Polska drugim rynkiem zbytu kolektorów słonecznych w Europie - POLSKA - OZE - ENERGIA SŁONECZNA - NIEMCY - KOLEKTORY SŁONECZNE - PODGRZEWANIE WODY - INSTALACJE SOLARNE
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Polska drugim rynkiem zbytu kolektorów słonecznych w Europie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Polska drugim rynkiem zbytu kolektorów słonecznych w Europie

Polska drugim rynkiem zbytu kolektorów słonecznych w Europie
fot. Makroterm

W 2012 r. w Polsce sprzedano kolektory o łącznej powierzchni 302 tys. m2, czyli o 19% więcej niż w 2011 r. Więcej kolektorów w Europie sprzedało się tylko w Niemczech – poinformował magazyn Puls Biznesu.

Podczas corocznego Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej Robin Welling, prezydent ESTIF (European Solar Thermal Industry) przedstawił wczoraj w Toruniu najnowsze dane dotyczące europejskiego rynku kolektorów słonecznych, pochodzące z ankiet przeprowadzonych we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

– Pomimo znaczącego wzrostu sprzedaży kolektorów w Polsce, ich europejski rynek pod względem powierzchni sprzedanych kolektorów zmniejszył się w ubiegłym roku o 7%. W Niemczech, które są wciąż europejskim liderem, sprzedano kolektory o powierzchni 1,15 mln mkw., ale jest to o 9% mniej niż w 2011 r. – powiedział cytowany przez Puls Biznesu Welling i zaznaczył, że dane o sprzedaży dotyczą tylko powierzchni kolektorów, a nie wartości sprzedaży.

Polska jest wśród czterech krajów o najniższych cenach kolektorów w Europie. Są one w naszym kraju o ok. 30-40% niższe niż w Niemczech. Według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej rynek kolektorów w Polsce wart jest 670 mln zł – podaje Pulsu Biznesu.

ESTIF prognozuje wzrost sprzedaży kolektorów w tym roku tylko w Polsce, Danii, Belgii i Grecji. Welling jest jednak pewien powrotu do trendu wzrostowego w kolejnych latach. Liczy on na sprzedaż kolektorów w nowych obszarach o dużym potencjale wzrostu, takich jak miejskie systemy ogrzewania, czy ogrzewanie przemysłowe – czytamy na łamach PB.

Welling skrytykował jednocześnie subsydia kierowane do segmentu fotowoltaiki i pomp ciepła. Rynek fotowoltaiki i pomp ciepła jest według niego zdominowany przez firmy z Azji, które są ostatecznymi odbiorcami dotacji europejskich rządów. Zauważa, że inaczej jest w przypadku kolektorów, które produkowane są w Europie.

Źródło: Puls Biznesu

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
solaris
Panie słoneczny, zauważ że w porównaniu do innych krajów UE wsparcie biznesu solarnego w Polsce jest raczej na niższym poziomie, a mimo to je wyprzedziliśmy.
No avatar
słoneczny
Panie Welling, gdyby nie te subsydia to nie byłoby u nas żadnego skoku sprzedaży...
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl