Robojelly - robot inspirowany meduzą - ROBOTYKA - ROBOTYKA MOBILNA - VIRGINIA TECH - MEDUZA - NAPĘD WODOROWY
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Robojelly - robot inspirowany meduzą
drukuj stronę
poleć znajomemu

Robojelly - robot inspirowany meduzą

Robojelly - robot inspirowany meduzą
fot. emdl.mse.vt.edu

Napędzany wodorem podwodny robot-meduza

Inżynierowie z Virginia Tech w USA opracowali prototyp podwodnego robota naśladującego kształt i sposób poruszania się meduz. Wykorzystuje on do napędu reakcje platyny z wodorem, pochodzącym z wody morskiej.

Robojelly – robota o kształcie meduzy – stworzyli naukowcy z Virginia Tech pod kierownictwem dr. Yonasa Tadesse. Ramiona robota są zbudowane z tzw. stopu pamięciowego, powracającego do poprzedniego kształtu po odgięciu czy zdeformowaniu. Osiem ruchomych segmentów naśladujących ramiona zostało otoczonych warstwą nanorurek węglowych i pokrytych spiekiem proszku platynowego. Budowa ta pozwala odtworzyć naturalny system napędu meduzy, która porusza się falując ramionami.

Robot jest napędzany ciepłem powstałym podczas reakcji chemicznych między tlenem, wodorem, pochodzącym z wody morskiej i spiekiem z proszku platynowego, którym jest pokryty. Ciepło to umożliwia szybkie odgięcie się ramion robota i późniejszy ich powrót do poprzedniego stanu. Jak twierdzi kierujący badaniami dr Tadesse, jest to pierwszy robot podwodny, który używa zewnętrznego źródła wodoru jako paliwa.

Obecnie trwają próby z pierwszym prototypem Robojelly napędzanym jeszcze przez silnik elektryczny – tworzony jest prosty układ sterowania zdalnego i autonomiczny układ kierowania. W wersji napędzanej wodorem obecnie konstruuje się system umożliwiający dostarczanie wodoru do każdego z ramion oddzielnie – wówczas będzie możliwe dokładne sterowanie robotem.

PAP - Nauka w Polsce

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl