Ceny projektów wiatrowych specjalnie zawyżane? - ENERGETYKA - ENERGIA ODNAWIALNA - ENERGETYKA WIATROWA - INWESTYCJE W ENERGETYCE - INSTYTUT ENERGETYKI ODNAWIALNEJ
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Ceny projektów wiatrowych specjalnie zawyżane?
drukuj stronę
poleć znajomemu

Ceny projektów wiatrowych specjalnie zawyżane?

Ceny projektów wiatrowych specjalnie zawyżane?
źródło: physorg.com

Jak czytamy w Rzeczpospolitej, zasady przyznawania dopłat z programu Infrastruktura i środowisko (działanie 9.4), do projektów budowy elektrowni wykorzystujących odnawialne źródeł energii doprowadzały do zawyżania kosztów tych inwestycji.

Jak czytamy w dzienniku o wsparcie mogły się ubiegać inwestycje, których wartość w przypadku farm wiatrowych przekraczała 20 mln zł, a dla małych elektrowni wodnych, biogazowni i elektrowni na biomasę – 10 mln zł. W efekcie dochodziło do sztucznego zawyżania wartości projektów. Według informacji podanych przez Rzeczpospolitą różnice w kosztach budowy 1 MW mocy elektrowni wiatrowych sięgały 3 mln zł i w niektórych przypadkach koszty te wynosiły nawet 8 mln zł za 1MW mocy.

Gazeta podkreśla również, że wysoko ustawiona poprzeczka minimalnej wartości projektu była trudna do spełnienia głównie dla biogazowi, elektrowni słonecznych i wodnych. 

Ministerstwo Gospodarki zleciło przygotowanie raportu na temat zasad przyznawania dotacji, który potwierdza negatywny wpływ minimalnych progów inwestycji na rozdział dofinansowania. Jego autorzy proponują likwidację progu i wprowadzenie w zamian stałego wsparcia na 1 MW budowanych mocy. W ocenie ekspertów, na który powołuje się dziennik, poziom dotacji w wysokości 20-30% kosztów byłyby dla projektów wiatrowych zupełnie wystarczający.

Z kolei Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej uważa, że na etapie budowy farmy wiatrowe nie powinny korzystać z dotacji. W jego ocenie dofinansowanie powinny otrzymywać tylko projekty daleko oddalone od sieci przesyłowej oraz morskie farmy wiatrowe. Według prezesa IEO środki na zielone inwestycje można było podzielić z dużo lepszym skutkiem, co przełożyłoby się na większą produkcję odnawialnej energii.

Źródło: Rzeczpospolita

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl