Nagrodzono najlepsze wynalazki studentów - POLITECHNIKA KOSZALIŃSKA - POLITECHNIKA POZNAŃSKA - POLITECHNIKA ŚWIĘTOKRZYSKA - STUDENCI - WYNALAZKI - URZĄD PATENTOWY - STANISŁAW ADAMCZAK - PIOTR GÓRSKI - PAWEŁ ZAGNIŃSKI - KAROL SZOT - PIOTR KĘDZIA - DANIEL PRUSAK
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Nagrodzono najlepsze wynalazki studentów
drukuj stronę
poleć znajomemu

Nagrodzono najlepsze wynalazki studentów

Nagrodzono najlepsze wynalazki studentów

Układ sterujący elektromechanizmem zaworów, wielofunkcyjne urządzenie dla osób z dysfunkcją dłoni czy wynalazek mający zastosowanie w tomografach komputerowych to tylko niektóre innowacyjne pomysły nagrodzone w ogólnopolskim konkursie "Student-wynalazca". Konkurs zorganizowały Politechnika Świętokrzyska oraz Urząd Patentowy RP. Wyniki ogłosił rektor uczelni, prof. Stanisław Adamczak. 

W sumie do konkursu zgłoszono 61 wynalazków z 20 uczelni. Najwięcej, bo aż 12 zgłoszeń, przysłali studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Wśród nich był Daniel Prusak, autor i współautor największej liczby zgłoszonych wynalazków - aż pięciu. Dotyczyły one rozwiązań stosowanych w mikrorobotach.

"Narzędzie na palec, zwłaszcza dla niepełnosprawnych" to wynalazek pomagający w pisaniu osobom, które nie mają kilku palców lub mają ograniczoną motorykę dłoni. Narzędziem można pisać posiadając tylko jeden palec. Urządzenie można wykorzystać także, jako: śrubokręt, sztućce, myszkę komputerową, szczoteczkę do zębów, uchwyt dla pędzla. Autorem urządzania jest Piotr Górski z Politechniki Koszalińskiej.

Piotr Kędzia z Politechniki Poznańskiej jest współtwórcą "Sposobu wytwarzania pól magnetycznych o dużej jednorodności w obrębie badanego obiektu i kompensacji zewnętrznego pola rozproszonego i układu do jego realizacji". Wynalazek znajdzie zastosowanie w nowych tomografach EPR - Elektronowych Rezonansach Paramagnetycznych, które pozwolą precyzyjnie lokalizować zmiany nowotworowe. Wynalazek może znaleźć zastosowanie także w konstrukcji obecnie dostępnych tomografów oraz rezonansów.

Studentów Politechniki Świętokrzyskiej - Pawła Zagnińskiego i Karola Szota - nagrodzono, jako współtwórców "Układu sterowania elektromechanizmem, zwłaszcza elektromechanizmem zaworu". Rozwiązanie może być wykorzystane w napędach armatury i automatyki przemysłowej. Wynalazek może być zastosowany wszędzie tam w przemyśle, gdzie jest wymagane sterowanie przepływem wody, ropy i innych związków chemicznych.

- Nasze rozwiązanie znacznie ułatwia sterowanie zaworami stosowanymi np. przez rafinerie czy oczyszczalnie. W praktyce pozwala na rezygnację z większości czujników - tłumaczy Paweł Zagniński, student studiów doktoranckich Politechniki Świętokrzyskiej.

Oceniając wynalazki jury brało pod uwagę przede wszystkim użyteczność rozwiązania dla społeczeństwa, możliwą powszechność jego wykorzystania oraz wpływ rozwiązania na oszczędność energii i ekosystem.

Laureaci głównych nagród wezmą udział w 39. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków, która odbędzie się w kwietniu w Genewie. Sfinansowane zostaną zarówno koszty stoiska wystawienniczego, jak również podróży i pobytu w Genewie.

Poza trzema nagrodami głównymi przyznano także siedem wyróżnień, dotyczących 14 wynalazków. W kilku przypadkach wyróżniono cykl powiązanych tematycznie pomysłów. Lista nagrodzonych zostanie opublikowana na stronie www. patenty. tu. kielce. pl/konkurs

Konkurs był przeznaczony dla studentów studiów pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia oraz absolwentów, którzy w trakcie studiów dokonali wynalazku lub wzoru użytkowego oraz zgłosili go do ochrony w Urzędzie Patentowym RP lub odpowiednim urzędzie ds. własności przemysłowej za granicą.

Konkurs odbywał się pod patronatem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego i Prezesa Urzędu Patentowego RP.

Politechnika Świętokrzyska stara się o dofinansowanie ze środków unijnych Studenckiej Giełdy Wynalazków, która po raz pierwszy odbędzie się w przyszłym roku.

Lista nagrodzonych i wyróżnionych

Narzędzie na palec, zwłaszcza dla niepełnosprawnych

Źródło: PAP, Gazeta Wyborcza Kielce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl