Trzęsienie ziemi w Japonii: zniszczone fabryki, czy łańcuch dostaw dla przemysłu elektronicznego zostanie przerwany? - ELEKTRONIKA - JAPONIA - PRZEMYSŁ - SONY - SHARP - PANASONIC - DOSTAWY - FUJITSU - TRZĘSIENIE ZIEMI
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Trzęsienie ziemi w Japonii: zniszczone fabryki, czy łańcuch dostaw dla przemysłu elektronicznego zostanie przerwany?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Trzęsienie ziemi w Japonii: zniszczone fabryki, czy łańcuch dostaw dla przemysłu elektronicznego zostanie przerwany?

Trzęsienie ziemi w Japonii: zniszczone fabryki, czy łańcuch dostaw dla przemysłu elektronicznego zostanie przerwany?

Koszmarne trzęsienie ziemi w Japonii do przede wszystkim tragedia mieszkających tam ludzi. Ale może mieć też bardzo poważne konsekwencje dla przemysłu elektronicznego na całym świecie.

Japończycy produkują prawie 14% całej światowej elektroniki o rocznej wartości 216,6 miliarda dolarów. Co szósty elektroniczny gadżet i co piąty półprzewodnik to ich dzieło. Olbrzymia część komponentów, diod LED, wyświetlaczy LCD, filtrów kolorów czy polaryzatorów lamp CCFL pochodzi właśnie stamtąd.

Wiele fabryk produkujących te właśnie komponenty było ulokowanych w najbardziej dotkniętych trzęsieniem ziemi miastach Miyagi i Fukushima. Największe straty poniosło Sony, które ma tam aż 6 zakładów. Według raportu firmy, jeden z budynków do tej pory znajduje się pod wodą, chociaż jego konstrukcja ocalała. Zakład ten pełnił bardzo ważną rolę w dostawach części do odtwarzaczy Blu-ray, dysków optycznych oraz baterii Li-Ion.

Wielkie straty poniosło też Fujitsu. Jeden z jego zakładów w mieście Iwata, produkujący półprzewodniki, został całkowicie unieruchomiony w wyniku uszkodzenia przez trzęsienie ziemi i przerwania dostaw prądu. W tym samym mieście została także unieruchomiona fabryka Toshiby. Większych strat udało się uniknąć firmom Panasonic i Sharp.

Analitycy z firmy badawczej iSuppli alarmują, że w niesamowicie zglobalizowanym przemyśle elektronicznym wyłączenie tak ważnych fabryk może przerwać łańcuch dostaw w skali całego świata. Konsekwencje trzęsienia ziemi w szczególności dotkną przemysł HDTV. Czas dostaw części do produkcji liczy się tam w godzinach, a wciąż nie wiadomo, kiedy Japończykom uda się wznowić produkcję w zniszczonych fabrykach.

Źródło: multi-blog.pl

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl