Mitsubishi Electric zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu w samolotach - JAPONIA - WIFI - SAMOLOT - MITSUBISHI ELECTRIC - INTERNET W SAMOLOCIE - PACYFIK - MIMC - ARSENEK GALU
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Mitsubishi Electric zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu w samolotach
drukuj stronę
poleć znajomemu

Mitsubishi Electric zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu w samolotach

Mitsubishi Electric zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu w samolotach

Japoński gigant elektroniczny Mitsubishi Electric Corp. opracował system wykorzystujący milimetrowej długości fale radiowe do komunikacji naziemnych stacji i lotnisk z lecącymi nawet na bardzo dużej wysokości samolotami, zdolny do transmisji danych z prędkością nawet do 100Mbit/s.

Docelowo ten sam system bez problemu może być wykorzystywany do komunikacji samolotu z naziemnymi punktami dostępowymi do internetu dostosowanymi do obsługiwania nowej technologii, co zapewniłoby szerokopasmowy dostęp do sieci nawet nad Oceanem Spokojnym.

Do komunikacji wykorzystana będzie częstotliwość w granicy 45GHz, ponieważ tłumienie sygnałów w tym paśmie w atmosferze jest minimalne. Dla kontrastu spotykamy bardzo silne tłumienie sygnałów nadawanych z częstotliwością 60GHz. 

Przy szerokości pasma 45GHz zasięg sieci wynosić może nawet do 100km. Logiczne jest to, że wraz ze wzrostem odległości odbiornika od źródła, prędkość transmisji spadnie. Dla porównania w odległości 20km od źródła sygnału będziemy w stanie wymieniać dane z prędkością 100Mbit/s, ale już w granicach 100km prędkość spadnie do zaledwie 1Mbit/s.

Zdjęcie przedstawia macierzową antenę (a) instalowaną na pokładzie samolotu i moduł nadajnika sygnału (b). Antena zbudowana jest z 16 rzędów, w których znajduje się po 16 elementów anteny w każdym. Moduł nadajnika zawiera mixer, fazer i wzmacniacz, skonstruowane z monolitycznych mikrofalowych układów scalonych (MIMC - ang. Monolithic Microwave Integrated Circuits) wykonanych z arsenku galu (GaAS), wraz z filtrami środkowo- i dolno-przepustowymi.

Odbiorniki i nadajniki wyposażone są w specjalne systemy dostosowane do wymiany danych przy szybkich zmianach położenia, co ma miejsce w przypadku podróży samolotem. System ten kontroluje zmienności fazy sygnału docierającego do poruszającego się ze stałą prędkością samolotu.

techon.nikkeibp.co.jp

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Paweł
100 km zasięg nad oceanem za bardzo się nie przyda.
Mitsubishi Electric Europe B.V. Oddział w Polsce
ul. Krakowska 50, Balice
tel.  (12)6304700
www.mpl.pl
$nbsp;
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl