Inwestycje w warszawską sieć elektroenergetyczną 2011 - 2015 - RWE - STOEN - WARSZAWA - INWESTYCJE W ENERGETYKĘ
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Inwestycje w warszawską sieć elektroenergetyczną 2011 - 2015
drukuj stronę
poleć znajomemu

Inwestycje w warszawską sieć elektroenergetyczną 2011 - 2015

Inwestycje w warszawską sieć elektroenergetyczną 2011 - 2015
fot. RWE

21 listopada 2011 roku, podczas spotkania prasowego, organizowanego wspólnie przez RWE Stoen Operator i Miasto Stołeczne Warszawa, Robert Stelmaszczyk, prezes RWE Stoen Operator, przedstawił plany inwestycyjne spółki na lata 2011-2015.
 
W latach 2011-2015 RWE Stoen Operator planuje przeznaczyć na inwestycje 1 miliard 95 milionów złotych. W samym 2011 roku suma przeznaczona na inwestycje sięgnie 198 milionów zł. Są to kwoty uzgodnione z Urzędem Regulacji Energetyki. Po raz pierwszy przyjęto plan inwestycyjny o charakterze wieloletnim, co umożliwi efektywne i skrojone na miarę potrzeb poszczególnych dzielnic planowanie inwestycji w infrastrukturę elektroenergetyczną.

Inwestycje w sieć związane są między innymi z przewidywanym szybkim wzrostem ludności Warszawy. Według obliczeń ekspertów, w 2020 roku liczba mieszkańców stolicy wyniesie ok. 2,1 mln osób, a po kolejnych 10 latach osiągnie 2,5 mln. Do najszybciej rozwijających się dzielnic należeć będą Wilanów (wzrost o 178 % w latach 2010-30) oraz Białołęka (wzrost o 130 %). Przyrost ludności będzie się też wiązał ze wzrostem mocy szczytowej – według obliczeń zapotrzebowanie na moc w Warszawie w ciągu najbliższych 20 lat zwiększy się o ok. 30%.
 
„Jeszcze nigdy inwestycje RWE Stoen Operator w sieć nie były tak wysokie jak w obecnym okresie. Dzięki budowie nowych stacji oraz modernizacji sieci dystrybucyjnych zapewniamy stabilne i niezakłócone dostawy prądu do nowo powstających osiedli mieszkaniowych oraz obszarów biurowych. Nowoczesna infrastruktura energetyczna jest konieczna do prawidłowego rozwoju miasta i komfortu jego mieszkańców. W związku z rozbudową dzielnicy Praga Południe i z myślą o zbliżających się Mistrzostwach Europy w Piłce Nożnej nasza spółka uruchomiła nową stację wysokiego napięcia Stadion, która zasilać będzie m. in. Stadion Narodowy w Warszawie. Cieszymy się, że nasze inwestycje przyczynią się do powodzenia organizacji tej wielkiej imprezy.” – powiedział Robert Stelmaszczyk, prezes RWE Stoen Operator.

„Warszawa potrzebuje inwestycji wzmacniających bezpieczeństwo energetyczne. Potrzeba takich inwestycji wynika zarówno z analiz strategicznych, jak też z doświadczeń z bieżącej współpracy. Bieżąca współpraca Miasta z operatorami systemów elektroenergetycznych w zakresie bezpieczeństwa energetycznego polega m.in. na stałej wymianie informacji o zaistniałych zakłóceniach pracy systemów, jak również pomocy odbiorcom wrażliwym, np. szpitalom w działaniach na rzecz eliminacji zakłóceń pojawiających się w systemach sieciowych.” – powiedział Jarosław Kochaniak, Zastępca Prezydenta m. st. Warszawy.
 
Do priorytetów RWE Stoen Operator należą inwestycje związane ze zwiększeniem zapotrzebowania na energię elektryczną. Powstaną cztery nowe stacje wysokiego napięcia (Czyste, Falenica, Utrata, Wiktoryn), dzięki czemu zwiększy się stabilność dostaw prądu do szybko rozwijających się dzielnic Warszawy. Jednocześnie, kontynuowany będzie proces modernizacji istniejących stacji, tak by spełniały najwyższe standardy niezawodności i bezpieczeństwa w branży. Do najważniejszych prac należą kompletne przebudowy stacji Międzylesie i Ursus Miasto – będą się one wiązały z inwestycją w nowe kompaktowe budynki wyposażone w nowoczesne, bezobsługowe urządzenia.

Dodatkowo RWE Stoen Operator zaplanował w uzgodnionym Planie Rozwoju budowę nowych (wyprowadzenie mocy z GPZ Mościska i GPZ Mory) i modernizację wielu istniejących linii wysokiego napięcia (np. linia relacji Siekierki-Południowa). Nowe linie wysokiego napięcia budowane będą w technice kablowej (podziemnej), co dodatkowo wzmocni pozycję lidera, jaką RWE Stoen Operator zajmuje w Polsce, jeśli chodzi o ilość linii kablowych na wysokim napięciu.

Źródło: RWE

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl