życia to do końca tego nie eksperymentowałem z wywalaniem bezpiecznika ;) kilka razy mi się to udało ale na zwarciu przy eksperymentach z prądem :)

cytuj pomógł zgłoś nadużycie
odpowiedz
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl