AK1000 - największa na świecie turbina pływowa - OZE - ENERGIA MORZA - TURBINA PŁYWOWA - SZKOCJA - PODMORSKA FARMA PŁYWOWA - ATLANTIS RESOURCES CORPORATION
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności AK1000 - największa na świecie turbina pływowa
drukuj stronę
poleć znajomemu

AK1000 - największa na świecie turbina pływowa

AK1000 - największa na świecie turbina pływowa
źródło: Atlantis Resources Corporation

Brytyjska firma Atlantis Resources Corporation zbudowała największą na świecie energetyczną turbinę wykorzystującą energię pływów morskich. Będzie ona częścią brytyjskiej "podmorskiej farmy pływowej" zainstalowanej na Orknejach w Szkocji. Jednak nurkowie i ekolodzy uznają tę technologię za "groźną dla środowiska i ludzi" - poinformowały portale technologiczne.

Według Daily Tech, turbina AK-1000 składa się z 22,2 metrowego cokołu z masztem oraz dwu przeciwległych, trójłopatowych wirników. Ma wagę 130 ton i kosztuje 7,5 mln USD. Generuje ona 1 MW energii, co wystarczy do dostarczenia energii 1000 domów w Szkocji. Do 2013 r. turbina wytworzy 150 MW, a do 2020 zostanie wytworzone 700 MW.

Obecnie AK-1000 odbywa podróż na zachodni skraj Szkocji - Orkneje, gdzie w zostanie zainstalowana w ramach projektu European Marine Energy Centre wraz z innymi o mniejszej mocy.

Jednak projektowi instalacji podmorskich farm energii, użytkujących energię pływu sprzeciwiają się organizacje nurków oraz organizacje ekologiczne - informuje portal Diver Net. Jak twierdzi Brytyjskie Stowarzyszenie Nurkowe, pomysłodawcy takich farm nie są w pełni świadomi ryzyka, jakie ogromne turbiny stworzą w czasie instalacji - przy ponad 15 metrowych falach i 11 st. C. "co jest stałą pogodą na Orknejach".

Będą one też niebezpieczne dla nurków schodzących pod wodę dla ich konserwacji, bowiem "widoczność w wodzie w okolicach Orknejów jest bardzo zła". Z kolei organizacje ekologiczne twierdzą, że turbiny pływowe będą "śmiertelnym zagrożeniem dla zwierząt morskich, zwłaszcza fok" i także sprzeciwiają się ich instalacji.

Pomysłodawcy European Marine Energy Centre powołują się jednak na przykład podobnych farm pływowych w Normandii we Francji, które pracują bezawaryjnie i nie stanowią zagrożenia dla zwierząt morskich.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl