Inżynier UA projektuje lepszy algorytm korekcji błędów - PROGRAMOWANIE - ARIZONA - ALGORYTM - BANE VASIC - KOREKCJA BŁĘDÓW
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Inżynier UA projektuje lepszy algorytm korekcji błędów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Inżynier UA projektuje lepszy algorytm korekcji błędów

Inżynier UA projektuje lepszy algorytm korekcji błędów
źródło: http://www.arizona.edu/

Bane Vasic z Uniwersytetu w Arizonie opatentował nowy algorytm korekcji błędów. Pierwsza licencja jest już w posiadaniu jednej z amerykańskich firm. 

To co się odbywa wewnątrz dysków twardych i układów scalonych dla większości ludzi jest tajemnicą. Jak na ironię, często mechanizmy używane w takich układach odzwierciedlają w pewnym stopniu pracę ludzkiego mózgu. 

Kody korekcji błędów przez ostatnie 50 lat pełniły znaczącą rolę zapewniając integralność danych w komunikacji między systemami komputerowymi i w systemach przetwarzania i przechowywania danych. Zaprogramowane w chipach komputerowych odgrywają rolę podobną do naszych mózgów, próbując nadać sens danym, których nie rozpoznają. Szukają one ciągle prawdziwego znaczenia danych wyłapując błędy i korygując je.

- Korekcja błędów występuje wszędzie, zarówno w naturze jak i w systemach stworzonych przez człowieka - mówi prof. Bane Vasic z wydziału inżynierii elektrycznej i komputerowej Uniwersytetu w Arizonie. Jako przykład korekcji błędów w naturze podaje swój serbski akcent, co często prowadzi do nieporozumień:
- Twój mózg koryguje błędy powodowane moim akcentem. Nasze mózgi korygują wszystkie rodzaje błędów mowy przez analizę kontekstu w jakim występują słowa niepasujące logicznie do całości wypowiedzi.

- Kody korekcji błędów, stworzone przez programistów są pewnym rodzajem "gramatyki" wykorzystywanej przez komputery i pozwalającej na wyłapywanie błędów- kontynuuje. Teraz, 50 lat po pojawieniu się pierwszych kodów korekcji Bane Vasic opracował nową metodę wyłapywania błędów z niesłychanie wysoką wydajnością.

Według autora nowa metoda podobna jest do gry w sudoku:
- Wyobraź sobie, że poszczególne komórki macierzy sudoku reprezentują pojedyncze transportowane bity danych, które będą musiały być zrekonstruowane. Zawartość niektórych bitów lub komórek jest znana, niektóre są puste, a niektóre są błędne. Algorytm korekcji charakteryzuje się tym, że  nie ma potrzeby angażowania dodatkowych jednostek do rozwiązywania zagadki, ponieważ jest ona rozwiązywana łącznie. Żadna komórka nie ma globalnej wiedzy o rozwiązaniu, ale łącznie komórki znajdują rozwiązanie poprzez przekazywanie informacji między sobą.

Można więc powiedzieć, że przekazywane informacje krążą jak plotki w małym mieście. Uszkodzone fragmenty danych przekazują przekłamaną plotkę. Pozostałe komórki otrzymując wiele informacji od pozostałych zauważą od których 'sąsiadów' otrzymują fałszywe informacje, dzięki czemu rozpoznają kto jest "dobrym", a kto "złym" sąsiadem.

arizona.edu

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl