Karne cło nałożone przez UE na chińskie panele zaszkodzi polskim instalatorom - PANELE FOTOWOLTAICZNE - UNIA EUROPEJSKA - CHINY - POLSKA - FOTOWOLTAIKA - PANELE SŁONECZNE - INSTALACJE SOLARNE - RYNEK FOTOWOLTAICZNY - DUMPING - CŁO - DARIUSZ SZWED
Farnell, An Avnet Company   Phoenix Contact Sp. z o.o.   Przedstawicielstwo Handlowe Paweł Rutkowski   Fluke Europe B.V.  

Energetyka, Automatyka przemysłowa, Elektrotechnika

Dodaj firmę Ogłoszenia Poleć znajomemu Dodaj artykuł Newsletter RSS
strona główna Aktualności Karne cło nałożone przez UE na chińskie panele zaszkodzi polskim instalatorom
drukuj stronę
poleć znajomemu

Karne cło nałożone przez UE na chińskie panele zaszkodzi polskim instalatorom

Karne cło nałożone przez UE na chińskie panele zaszkodzi polskim instalatorom

Karne cło nałożone przez UE na panele słoneczne sprowadzane z Chin oznacza podcięcie skrzydeł rozwijającej się branży solarnej w Polsce, która w ponad 90% opiera się na panelach sprowadzanych z Chin – uważa Dariusz Szwed, szef Rady Programowej Zielonego Instytutu.

W związku z podejrzeniami o dumping, Komisja Europejska na początku czerwca nałożyła tymczasowe cła karne na panele słoneczne importowane z Chin. Przez pierwsze dwa miesiące karne cła wynoszą 11,8% ceny towaru, a po 6 sierpnia - jeśli nie dojdzie do polubownego rozwiązania sporu – stawka ta wzrośnie do 47,6%.

 – Polska jest wciąż krajem o dość niskiej sile nabywczej konsumentów, w związku z tym w naszym interesie jest to, aby produkcja energii odnawialnej była coraz tańsza, a wprowadzenie takich ceł spowoduje, że ceny paneli wzrosną – powiedział rozmówca PAP. Jak zauważył, energetyka solarna jest najmniej "konfliktogenna" w porównaniu do elektrowni węglowych, jądrowych, czy nawet wiatrowych, a technologia solarna docelowo mogłaby zapewnić tanią i czystą energię.

 – Kilka dni temu Instytut Energii Odnawialnej opublikował raport "Rynek fotowoltaiczny w Polsce", w którym wskazuje, że ponad 90% paneli słonecznych instalowanych w Polsce pochodzi z Chin – przytoczył Szwed.

Szwed wziął udział w środę w wysłuchaniu zorganizowanym przez Komisję Europejską na wniosek Stowarzyszenia na Rzecz Przystępnej Energii Słonecznej (AFASE). Organizacja zrzeszająca firmy z branży fotowoltaicznej alarmowała, że cła na chińskie solary doprowadzą do anulowania zamówień i zwolnień. Uczestnicy wysłuchania reprezentujący m.in. instalatorów wskazywali, że cło nie uchroni unijnych producentów paneli, a zaszkodzi przemysłom towarzyszącym, m.in. właśnie przedsiębiorstwom instalatorskim, które stanowią około 70% branży.

Zdaniem Szweda błędem jest myślenie, że podniesienie cen paneli słonecznych zwiększy konkurencyjność europejskich producentów.

 – Przy wyższych cenach producenci z UE nie będą w stanie sprzedać paneli - ani w Europie, ani na świecie. Podnosząc ceny paneli, podcinamy cały rynek solarny w Europie, zatrudniający ponad 300 tysięcy osób – dodał.

Skargę do Komisji Europejskiej na dumpingowe ceny paneli słonecznych z Chin złożyło europejskie stowarzyszenie producentów paneli EU ProSun.

Źródło: PAP

follow us in feedly
REKLAMA

Otrzymuj wiadomości z rynku elektrotechniki i informacje o nowościach produktowych bezpośrednio na swój adres e-mail.

Zapisz się
Administratorem danych osobowych jest Media Pakiet Sp. z o.o. z siedzibą w Białymstoku, adres: 15-617 Białystok ul. Nowosielska 50, @: biuro@elektroonline.pl. W Polityce Prywatności Administrator informuje o celu, okresie i podstawach prawnych przetwarzania danych osobowych, a także o prawach jakie przysługują osobom, których przetwarzane dane osobowe dotyczą, podmiotom którym Administrator może powierzyć do przetwarzania dane osobowe, oraz o zasadach zautomatyzowanego przetwarzania danych osobowych.
Komentarze (0)
Dodaj komentarz:  
Twój pseudonim: Zaloguj
Twój komentarz:
dodaj komentarz
REKLAMA
REKLAMA
Nasze serwisy:
elektrykapradnietyka.com
przegladelektryczny.pl
rynekelektroniki.pl
automatykairobotyka.pl
budowainfo.pl