Polska drugim rynkiem zbytu kolektorów słonecznych w Europie - POLSKA - OZE - ENERGIA SŁONECZNA - NIEMCY - KOLEKTORY SŁONECZNE - PODGRZEWANIE WODY - INSTALACJE SOLARNE
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Polska drugim rynkiem zbytu kolektorów słonecznych w Europie
drukuj stronę
poleć znajomemu

Polska drugim rynkiem zbytu kolektorów słonecznych w Europie

Polska drugim rynkiem zbytu kolektorów słonecznych w Europie
fot. Makroterm

W 2012 r. w Polsce sprzedano kolektory o łącznej powierzchni 302 tys. m2, czyli o 19% więcej niż w 2011 r. Więcej kolektorów w Europie sprzedało się tylko w Niemczech – poinformował magazyn Puls Biznesu.

Podczas corocznego Forum Przemysłu Energetyki Słonecznej Robin Welling, prezydent ESTIF (European Solar Thermal Industry) przedstawił wczoraj w Toruniu najnowsze dane dotyczące europejskiego rynku kolektorów słonecznych, pochodzące z ankiet przeprowadzonych we wszystkich państwach Unii Europejskiej.

– Pomimo znaczącego wzrostu sprzedaży kolektorów w Polsce, ich europejski rynek pod względem powierzchni sprzedanych kolektorów zmniejszył się w ubiegłym roku o 7%. W Niemczech, które są wciąż europejskim liderem, sprzedano kolektory o powierzchni 1,15 mln mkw., ale jest to o 9% mniej niż w 2011 r. – powiedział cytowany przez Puls Biznesu Welling i zaznaczył, że dane o sprzedaży dotyczą tylko powierzchni kolektorów, a nie wartości sprzedaży.

Polska jest wśród czterech krajów o najniższych cenach kolektorów w Europie. Są one w naszym kraju o ok. 30-40% niższe niż w Niemczech. Według szacunków Instytutu Energetyki Odnawialnej rynek kolektorów w Polsce wart jest 670 mln zł – podaje Pulsu Biznesu.

ESTIF prognozuje wzrost sprzedaży kolektorów w tym roku tylko w Polsce, Danii, Belgii i Grecji. Welling jest jednak pewien powrotu do trendu wzrostowego w kolejnych latach. Liczy on na sprzedaż kolektorów w nowych obszarach o dużym potencjale wzrostu, takich jak miejskie systemy ogrzewania, czy ogrzewanie przemysłowe – czytamy na łamach PB.

Welling skrytykował jednocześnie subsydia kierowane do segmentu fotowoltaiki i pomp ciepła. Rynek fotowoltaiki i pomp ciepła jest według niego zdominowany przez firmy z Azji, które są ostatecznymi odbiorcami dotacji europejskich rządów. Zauważa, że inaczej jest w przypadku kolektorów, które produkowane są w Europie.

Źródło: Puls Biznesu

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (2)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
No avatar
solaris
Panie słoneczny, zauważ że w porównaniu do innych krajów UE wsparcie biznesu solarnego w Polsce jest raczej na niższym poziomie, a mimo to je wyprzedziliśmy.
No avatar
słoneczny
Panie Welling, gdyby nie te subsydia to nie byłoby u nas żadnego skoku sprzedaży...
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl