Energa prezentuje nowe technologie prac pod napięciem - ENERGA - ELEKTROENERGETYKA - PRACE POD NAPIĘCIEM - PRACE NA WYSOKOŚCIACH - PPN
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Energa prezentuje nowe technologie prac pod napięciem
drukuj stronę
poleć znajomemu

Energa prezentuje nowe technologie prac pod napięciem

Energa prezentuje nowe technologie prac pod napięciem
fot. Energa

Energa Operator, podczas konferencji w Toruniu, zaprezentowała nowatorską technologię umożliwiającą wymianę słupów bez przerywania dostaw energii elektrycznej.

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energi Elektrycznej, Polski Komitet Bezpieczeństwa w Elektryce SEP oraz Energa Operator wspólnie zorganizowały w Toruniu konferencję pt. „Prace Pod Napięciem w sieciach nn, SN i WN w Polsce i na Świecie”. W wydarzeniu udział wzięli energetycy i specjaliści z Polski oraz Europy. Celem spotkania, które odbyło się 12 i 13 czerwca, była wymiana wiedzy, doświadczeń oraz informacji o najnowszych technologiach prac pod napięciem stosowanych w branży.

- Upowszechnienie w coraz szerszym zakresie prac pod napięciem, jest najlepszym środkiem do poprawy ciągłości dostaw energii elektrycznej. Przypatrujemy się innym i dzielimy własnymi doświadczeniami w tym zakresie, tak aby wspólnie wypracować, jak najlepsze metody działań oraz standardy bezpieczeństwa – mówi Krzysztof Bortkiewicz, wiceprezes zarządu Energi Operatora, który otwierał konferencję.

W programie nie tylko teoria

Pierwszy dzień spotkania wypełniły prezentacje najnowszych rozwiązań stosowanych przez największe polskie przedsiębiorstwa energetyczne. Dyskutowano również o metodach polepszania procesu edukacji i kształcenia kadr oraz kwestiach bezpieczeństwa. Oddzielny panel dyskusyjny poświęcono też nowościom w PPN (pracach pod napięciem) w Polsce oraz realizacji PPN przez wykonawców zewnętrznych. Drugiego dnia odbyły się z kolei terenowe pokazy prac energetyków na sieci. Zespoły elektromonterów z całej Polski zaprezentowały m.in. wymianę izolatora długopniowego linii napowietrznej 110 kV na słupach przelotowych, wykonanie przerwy izolacyjnej w przęśle linii 15 kV czy montaż i podłączenie w PPN systemu serwisowej linii kablowej SN.

Elektromonterzy Energi Operatora zademonstrowali także wykonanie zadania polegającego na wymianie konstrukcji wsporczej słupa przelotowego linii napowietrznej 15 kV. Dzięki doskonałej koordynacji zespołów operujących z dwóch podnośników udało się je sprawnie ukończyć przed nadejściem zbliżającej się burzy.

Energa Operator innowatorem w Pracach Pod Napięciem

Energa Operator innowatorem w Pracach Pod Napięciem

W ostatnim czasie Energa Operator opracowała siedem nowych technologii PPN na liniach średnich napięć, które zostały przedstawione podczas konferencji. Jest to m.in. o montaż odstraszaczy, które zniechęcają ptaki do korzystania z niebezpiecznej dla nich lokalizacji na słupach, chirurgia drzew w pobliżu linii czy wymiana konstrukcji wsporczej słupa przelotowego bądź samego słupa.

Dwie ostatnie technologie wymagają wyjątkowego kunsztu i zasługują na szczególną uwagę.  Ich istotą jest przeniesienie będących pod napięciem przewodów na specjalny umieszczony na podnośniku wspornik. Umożliwia to dokonywanie wymian słupów bez przerywania dostaw energii elektrycznej. Energa Operator, która opracowała tę nowatorską metodę, jest również pierwszym Operatorem Systemu Dystrybucyjnego w Polsce, który ją stosuje.

Spółka prowadzi obecnie proces szkoleń dla elektromonterów, który umożliwi wdrożenie i stosowanie nowych technologii na pełną skalę.

Kluczowa rola edukacji

Wprowadzanie nowych technik prac związane jest z koniecznością tworzenia szczegółowych instrukcji postępowania, opisujących krok po kroku każde działanie. Pracownicy, którzy mają je wykonywać, muszą się z nimi zapoznać nie tylko w teorii, ale również przećwiczyć w bezpiecznych warunkach, jak najbardziej zbliżonych do rzeczywistych.

Dlatego podczas konferencji przedstawiony został poligon energetyczny Energi Operatora w Bąkowie, niedaleko Straszyna. Odbywają się tam ćwiczenia nie tylko dla pracowników spółki, ale także dla zainteresowanych osób i podmiotów. Ośrodek jest jedną z czołowych placówek tego typu w Polsce. Odbywają się na nim intensywne szkolenia. W 2018 roku przeprowadzono tam 80 kursów, w których udział wzięło łącznie 1167 uczestników. Do końca maja 2019 roku w placówce przeszkolono już 1102 osoby. 

Poligon w Bąkowie umożliwia także bezpieczną weryfikację poprawności opracowanych przez specjalistów instrukcji PPN.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl