Fizyk-amator zatrzymany za próbę budowy reaktora atomowego w kuchni - ENERGIA JĄDROWA - REAKTOR - SZWECJA
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Fizyk-amator zatrzymany za próbę budowy reaktora atomowego w kuchni
drukuj stronę
poleć znajomemu

Fizyk-amator zatrzymany za próbę budowy reaktora atomowego w kuchni

31-letni Szwed został zatrzymany przez policję za próbę budowy reaktora atomowego w mieszkaniu w Aengelholm na zachodnim wybrzeżu Szwecji. W kuchni mężczyzny znaleziono sprzęt oraz materiały radioaktywne, które fizyk-amator zamówił przez internet. 

"Interesuje się tym, eksperymentowałem trochę przez około pół roku. Kiedy zjawiła się policja, pomyślałem, że to poważna sprawa" - powiedział szwedzkiemu dziennikowi "Expressen" zatrzymany mężczyzna.

Wcześniej Szwed nie ukrywał, że chce rozszczepić atomy. Swoje doświadczenia opisywał na blogu. Sam wysłał nawet e-maila do szwedzkiego Urzędu Kontroli Radioaktywności z pytaniem, czy tego rodzaju eksperymenty z materiałami radioaktywnymi można legalnie wykonywać w domu. Wówczas eksperci nabrali podejrzeń i wraz z policją pojawili się w mieszkaniu mężczyzny.

Jak podaje "Expressen", 31-letni Szwed interesuje się fizyką jądrową od najmłodszych lat. Nie ma wykształcenia, sam dowiedział się, jak można zbudować reaktor atomowy. "Przeczytałem dużo książek, sporo w internecie" - powiedział. Dodał, że chciał jedynie "rozszczepić atomy", oraz że próbował tego "z ciekawości". Fizyk-amator, który w wyniku akcji policji stracił 5-6 tysięcy koron wydanych na sprzęt i materiały, obiecał, że teraz będzie zajmował się fizyką jądrową już tylko teoretycznie.

Urząd Kontroli Radioaktywności poinformował, że w mieszkaniu zatrzymanego znaleziono niewielkie ilości radu, ameryku oraz uranu. Nie stwierdzono podwyższonego promieniowania.

Mężczyźnie grozi grzywna lub do dwóch lat więzienia.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl