Optymalizacja zużycia energii do oświetlenia i ogrzewania hal przemysłowych - OŚWIETLENIE - PRZEMYSŁ - FOTOWOLTAIKA - OGRZEWANIE - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - INSTALACJE SOLARNE - ENERGOOSZCZĘDNE BUDOWNICTWO - HALE PRODUKCYJNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Optymalizacja zużycia energii do oświetlenia i ogrzewania hal przemysłowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Optymalizacja zużycia energii do oświetlenia i ogrzewania hal przemysłowych

Optymalizacja zużycia energii do oświetlenia i ogrzewania hal przemysłowych
fot. Schüco

Energooszczędny profil przemysłu

Rosnące koszty energii i kurczące się zasoby naturalne powodują, że coraz więcej firm poszukuje sposobów optymalizacji wykorzystania energii do oświetlenia i ogrzewania wielkopowierzchniowych hal przemysłowych. Kompletne rozwiązania okien aluminiowych i systemów solarnych Schüco pozwolą znacząco obniżyć koszty eksploatacji tego typu obiektów i kreować ekologiczny wizerunek działalności. 

Hale produkcyjne i magazynowe to obiekty, w których należy zachować specyficzny mikroklimat, podyktowany technologią produkcji czy przepisami BHP. Ich wielkopowierzchniowy charakter, bezpośredni kontakt z powietrzem zewnętrznym i sposoby ogrzewania często nie sprzyjają zachowaniu energooszczędności. Według warunków technicznych minimalna temperatura, jaką należy zapewnić w halach przeznaczonych na stały pobyt ludzi wykonujących pracę fizyczną (np. hale produkcyjne), wynosi 16oC, jednak w niektórych gałęziach przemysłu wymogi technologiczne dyktują znacznie wyższą temperaturę, otrzymywaną przy wykorzystaniu promienników gazowych czy nagrzewnic elektrycznych. Ogromne koszty utrzymania, jakie generują hale przemysłowe można znacząco zredukować poprzez umiejętne wykorzystanie nowej generacji, energooszczędnych profili aluminiowych, pozwalających zapobiec utracie energii cieplnej i lepiej doświetlić wnętrze obiektu. Dodatkowym rozwiązaniem umożliwiającym oszczędność energii elektrycznej mogą być wydajne technologie fotowoltaiczne, które już wkrótce staną się źródłem dodatkowych zysków.

System montażu polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych Schüco MSE 210 Aero na dachu hali magazynowej

fot. System montażu polikrystalicznych modułów fotowoltaicznych Schüco MSE 210 Aero
na dachu hali magazynowej

Energooszczędne pasy świetlne

Stolarka okienna w budynkach produkcyjnych często zajmuje dosyć dużą powierzchnię, co jest podyktowane m.in. koniecznością dobrego doświetlenia stanowisk roboczych, potrzebami wentylacyjnymi i przeciwpożarowymi. Aluminiowe systemy Schüco AWS pozwalają pogodzić funkcje doświetlenia i wymiany powietrza z wymogami energooszczędności, bez nadmiernego obciążania budżetu inwestora. Ciepły system Schüco AWS 65 został wyprodukowany na bazie innowacyjnej technologii przekładek termicznych i najwyższej jakości aluminium. Szczelna i stabilna konstrukcja ogranicza przenikanie chłodnego powietrza do wnętrza hali oraz umożliwia jego lepsze doświetlenie światłem naturalnym. Najmniejsza dostępna szerokość profili w widoku zewnętrznym: ościeżnic od 51 mm oraz skrzydeł od 33 mm pozwala zmaksymalizować powierzchnię szyby. Kilkukrotnie większą efektywność doświetlenia hal dają świetliki i pasma świetlne zamontowane w połaci dachu. System Schüco AWS 57 RO, zaprojektowany z myślą o wielkopowierzchniowych przeszkleniach dachowych pozwalają na wykonywanie nawet bardzo dużych okien dachowych o powierzchni skrzydła do 2,7 m2 i przeszkolonych szybami o grubości od 26 do 48 mm. System o wysokiej szczelności na wodę opadową może być stosowany również jako element naturalnej wentylacji oraz oddymiania. Wszystkie okna serii AWS pionowe i dachowe mogą być wyposażone dodatkowo w ukryte okucia mechatroniczne Schüco TipTronic, pozwalające na zdalne sterowanie oknami trudnodostępnymi oraz znajdującymi się na dużych wysokościach. System może być również programowany w trybie dziennym i nocnym lub łączony z czujnikami temperatury czy CO2. Okna z tego typu okuciami mogą realizować funkcje chłodzenia nocnego lub wentylacji grawitacyjnej, zapewniając odpowiedni mikroklimat w budynku.

W stronę niezależności energetycznej

Obiekty, które potrafią przynajmniej w części zaspokoić własne zapotrzebowanie na energię to nieodwracalna przyszłość. Projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii przewiduje podniesienie dopłat m.in. do mikroinstalacji fotowoltaicznych. Niewykorzystane powierzchnie dachów i elewacji hal przemysłowych są dużą zaletą pod kątem pozyskiwania darmowej energii słonecznej na własny użytek.

Systemy modułów fotowoltaicznych Schüco pozwalają maksymalnie zagospodarować przestrzeń dachu lub ścian, bez ingerencji w elementy konstrukcyjne hali. System montażu modułów fotowoltaicznych Schüco MSE 210 Aero został zaprojektowany z myślą o bezpiecznym wykorzystaniu dachów płaskich pod generowanie energii elektrycznej. Lekkie szyny montażowe umożliwiają bezproblemowe omijanie przeszkód. Poszczególne moduły zaopatrzono w specjalne owiewki, które w trakcie wiatru przenoszą całe obciążenie na ściany. Natomiast przy wykorzystaniu fasady przyściennej Schüco FSE 3800 również dotąd nie używane elewacje mogą produkować energię elektryczną. Fasada jest mocowana w zaledwie 4 punktach i ustawiona pod kątem 80o. Wstępnie skonfigurowany system o łącznej powierzchni 57,2 m2 pozwala na wyprodukowanie nawet 3 MWh prądu rocznie. Stosownie do zapotrzebowania może być w każdej chwili rozbudowany o kolejne moduły, dzięki elastycznemu i bezpiecznemu podłączeniu plug&play.

Źródło: Schüco

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl