KGHM i Tauron chcą zbudować elektrownię jądrową w Polsce - ENERGETYKA - TAURON - BEZPIECZEŃSTWO ENERGETYCZNE - ELEKTROWNIA JĄDROWA - ENERGETYKA JĄDROWA W POLSCE - KGHM
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności KGHM i Tauron chcą zbudować elektrownię jądrową w Polsce
drukuj stronę
poleć znajomemu

KGHM i Tauron chcą zbudować elektrownię jądrową w Polsce

KGHM i Tauron chcą zbudować elektrownię jądrową w Polsce
fot. TVA Web Team/CC/Flickr

KGHM wspólnie z Tauronem jest zainteresowany wybudowaniem elektrowni atomowej w Polsce - donosi "Dziennik Gazeta Prawna". Tauron rozpoczął ściąganie naukowców, którzy mogliby uczestniczyć w tej inwestycji i zaczyna kształcenie kadry pracowników - specjalistów od energetyki jądrowej.

- Mamy apetyt na zwiększanie udziałów w branży energetycznej. Chcemy być istotnym partnerem w Tauronie. Moglibyśmy stworzyćwspólny podmiot zajmujący się energetyką jądrową - powiedział prezes KGHM, Herbert Wirth.

- To dla nas szansa na dywersyfikację energetyczną oraz zwiększenie potencjału - ocenił Dariusz Lubera, prezes Tauronu.

Obecnie KGHM ma 5,15 proc. akcji Tauronu, ale może zwiększyć swój udział nawet do 11%.

Nie byłaby to pierwsza inwestycja KGHM w energetyce. Spółka rozpoczęła już inwestycje w dwa bloki gazowe po 45 MW każdy. Planuje również wspólnie z Tauronem budowę elektrowni Blachownia o mocy 910 MW.

Dzięki wspólnemu projektowi KGHM zyskałby zabezpieczenie na wypadek braków energii na rynku oraz gorszej sytuacji na rynku metali. Z kolei Tauron chcąc zachować swoją pozycję na rynku musi myśleć o zastąpieniu dotychczasowych mocy nowymi blokami.

Według szacunków budowa 1 GW może kosztować ok. 4 mld euro, a koszt budowy dwóch elektrowni atomowych o łącznej mocy 6 GW może wynieść nawet 80 mld zł. 

Według rządowego programu jednak inwestorem obu siłowni jądrowych zaplanowanych do 2022 r. będzie Polska Grupa Energetyczna. Program nie mówi jednak nic o planach budowy elektrowni jądrowych przez innych inwestorów. 

Teoretycznie taką siłownię mogłyby w Polsce stawiać również firmy zagraniczne, tym bardziej że na brak popytu na energię żaden inwestor nie powinien narzekać. Tylko w ciągu pięciu najbliższych lat polskie elektrownie wyłączą bloki na ponad 6 tys. MW. To blisko 20% zainstalowanej obecnie mocy. To tak jakby zamknąć największą w Polsce Elektrownię Bełchatów oraz ograniczyć do połowy moc drugiej w kraju Elektrowni Kozienice. Z tego powodu Skarb Państwa powinien patrzeć przychylnym okiem na atomowe projekty energetyczne dużych państwowych spółek.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (1)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
Tomek
Ja w ogóle nie wiem jak oni zamierzają ukończyć el jądrową w zapowiadanym terminie. Czyli tak jak zapowiada Zadroga, prezes PGE, do 2020.
Minimalny czas dla zbudowania, przetestowania! i uruchomienia elektrowni jądrowej to 15 lat. I to tylko w przypadku, gdy ma się doświadczenie w budowie takich obiektów oraz w stosowaniu technologii. Podejrzewam, że jądrówka w naszych warunkach skończy jak obiecane autostrady. Wyliczenia stąd http://energetykon.pl/List.otwarty,13637.html
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl