Czworonożny robot do inspekcji elektrowni jądrowych - PROMIENIOWANIE - TOSHIBA - ROBOTYKA MOBILNA - RADIOAKTYWNOŚĆ - ROBOT INSPEKCYJNY - FUKUSHIMA - BIG DOG - HYQ - TETRAPOD
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Czworonożny robot do inspekcji elektrowni jądrowych
drukuj stronę
poleć znajomemu

Czworonożny robot do inspekcji elektrowni jądrowych

Czworonożny robot do inspekcji elektrowni jądrowych
fot. Toshiba

Toshiba prezentuje japońską odpowiedź na robota BigDog  

Roboty na terenie elektrowni atomowej Fukushima odegrały kluczową rolę w ocenie szkód i poziomu promieniowania obiektu sparaliżowanego przez silne trzęsienie ziemi i tsunami, które nawiedziło Japonię w 2011 roku. Jednak do tej pory wszystkie roboty penetrujące reaktory poruszały się na gąsienicach, ewentualnie obserwowały okolicę z góry. Toshiba postanowiła to zmienić i ogłosiła, że planuje wysłać na miejsce katastrofy czworonożnego robota. 

Liczne stawy tetrapoda kontrolowane są przez dedykowany algorytm, który umożliwia poruszanie się robota chodzić na nierównej powierzchni, unikanie przeszkód i wspinaczkę po schodach. Umożliwiłoby to zabezpieczenie dostępu do obszarów, które są trudne do osiągnięcia przez roboty kołowe i poruszające się na gąsienicach.

Zdalnie sterowany, odporny na promieniowanie czworonóg ma zainstalowanych wiele kamer oraz dozymetr. Jego nogi są napędzane przez silniki elektryczne (w przeciwieństwie do BigDoga i HyQ, które wykorzystują układ hydrauliczny). Tetrapod Toshiby ma też "składane ramię, z którego można uwolnić mniejszego robota" wyposażonego w kamerę, który mógłby spenetrować niedostępne dla czworonoga zakamarki.

Tetrapod Toshiby ma też

Elektrownia jądrowa w Fukushimie i jej otoczenie są ciągle silnie zanieczyszczone, więc warto wysłać więcej robotów. Ale czy jest sens używać robotów poruszających się na nogach? Z punktu widzenia badań, testowanie nowej platformy w rzeczywistym środowisku może być źródłem cennych informacji. Niektórzy konstruktorzy są zdania, że na trudnym terenie maszyny poruszające się na nogach mogą działać sprawniej niż roboty kołowe lub gąsienicowe. Z drugiej strony jest to dopiero prototyp, nad którym niedawno zakończono prace konstrukcyjne i Toshiba będzie kontynuować badania

Specyfikacja techniczna czworonożnego robota Toshiby:

  • Waga: 65 kg
  • Wymiary (dł. x szer. x wys.): 624mm x 587mm x 1066mm
  • Źródło zasilania: Akumulator
  • Żywotność baterii: 2 godziny (ciągłej pracy)
  • Dopuszczalne obciążenie: 20 kg
  • Prędkość: 1 km/h
  • Sterowanie: zdalne, bezprzewodowy pilot

Źródło: Toshiba, spectrum.ieee.org

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl