Mniejsza energochłonność budynku to wyższa punktacja w certyfikacji LEED - CERTYFIKATY ENERGETYCZNE - ZUŻYCIE ENERGII - BILANS ENERGETYCZNY BUDYNKU - EFEKTYWNOŚĆ ENERGETYCZNA - ENERGOOSZCZĘDNE BUDOWNICTWO - LEED
Farnell, An Avnet Company   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Phoenix Contact Sp. z o.o.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Mniejsza energochłonność budynku to wyższa punktacja w certyfikacji LEED
drukuj stronę
poleć znajomemu

Mniejsza energochłonność budynku to wyższa punktacja w certyfikacji LEED

Mniejsza energochłonność budynku to wyższa punktacja w certyfikacji LEED
fot. Pilkington

Energooszczędność to nie chwilowa moda, lecz konieczność. Potrzeba redukcji zużycia energii w branży budowlanej w przypadku obiektów starających się o „zielony” certyfikat LEED ma wymiar bardzo praktyczny.

Im mniejsze zużycie energii w takim budynku, tym większa szansa na uzyskanie wyższej punktacji w procesie certyfikacji. W artykule otwierającym nasz cykl edukacyjny prezentujemy możliwości jakie w tym zakresie dają nowoczesne szklane produkty.

Poprawa efektywności energetycznej budynków komercyjnych i mieszkalnych to jedno z najważniejszych założeń sektora budowlanego na najbliższe lata. Rosnące ceny energii, zaostrzające się regulacje prawne, a także coraz większa świadomość inwestorów powodują, że energooszczędność staje się kluczową i najbardziej pożądaną cechą nowoczesnego budownictwa. Ograniczenie zużycia energii i redukcja emisji szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery jest najistotniejszym kryterium oceny amerykańskiego systemu certyfikacji LEED (ang. Leadership in Energy and Environmental Design), potwierdzającego spełnienie przez różnego typu obiekty określonych wymagań środowiskowych.

Energia i atmosfera - najważniejsza kategoria w certyfikacji LEED 

W kategorii Energia i atmosfera (stanowiącej jedną z pięciu głównych kategorii podlegających ocenie w certyfikacji LEED) w przypadku budynków nowych i poddawanych renowacji można uzyskać niemal 40% łącznej punktacji w procesie oceny budynku (tj. 35 na 110 punktów możliwych do zdobycia). Kategoria ta obejmuje 3 kryteria obligatoryjne (od których zależy, czy dany budynek będzie zakwalifikowany do procedury certyfikacyjnej) oraz 6 kryteriów dodatkowych (umożliwiających osiągnięcie wyższej punktacji). Warunki obligatoryjne to wymagania zdefiniowane przez niezależną amerykańską organizację U.S. Green Building Council (USGBC) w zakresie zainstalowania systemów odpowiedzialnych za dostarczanie energii zgodnie z projektem inwestora, spełnienia minimalnych wymagań charakterystyki energetycznej budynku oraz zarządzania systemami chłodzenia. Spośród pozostałych 6 kryteriów dodatkowych, najwięcej punktów - bo aż 19 z 35 możliwych do zdobycia w całej kategorii Energia i atmosfera, można uzyskać w ramach kryterium „Optymalizacja efektywności energetycznej". Ocenie podlega tu podniesienie poziomu wydajności energetycznej budynku w stosunku do normy podstawowej. Punkty można otrzymać w przypadku poprawy o więcej niż 12% - w odniesieniu do nowych budynków lub 8% - dla budynków poddawanych znaczącej renowacji, a ich ostateczna liczba zależy od uzyskanego poziomu poprawy.

Mniej energii, kiedy lato w pełni

W okresie letnim do obsługi systemów klimatyzacyjnych obiektów biurowych czy handlowych zużywa się znacznie więcej energii niż do ogrzania takich pomieszczeń zimą. Ilość energii koniecznej do chłodzenia budynku można zmniejszyć m.in. poprzez zastosowanie przeszkleń ze szkła przeciwsłonecznego. Zapewnia to z jednej strony zmniejszenie przepuszczalności energii słonecznej przenikającej do budynku (czyli ograniczenie współczynnika „g"), z drugiej zaś gwarantuje dostęp światła dziennego i dobrą izolacyjność cieplną.

Projektanci i inwestorzy mają dziś do dyspozycji nowoczesne produkty szklane, które w pakiecie z innymi "zielonymi" rozwiązaniami pozwalają znacząco redukować obciążenie energetyczne w regulowanych systemach chłodzenia i ogrzewania budynków. W przypadku budynków starających się o certyfikat LEED przekłada się to na możliwość uzyskania wyższej punktacji w ramach kryterium "Optymalizacja efektywności energetycznej".

Szklana architektura z certyfikatem LEED na świecie

Nowoczesne rozwiązania i produkty szklane znajdują szerokie zastosowanie w światowej architekturze, przyczyniając się do uzyskania wysokiej oceny w systemie LEED. Przykładowo w budynku „The Michigan State University Federal Credit Union" w Michigan (USA), który otrzymał złoty poziom certyfikatu LEED, zastosowano wiele „zielonych" rozwiązań, w tym m.in. przeciwsłoneczne szkło o właściwościach niskoemisyjnych Pilkington Eclipse AdvantageTM EverGreen. Z kolei w obiekcie „Early Childhood Development and Parenting Center" w St. Louis (USA) użycie szkła Pilkington Eclipse AdvantageTM Arctic Blue i niskoemisyjnego szkła Pilkington Energy AdvantageTM w połączeniu z innymi energooszczędnymi rozwiązaniami pozwoliło zmniejszyć zużycie energii o ¼ (w porównaniu do standardowego budynku tego typu). Centrum należące do Uniwersytetu Stanowego Harris-Stowe zdobyło złoty certyfikat LEED.

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl